Bebekle ilgili konularda aile büyükleriyle nasıl uzlaştınız?

daisza soruyor: 5

bebeğim doğduğundan beri ben emme uyuma düzeninin oturtmaya bebeğin ihtiyaçlarını bekletmeden karşılamaya çalışırken babaannesi ve dedesi hep bizde olsun hep sevelim isteğiyle bozuluyorlar.kucaklarına alıyorlar o esnada acıkmış oluyor mesela emzirmek üzere içeriye götürdüğümde bozuluyorlar.gene mi emip uyuyacak gene mi göremeyeceğiz, yanımıza emzirsene gibi baskılar yapıyorlar.zaten emzirme konusunda büyük sıkıntılar yaşadık ilk günlerden, bebeğim de öyle huzurlu bi bebek değil, gaz problemi var fazlasıyla, bir bebek 2 ayına kadar en az 16 saat uyur ama bizimki 8 9 saat ancak uyuyor, çıt sese de uyanıyor.zorla emzirip uyutuyorum gelip ellerini ayaklarını okşayıp uyandırıyorlar, gozunu yarım yamalak acsa kucaklarına alıp hoplatıyorlar.bebek katılıyor aglamaktan ben alsam bıraz daha sakınleşecek belki ama bana ısrarla sen gıt gozune gorunme senı gorunce daha cok aglıyor deyıp uzaklastırmaya calısıyorlar zavallı bebegımde bana kurtar benı der gıbı bakıyor sankı. çok arada kalıyorum. kesınlıkle eleştiriye açık değiller, fikrimi açık açık söyleyebileceğim insanlar değiller.bi taraftan onların heyecanını anlamaya çalışıyıroum ama diğer yandan benim için en önemlisi bebeğimin huzuru bazen acıkmıstır altı kırlıdır deyıp ellerınden alıyorum fena bozuluyorlar bu sefer de iş sinir harbine dönüyor. onlarla aynı ortama gırecegım zaman 2 gun oncesınden stresı basıyor benı. bu sefer nasıl olacak dıye.cok daraldım, var mı tavsiyesi olan, benzer durumları yaşamış olan?

Bu soruyu cevapla


35 Cevap


arzu__arda

ya bu çocuğu sevecek o kadar zamanları olacakki bıkacakalr artık 1 dk dursada dinlensek diyecekler,ilk kezmi torun sahibi oluyolar,tatlı bi dille şaka yoluyla deseniz iyada dr böyle dio şöyle dio die söyleseniz olmaz mı,eşiniz ne dio bu duruma 2 aylık bebek sevilme zamanı değilki,hiç unutmam benim oğlum 2 aylık alandı annem almış kucağına oturmuş o beni istiyo seni görünce huysuzlanıyo demişti o kadar bozulmuştumki anlatamam,çok doğru söylüyorsunuz siz alsanız sizin kokunu çok sakinleştiriyo ,Allah kolaylık versin


momoveannesi

Kendiniz konusun bence, ne hissediyorsaniz onu soyleyin kirmadan herseyin bir soyleme tarzi vardir. Onlarda torunlarini sevecekler ama biraz daha buyusun dediginiz gibi. Sizin hissettiklerinizi siz daha iyi aktarabilirsiniz. Bazende doktora atin sucu doktor diyor sallamamak lazimmis falan diyin.

Bende kv me sallamamasini o sekilde buyutmek istemedigimi, tek basima kaldigimda da zorlanabilecegimi soylemistim. Oda bana uydu, sallamadi. Bebekle ilgili kitap ya da internetten ogrendiklerimi bastandogumdan once aktarmistim. Buda caydirici oldu. Esimde beni her konuda destekledi. Es destegide cok onemli. Saglikla buyusun


opposition

sorunuzu görünce anılarım depreşti :) kv de bizimkiler daha birkaç haftalıkken bir alırdı eline yayık ayranı gibi sallardı da sallardı :) e iki tane birini kurtarsak diğerini kaptırıyorduk. Bende de bir şaşkınlık tecrübesizlik tabi. Ama birkaç zaman sonra lohusalık deliliğim depreşti ve nemrut oldum birhayli, yapamadı pek. Ama şapur şupur öpmesi halen devam, Allahtan cem geçen gün beni bırak yaaa öpme öyleeee diye bir çemkirdi, bana gerek yok artık oh :)

katı ol biraz, dr yalnız emzir, kimse de ellemesin dedi vs deyip çekil bir odaya, küserlerse de geçer, torunu görmeden duramazlar nasılsa :)


MarkaAnne

Acımasızca olacak ama tavrını koy, tamam heyecanlılar, tamam yaşları var ama sen de insansız. Hele o zavallıcık... Eşinle aranı bozmalarına da izin verme. ... ve Allah yardımcın olsun arkadaşım.


umutyigit

arkadaşların dediklerine katılmakla birlikte; hepsi gelip geçiyor ve unutuluyor, ilk defa torun gören tüm babaanne ve dedler yanı şekilde senin gözünün içine soka soka bu şekilde davranıyor ama onlarında hevesi geçiyor, sen de çocuk büyüdükçe yoprulmaya başlıyorsun ve nefes almak istiyorsun.

şunu unujtma, el kadar bebek de olsa onun için annesinden başkasının yaptığı şey geçersizdir. yani çocuğun alışkanlıkalrını sen kazandırırsın.

geçecek bu dönem bitecek çoğu insan benle aynı şeyi yaşamış diye düşün ve bazı konularda tavrını belli et.
küsmezler torunlarından uzak kalmayuı göze alamazlar.
bu dünyadaki en büyük sevgilerden biri torun sevgisiymiş. kendi çocuklarından daha çok seviyorularmış torunlarını.

ben lohusayken kvnin çocuklarımı kaçıracağından korkardım. gözü dönmüş gibiydi sevgiden.
Cevaplamak için Üye ol