Biberon

goksu soruyor: 4

Merhabalar,


Yigenim Eda 8 aylik oldu. Biberondan sut icerken biberonunu tutmuyor. Emekliyor, tutunarak ayaga kalkabiliyor ama biberonu tutmuyor. 

8 aylik bir bebek kendi biberonunu tutup sutunu icmeyi becerebilmesi gerekmez mi?

Cevaplariniz icin simdiden tesekkurler.Bu soruyu cevapla


4 Cevap


YesilAnne

Merhaba göksu;
Sadece biberonmu tutmuyor yoksa, elinde herhangi başka bir obje, oyuncak,yiyecek( havuç,salatalık,bisküvi vb.) mi tutmuyor ve ağzına götürmüyor ? Eğer bu saydıklarımı da, yani yiğeniniz elinde hiç bir şey tutamıyorsa ozaman doktora kesinlikle danışmalısınız. Ama sadece biberon ise bence normal olabilir çünkü bebekler biberona karşı biraz tembeller galiba :) Hele ki mamayla büyümüş bir bebekse daha önce biberon hep annesi tarafından tutulduysa bu onu tembelleştirmiş olabilir belkide.
Benim oğlum emerek büyüdü,ben de yanında olduğum için biberonla hiç tanışmadı, biberonu çok nadir su ve bitki çayı için kullandık, şuan suluk kullanmaya başladık dolayısıyla objeye alışkın olmadığı için ona ilginç geliyor ve tutmak istiyor,tutuyor ağzına götürüyor, çok başarılı olmasada içiyor. Ama benim bebeğim de henüz emekleyemiyor ve tutunarak ayağa kalkamıyor. İmrendim şimdi size :) Bebekten bebeğe evreler değişiyor sanırım.


melay

yeşilanneye katılıyorum göksu.
ben de oğlumu 19 ay emzirdim ve hiç biberona gerek kalmamıştı ama emme işi bitince gece süt vermem için kullanmaya çalıştım önce kendisi hiç tutmadı hep ben tuttum biberonunu ama sonra alıştı bence meraklanma minik eda da öğrenir daha:)
her çocuk ayrı bir kitap bence o yüzden çok kıyaslama yapmamaya çalışmalıyız biri birşeyi daha iyi yaparken diğeri de başka birşeyi daha iyi yapıyor oyüzden sevgili yeşil anne eminim ki tenten de emeklicek ve tutunarak ayağa kalkabilecek merak etme :) 


YesilAnne

Evet sevigili melay çok haklısın. Aslında benim anlatmaya çalıştığım da tam olarak buydu. Hani sizinki emekliyor, ayağa kalkıyorken biberonu tutmuyor olabilir, bizimki de biberonu tutuyorken henüz emekleyemiyor. Dolayısıyla kıyaslama yapmamın amacı aslında göksu'nun endişelenmemesi için bir örnek vermekti. Ne güzel söylemişsin her çocuk ayrı bir kitap :)


goksu

Sevgili Yesil_anne ve Melay,


Eda simit, elma gibi bir takim yicekleri tutup kemirebiliyor, dokunmayla ve kavramayla ilgili bir sorunu oldugunu yok gibi. 
Bende kesinlikle sizlere katiliyorum, herbiri digerinden farkli zamanda ayni davranislari yapabiliyor. 

Cok tesekkur ederim desteginiz icin. 


Cevaplamak için Üye ol