yasaklar konusunda nasıl davranmalıyım?tecrübeli uzman anneler acil yardım

PRENSESIMMM_2010 soruyor: 6

selam tecrübeli anneler...
bebeğim 1 yaşında ama biraz fazla meraklı fazla hızlı bir bebek...sorum şu ki ben bebeğime nasıl yaklaşmalıyım heryeri karıtıran her çekmeceyi boşaltan bir durumda şimdi ise düz duvara tırmanıyo şaka değil gerçek dün balkonun köşesinden beri balkonun tepesine çıkmaya çabalıyodu hatta yerden 10 cm yüksekti ayakları düşünün yan duvardan güç alarak yukarı tırmanma çabaları içinde :S aynı şey yatağı içinde geçerli bu aralar yandan güç alarak parmaklıkların tepesine çıkmaçabaları içnde zira bu durum gitgide tehlikeli olmaya başladı bugün ise mama sandayesinden yemek masasının tepesine çıktı hemde ben yanındayken hisetmedim bile çünki çokk sessiz yapıyo herşeyi sesi hiç çıkmaz ben sandelyesinde oturuyo yada bişeyler yiyo diye düşünürken arkamı döndüm ve masanın üstübndeydi tam kenarında birde!!
yapamamasını istediğim şeyleri, hangi yöntemle ,nasıl bir uslupla,nasıl bir iletişimle onada zarar vermedne hayırı yasağı nasıl öğretmeliyim,heryeri bağladık kapattık vs ama doğru olmadığını hatta bunların bir çözüm olmadığını bbiliyorum artık bebeğim herşeyin farkında aslında,ve çok akıllı, kurnaz, hayırı da biliyo bir çok zaman hayır dediğimizde  yapmıyo ama biz yokken yanında mümkün değil yapmaması ama kaşla göz arası dalıveriyo ...ben artık dayanamıyorum peşinde koşmaktan kendimi kaybettim 4-5 aydır yardımcı olursanız çok sevinirim 

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


turkuazz

izin verme konusunda soyle bir problem yasamiyor musunuz aylin hanim merak ettim: kendi evimde ben de cok rahatim.tehlike olmadigi takdirde neredeyse hicbir seye hayir demiyorum.dokuyor,saciyor vs.sorun baskalarinin evine gittigimizde,evde nasilsa orda da oyle olmak istiyor.15 aylik cocuga burasi bizim evimiz degil" olgusu nasil anlatilir?


gulsahsavak

turkuazz hanımın sorusuna katılıyorum, başka yerde bunun önüne nasıl geçeceğiz? benim oğlumda 12 aylık, bütün gün peşinde koşuyoruz, tehlikeli yerlerin kapılarını kilitliyorum; banyo vs gibi mesela; bu da yanlış mı? merak duygusunu daha da arttırır mı? bir de şunu duymuştum; örneğin sürekli çekmece karıştıran bir çocuğa; "hadi gel bakalım seninle biraz çekmece karıştıralım" deyip onunla çekmece karıştırarak buna olan merakını, yönelimini azaltabilirmişiz; yani anladığım kadarıyla başka yere kanalize olmasını sağlıyor, ne dersiniz aylinanne?


PRENSESIMMM_2010

sorulan soruların  cevaplarını beklemedeyim:))bizimki de aynı modda ama sanki daha erken olgunlaşacak gibi geliyo bana böyle bebekler yani diğer bebekler bazı şeyleri yeni keşfetmeye başlarken hareketli bebekler artık doyum noktasını geçer mi sizce benim sanki öyle bir kanım oluştu son zamnalarda durulma dönemide erken olur sa oo süper olur kreş zamanında durulmuş bir çocuk kulağa hoş gelmiyoda değil açıkcası bide bizimki bugün babasının ona aldığı şarjlı  büyük tankın tüm parçalarını çıkarıp ışıklandırmasının bir parçasınında tadına baktı içindeki tüm kaplolar ve piller dışarı çıkmıştı hala inanamıyorum bu nasıl bir meraktır nasıl bir beceridir bir çocuk ellerini şimdiden bu şekilde nasıl kullanabilir ve kaşla göz arasında normalde sadece bakıp incelediği ve sakince oynadığı sürdüğü arabayı 5 dak.gibi bir sürede (BEN MUTFAKTAYKEN)nasıl o hale getirebilir inanamıyorum Allahım aklıma mukayyet oll:)))))yinede tabiki MAŞŞAALLAHHH diyelim...
 


cerenaltintel

Ben karıştırma araştırma döneminin başında 10 aylık kadardı , cıss ile başladım, ama biraz araştırdıktn sonra bunun gelecekte bana ve kızıma kötü döneceğini fark edince tamamen bıraktım ve yapmasını istemediğim birşey olduğunda alıp kucaıma oturtup annecim bunu yapma canın acır vs.. diye konuşuyorum ciddi bir ifade ile, etrafımdakiler deliymişim:) gibi baksalar da 1 yaşına yakaşan bir bebeğin anlayabileceine inanıyor ve devam ediyorum, şimdiki sorunumz da çekmeceleri kapatırken elini sıkıştırmasıydı, ilk sıkştırmadan sonra uff oldu bak kapatırken elini çekmelisin diye hem konuştum hem gösterdim onun ellerini kullanarak, son 1 haftadır hiç sıkıştırmadı pamaklarını. ÇEkmeceleri ona gösterdiğim gibi parmaklarını araya koymadan kulbundan tutup kapatıyr. Bunu öğrenebilen bir bebeğin beni de anlayaileceğini düşünüyorum artık.

2 ay önce koltukan kendini her yere atmaya çalışışında koltuğun ucuna getirip onu döndürp ayaklarını aşağıya sarkıtıp ,kaydırıp inmesini sağladım . 20-30-50 kaç dfa yptım bilmiyorum ama 15-20günde koltuğa inip çıkma uzmanı olmuştu.

Ama başka evlerdeyken çok zor oluyor, sürekli peşinde dolanıp ya da göz ucuyla izleyip tehlikeyi sezdiğim anda başka birşeylerle, yanıma aldığım, evde oynatmadığım farklı bir iki oyuncak ile ilgisini başka yöne çekiyorum. O oyuncaktan sıkılınca sil baştan :) Farklı ev, misafirlik gibi kavramları öğrenebildiklerinde bunu da atlatacağız. 


tekatan

çok hayır demek çocugu hayır kelımesıne karsı duyarsızlastırıyor...hayır yerıne yapmamalısın vs.kelımeler kullanmak gerekıyor...ben buyuk oglumda ne kadar hayır yada yapmamalısın desemde karıstırmadık yer kalmamıstı..bende bırakltım oluruna...merakını gıdersın dıye...o karıstırdı ben topladım...çok zayıfladım sayesınde...merakı gıderıldı..kırılacak seylerı kırıp ogrendı..düküleceklerı döküp oğredı.


anacsumeyye

ben bilgisayarı öğrenmek için hergün karıştırıyordum artık eşim bilgisayarı tamir ettirmekten belki bıkmıştı ama bana hep hiç önemli değil yaptırırız derdi ve her diyişinde gizlice ağlardım çünkü babam küçüklüğümüzde en ufak hatamızda ki bunlar belki ellenmemesi gereken bir vazo yada kırılan bi bardak çanaktı vesair işte.annemde aynıydı elleme yapma niye bunu kırdın ben sana demedimmi elleme diye ve dayak... ilk kez eşim de görmüştüm anlayışı ve affetmeyi ... şimdi kızıma asla yapma elleme dememeye çalışıyorum dikkatini başka birşeye yönlendiriyorum . çekmecelerimi karıştırıyor ben gülümseyip onu yalnız bırakıyorum bütün çekmeceyi boşalttıktan sonra sıkılıp yanıma geliyor, başka şeylerle ilgilenirken de toparlıyorum eğer beni fark ettiyse hadi toplayalım kızım ciciik oucak diyorum ve isterse bana yardım ediyor ve son olarakta çekmeceyi kapatıyoruuzz diyorum ve beraber kapatıyoruz bunu oyun zan edip tekrar yapmak istiyor ben de hadi adda odamıza gidiyoruz deyip elinden tutup gidiyoruz .şimdi kendi döküp kendi toplamaya çalışıyor elbette tamamen toplayamıyor ama gene de ona göre yarısı içerde yarısı dışarda olsada toplanmış oluyor ve çekmeceyi kapatıyor ... ben asla müdahale etmiyorum . belki bu yöntem yardımcı olur arkadaşlar
     tehlikeli şeyler hususunda pek caydırıcı yöntemler keşfedemedim.. sadece biliyorum ki birgün bu yaptıklarını yapmayacak çekmeceleri dökmeyecek, eşyaları karıştırmayacak yerdeki pislikleri yemeyecek ,prizlerle kablolarla oynamayacak ve daha neleer neleer hepsi geçecek ve yavaş yavaş geçiyor . yeterki oluruna bırakın .
 bir düşünelim bize kendi evimizde mesela mutfağımızda yemeği şöyle yapma böyle yap soğanı şyle doğrama böyle doğre, şunu şöyle bunu böyle... diyen biri olsa ne tepki, gösteririz ben olsam inadına giderim ...
  kızım için herşey bir oyun ve keşf yani gayet fıtri hareket ediyor ve demekki o çokm sağlıklı diyorum zzaman zaman sıkıntılarımız olsa da kendimi böyle motive etmeye çalışıyorum ve meyvelerini gördükçe doğru yapıyorum pes etme diyorum...
   uzun oldu belki daha çok örnek verebilirim ama, aslında çocuklarımız dökmüyorlar sadece bakıyorlar ve tanıyorlar...
    
Cevaplamak için Üye ol