Tuvalet eğitimi yardımmmm!

ahsen99 soruyor: 10

Kizimin çiş eğitimine başlayali 3 gün oldu ilk gün 1 kere çiş ve kakasini lazimliga yapti, 2. Gün sadece 1 kere çiş yaptı , bugün ise hic yapmadı. zaten klozet ve tuvalete oturmuyor lazimliga da müzikli oldu.için dikkatini çektiama simdi ona da pek oturmak istemiyor , sıkılıyor. Lazimliga ooturuyorum yapmiyor kalktıktan 10-15 dk sonra altına yapıyor. Çisini ve kakasini zaten söylemiyor ben götürüyorum. Bezliyken de kakasindan hic rahatsız olmuyordu ben farkedersem değiştiriyordum farketmezsem dakikalarca öyle kaldigi oluyordu. Acaba erken mi diye düşünüyorum, bu durumu yaşayıp düzelen var mi?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


ozlemkurt

Bence biraz erken en azından 2,5 yaşına geldiğinde başlaya bilirdiniz. Öğrenemez diye bişey yok eninde sonunda öğrenecektir. Biraz sabırlı olmak gerek. Geri adım atmamakta çok önemli. Bezi tekrar takmayın bence. Aylar sürsede kararlı olun. Benim kızım 2.5 yaşını geçmişti tuvalet eğitimine başladığımızda. 2 günde hallettik allaha şükür. Ama bazen saatlerce tuvalette oturuyordu. Biraz ıslak kalsın rahatsız olsun.  


betty_berry

Biz de tuvalet eğitimine başlamayı düşünüyoruz. Çevremdeki deneyimli annelere sorduğumda aldığım ortak yanıt; --çocuğun bezine çiş yada kaka yaptığında söylediği yani tuvalet eğitimine hazır olduğu dönemlerin olduğu ve bu dönemlerin dışında tuvalet eğitimi vermenin çok zor olduğu.-- benim kızımda kış içinde aynen söyledikleri gibi çiş yada kaka yapsa '' anne kaka-çiş olduuu '' diye söylerdi. Bu bir ay kadar sürdü, şimdilerde söylemiyor. Ben de bekliyorum tekrar bu dönemi. ama yaz bitmeden de öğrensek iyi olacak diye düşünüyorum. Kışa nasipse kardeşimiz geliyor çünkü.  Acaba, yaz kış demeden sadece çocuğun hazır olmasına göre mi başlamak lazım bilemiyorum.


yasmina

İKİ YAŞ KÖTÜ BİR ZAMAN... BELKİ ÖNCESİ OLABİLİRDİ ... AMA ŞİMDİ TAM İNAT ZAMANI :(


meliketopkaya

Merhaba,


2 yaş fiziki olarak biraz erken olabilir, bununla birlikte bezi bırakmaya hazır olma işaretlerini yakalayıp yakalamadığınızı kontrol edin derim. Bezi istememe gibi, evdeki yetişkinlerin tuvalet ihtiyacını nasıl giderdiğini merak etmek gibi, basamakları yardımsız çıkabilmek gibi.. erken tuvalet eğitimine zorlamanın yetişkinlikte ortaya çıkardığı bazı problemleri düşününce, ince düşünmek gerektiği aşikar.
ilgi göstermiyorsa vazgeçebilirsiniz, kendisine sormuştum ben, bezi tekrar takmamı ister misin diye, sen bez istemediğin için başladık, bu senin kararın istediğin an beze dönebiliriz dediğimde hayır demişti, ben de güvenle devam edebilmiştim, çok yardımı oldu.
kolaylıklar, sevgiler..


minokko

Ben kızıma külot almıştım,kızım da külotları görünce anne ben artık büyüdüm külot giymek istiyorum demişti,o gün başladık.Tabi ki 2-3 günde halletmesini beklemek biraz fazla şey beklemek bence.1 hafta ile 10 gün arasında değişen bir süreçte olabilir daha uzun da sürebilir.Benim arkadaşım sticker ver demişti çok etkili olmuştu bu yöntem.Çok değişik stickerlar almıştım,eğer çişini veya kakanı tuvalete yaparsan kazanacaksın dedim,stickerı kazanmak için yaptı,10 gün kadar bu yöntemle yaptırdım.Ben takip ediyordum saat tutup tuvalete götürüyordum,sonra süreyi uzattım,sonrada kendisi söylemeye başladı zaten.

1- Artık büyüdün,külot giyeceksin demelisiniz.Hatta pepenin bir şarkısı var.Çişler tuvalete,kakalar tuvalete diye bir şarkı,internetten onu bulun izlesin.
2- Sticker kazanacaksın deyin yaparsa,giysisine yapıştırabilirsiniz veya onun için bir pano yapabilirsiniz.Kakasını yaparsa tuvalete daha gösterişli kocaman stickerlar alın.Toyzshopta çok çeşitli sticker var,fiyatlarıda çok makul.
3-İlk zaman söylemesini bekleyemezsiniz,sık sık siz takip edeceksiniz,oturtacaksınız ama zorlamayın,çok tuvalette de bekletmeyin sıkılır.Çocuğu bunaltmayın.
4-Çok ama çok sabırlı olun.Ben arada bir kere kızmıştım kakasını altına yaptı diye,o ters tepmişti.Sakın ama sakın kızmayın.Bir aksikilik oldu ama ben sana inanıyorum bunu başaracaksın deyin.
5-Asla ama asla geri adım atmayın ,şarkılarla,eğlenceyle sevdirin.
6- Sizin tuvalete girişinizi ve mümkünse siz tuvaletinizi yaparkende görsün.Ben tuvalete hep kızımla giriyordum,yapışık ikiz olduğumuz için :) Doktorumuz çok küçüklüğünden itibaren tuvalete birlikte girin demişti.Doktorumuz Alev Oğuz Kutlu.Verdiği her bilgi ileriye dönük bir kolaylık.

Akılma gelenleri sıraladım,umarım kolaylıkla alışır.
Sevgilerahsen99

Hepinize teşekkür ederim. Ben de sabrediyorum normal halimden daha fazla :) Hem hava sicakken halledeyim dedim hem de çevrenin etkisiyle oldu. Soylediginiz taktikleri hemen hemen uyguluyorum ama bizim kız biraz inatçı isine geleni dinliyor işine gelmezse orali olmuyor :) bu da isine gelmeyenlerden herhalde.


dahlia

benim kızımda 2 yaşında tam.anne,baba,dede abla diyor sadece.başlamam için erkenmi.ablasını 3 yaşına doğru öğretmişti kayınvalidem.çalıştığımiçin banada ilk gibi tecrübesiz gibiyim.

ahsen99 bende sana yardımcı olamadım ama.kolay gelsin..


emir_melek

Ramazanın başında 9 gün uğraştım ve istemedi wc ye ya da lazimliga yapmak. 9.gün açıkça söyledi yapmayacağını. öyle şeyler denedim ki şaşar kalırsınız :/ Sonra Ramazanın sonunda birden cisim geldi dedi wc ye götürdüm yaptı. o gece de dahil hiç altına yapmadı diyebilirim. 1 defada kendisi öğrendi hiç sormadım var mı diye 2.günden itibaren baktım söylüyor. Kendisi hazır olmalı. 2 yaş çok ters bir dönem. oğlum 18 aylıkken gece gündüz halletmistik bez olayını. 2 yaş geç ayrıca tam inatçı dönem. istemiyor ise zorlamamak gerek şahsi fikrim.

kolaylıklar diliyorum size de çocuğunuza da:)ahsen99

Sağol "emir_melek". Ben de Zorlamayı çok düşünmüyorum zaten düğünler var ona kadar alisir ümidiyle başladım. Bizimki de çok konuşmuyor "dahlia" dedigin gibi anne, baba, dede , bitti... Basit ve tek kelimeler yani. O yüzden de caresizim. Etrafındaki diğer yasitlari çatir çatir konuşup çişini söylüyor. Dediginiz gibi bireysel faklilik herhalde ki yoksa niye söylemesin bilmediğimiz bi sorunları yoksa (Allah korusun).


dahlia

ahsen99 büyük kızımda bu yaşta konuşuyordu.bu küçük yavaş ilerliyor:)maşallah herşeyi normal.büyk kızı babaanne ve amca büyüttü.oyunlar dans falan.ama yemek faslı vasattı:)çalışıyordum.devamlı herşeyi konuşmak gerekiyormuş bebişlerle.markete gidince elma bu,ekmek alıyoruz gibi...napalım biraz bekliycem ben.önemli olan kafalarını karıştırmamak ve iç sesinizi dinleyin bence:)


Cevaplamak için Üye ol