Annelerin çocuklarını besleme alışkanlıkları

Munetr soruyor: 3

Anneler neden ilk 4 yaş boyunca daha fazla organik gıdalarla besliyorlar çocuklarını? Sonradan bu alışkanlıklarını neden bırakıyorlar?

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


asyaperi

bende bazı urunlerı yumurta tavık baklıyat organık kullanıyorum mumkun oldugunca ama genell olarak saglıklı beslemeye calısıyorum sanırım cocuklar ıcın ılk uc yıl gelısımlerınde cok onemlı oldugu temel oldugu sureklı herdoktor tarafından soylenınce ılk uc dort yıl daha dıkkatlı oluyor anneler bende mumkun oldugunca ahzır gıdalardan raf omurlu gıdalardn uzak tutuyorum kızımı 4 yasına geldıgınde sanırım boyle olmasına dıkkat ederım ama bırde soyle bır gercek varkı bu cocuk uc yasında krese baslıcak ogunlerını orada yıyecek evet yemek lıstelerı besın degerlerını kontrol edebılırz ama hıc bır kres organık malzeme kullanmıyor yanı cocuk krese basladımı tum gununude orda gecırecegı ıcın ordakı yıyeceklerı tuketcek buda organık olmıcak ama tabıkı saglıklı basınler olmasına dıkkat etcem ve abur cubur asıtlı ıcekeler fast food dan tutabıldıgım kdr uzk tutcam 4 yasına gelmıs bır cocugunuz varken kendınız asıtlı ıcecekler ıcersenız evde dısarda fast foof yersenız saglıksız katkılı besınlerı sız tuketırsenız cocugunuzda tuketcektır onun ıcın bız saglıklı beslenmelıyızkı onada bu alıskanlgıı kazandırabıllelım


DoRuK_DiLeK

organik nedir?
doğal formunda müdehale edilmeden yetişen mi yoksa sağlığa daha faydalı olan vitamin vs takviyeli ürünlermi?

ben kesinciyimdir. faydalı organikse organik alırım. riske girmem sorunu sevmem düz hayat isterim. koca benim tam tersim o sorar hep sorar hep kurcalar. geçen markette ben yumurtaların önünde gezerken bir yumurta almak için bu kadar düşünürsen marketi biz kapatırız harhalde dedi. organik alıcam ama hangisi daha iyidir diye bakıyorum dedim. peki seç dedi bende bi atnesini aldım. (bizim evde bu iş kocaya ait.) sorular başladı; neden o, peki baktınmı neler yazıyor üstünde, madem doğal ise sadece büyüklük yazması gerekmezmi, bu vitaminler nerden çıktı. demekki yemi takviyeliyorlar öyleyse bu da doğal değil falan filan. gerçekten üstünde vitamin falan yazıyordu açıkcası ben ilk defa gördüm.  orada kızdım çıkıştım ama düşününce gerçekten organik nedir dedim. doğal yem kullanmıyorlar olmalıki üstünde bir sürü ayrıntısı var. sonra herzaman aldığımız yerden %100 doğal yem ile beslenmiş doğal yumurta yazan klasik yumurtalarımızdan aldık. :) fakat tavuk u çıkarttım hayatımızdan. organikte olsa olmasın diyorum.


CokBilmis

Organik pahalı değil. Ben organik besleniyorum ve marketten alışveriş yapan akrabalarımdan daha ucuza geliyor haftalık alışverişim. Üstelik sadece sebze meyve değil, et ve türevleri, süt ve süt ürünleri ve hatta deterjanlarımı bile organik alıyorum. Normal bir market alışverişi 100 TL'ye geliyorsa örneğin, benimki 150 TL'ye geliyor en fazla. Ayda 200 TL fazla ödüyor olabilirim (en fazla ihtimal, o kadar da olmuyor aslında).

Ayda 200 TL sağlığıma yatırım yapmayacaksam niye çalışıyorum ki ben deli gibi o zaman?

Ben kendim organik besleniyorum. 34 yaşındayım. Çocuklarım da benim evimden çıkana kadar organik beslenecekler. Ha, organik bulamazsam köylerden olabildiğince yerli malı ile beslenirim. Ama marketten, manavdan ne idiğü belirsiz gıda maddesi almamaya kararlıyım.

Anneler neden çocuklarını 4 yaşına kadar organik besliyorlar:
1. İlk 4 yıl çocuk çiçek gibi her gün büyüyor. Kemiklerinin ve iç organlarının temeli oluşuyor. En azından temeli sağlıklı olsun diye hem organik ve evde hazırlanmış gıdalarla hem de sağlıklı pişirme teknikleri ile pişirmeye çalışıyorlar. Anlayacağınız bu bir içgüdü aslında, koruma içgüdüsü, besleme içgüdüsü vs.
2. 4. yıldan sonr açocuk okula başlıyor ve artık gün boyu anne yediklerine müdahale edemiyor. Bu nedenle o dönemden sonra organik yedirme ısrarından vazgeçiyor.

Zaten sadece çocuğu sağlıklı beslemeye çalışmakla olmaz. Eğer anne kendisi sağlıklı beslenmiyorsa, çocuğa ancak ilk 4 yıl temel hazırlayabilir. Sonrasında çocuk annesine baka baka, onun örnek ala ala, sağlıksız beslenmeye başlayacaktır.Cevaplamak için Üye ol