16.ay

yaseminun soruyor: 6

sevgili arkadaşlar,
Oğlum 16 aylık ve çok hareketli,oyalamak beraber bir şeyler yaparak vakit geçirmek neredeyse imkansız.Sizler nasıl oyunlar oynuyorsunuz,neler ilgilerini çekiyor? sevgiler

Bu soruyu cevapla


26 Cevap


dilara

larem35,
mert bebek gündüz kaç kez kaç saat uyuyor? bizim tonton akşam 8.30-9 civarı uyuyor, gece 1 ya da 2 kez uyanıyor ama hemen dalıyor sonra, fakat 5.30-6 gibi erken kalkıyor:( bugün saatlerin ileri alınması ile biraz daha rahat edeceğiz belki. gündüz 1-2 haftadır uykuyu teke indiriyor gibi, 2.5 saat kadar uyuyor.


larem35

dilara,mert 3 aydır gunduzleri tek uyku uyuyor.2 yada 2,5 saat civarında oluyor genellıkle.geceleri oda hemen dalıyor,ugraştırmıyor çok şükür:)

sizin bebiş,emiyormu,acıktığı için o kadr erken kalkıyor olabilir mi acaba?


dilara

Can maalesef emmiyor.
Ona kalsa 6-7 aylıkken bırakırdı, benim ısrarlarımla son 1-2 ayı gittikçe azalan miktarda olmak koşuluyla 13. aya kadar emdi. en kötüsü de süt -formül, inek- içmiyor (hatta yoğurt da yemiyor). son bi kaç gündür kekle birlikte 50 cc kadar içince 'hey bugün süt içti' diye seviniyoruz. ben de acıktığı için uyandığını düşünüyorum aslında. ancak sabahın o saatinde sadece süt içirmek mümkün olmuyor. zaten o çaba sırasında da uykusu hiç kalmıyor.

bakalım belki yaza doğru içtiği süt miktarı artar ve sabahları da içmeye başlar belki ya da süt içip yatar ve sabah erkenden acıkmaz.


Annegozuyle

Dilara, kalsiyum için kaşar peynir verebilirsiniz. Sütten daha fazla kalsiyum var içinde ve eline ince uzun çubuk gibi kesip verince güzel ara öğün de oluyor.

Bizim kızın en sevdiği aktivite parka gidip kaydıraktan kaysın, merdivenleri tırmansın, kumlarla oynasın. Evde kitap okusun, çekmeceleri doldursun boşaltsın, mutfakta bir kaptan diğerine birşeyler aktarsın.

1 dakka yerinde durmadan mümkünse sürekli ordan oraya aktivite halince coşsun.

Gece 7:30 -8:00 gibi uyku. Emmeyi 1 ay önce bıraktığımızdan bu yana geceleri uyanıp suyunu içiyor, sonra uyuyor. Sabah 6:00 kalkış. 8:30-9:30 sabah uykusu.2:30-4:00 öğle uykusu.


dilara

Dağlarkızı, öneri için teşekkürler. kalsiyum kaynakları konusunda epey araştırdım ve kaşar peyniri gibi başka besinlerle bu açığı kapamaya çalışıyorum.

bu sabah yeni saatle 6.30'da uyandı, 5.30'a göre oldukça iyi tabi ki:) 


yaseminun

larem bebek emerken sanki daha çok kalkıyor gibi geliyor bana,bir nevi anne memesini emzik yapma durumu da var tabii.bizim oğlan öğlen 12 civarı uyuyup 230 da kalkıyor,gündüz uykusu 2.30 saati geçmiyor yani.Fakat bu ara köpek dişlerini çıkarma derdinde işallah ondandır gece kalkmaları ve erken uyanmaları.

Kalsiyum kaynağı olarak krema nasıl acaba mesela domates ,karnıbahar brokoli mantar çorbalarına çok yakışıyor krema.,oğlum da hiç süt içmiyor ama yoğurt yiyor,eskiden tane tane kahvaltı yapardı,ne olduysa 3-4 ay önce huy değiştirdi bulamaça döndü gene.

Tulum kaşar çok severdi nasıl burun kıvırıyor şimdi...
Cevaplamak için Üye ol