Kardeşler aynı odada mı yoksa ayrı mı yatmalı?

zeynepa soruyor: 10

Blogcu Anne'nin bu hafta ele aldığı konuyu okuyunca kızlarımın oda düzenlemesi konusunda zaten emin olamadığım kararlarımdan daha da bir şüphe duymaya ve karar verememekten dolayı rahatsız olmaya başladım.

Kızlarımın arasında tam 4 yaş var. Küçüğü, eğer büyükle bir sorun çıkmazsa, olabildiğince çok yanımızda yatırmak istiyorum. Daha sonrasında da her ikisinin de ayrı odalarda yatması daha iyi olur, diye düşünmüştüm. Hem her ikisinin de ayrı mekanları olur ve böylece büyük ilkokula başlayıp da ödevlerini yaparken küçük tarafından rahatsız edilmemiş olur, diye düşünüyordum. İnternette bu konuda yaptığım araştırmalarda ve okuduğum kitaplarda da benzer öneriler vardı. Aynı zamanda benim açımdan onları kontrol altında tutmak daha kolay olur, diye düşünüyordum. Herkesin oyuncağı veya herkesin kitabı vs. kendi odasında olacak. Böylece de birbirlerinin eşyaları konusunda daha az sorun yaşayacağım, diye düşünüyordum/düşünüyorum.

Kardeşi olanlar ise, paylaştıkları odaları şimdi sevgiyle hatırlıyor, anıyorlar. Benim merak ettiğim -kendim tek çocuk büyümüş birisi olarak- bu hatıralar iyi güzel ama hiç mi negatif bir tarafı yok odanızı paylaşmanın? Veya gerçekten de göz ardı edilebilecek kadar mı bu negatif yan?

Aynı odada yatırma konusunda, aynı cinsiyetten iki çocuğum olduğu için daha şanslıyım sanırım.
Ama kardeşleri ile aynı odayı paylaşmış üyelerden bu konuyla ilgili tavsiye, öneri ve paylaşım alabilirsem çok sevinirim.

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


burcubrsn

su sıralar bu soru benimde gündemimde..ben de aynı cins olmanın ve yakın yaş farkının avantajını yaşamaları ve paylaşmayı ögrenmeleri açısından ikinci bebegimin 6. ayından itibaren aynı odada yatırmak istiyorum..

bu arada bi arastırmada kardeşler arasında ki kavgaların ilerde onları daha sosyal, daha girisken, sebep-sonuç ilişkisini ögrendikleri için biçok konuda daha basarılı yaptığını okumustum..ve kavgalardan çok korkmamaya alıştırdım kendimi simdiden:))

henüz yaşamadığım için yardımcı olamamıcam ...ben de gelecek cevapları mrk ediyorum...GulcanDeniz

Benim tek çocuğum var,

ama hatırlıyorum da çocukluğuma dair en net ve mutlulukla hatırladığım şeylerin başında kız kardeşimle aynı odada kaldığımız dönemler olduğunu söylemeliyim.

Hatta aynı yatakta yatmak durumunda kaldığımız dönem bile vardı, ve biz oyunlarımızla, itişmelerimiz ve kavgalarımızla, sırlarımızla çok keyifli zamanlar geçirmişiz.

Tebessümle hatırladığım bir şey melesa: Aynı yatakta yatarken, tam ortaya görünmeyen ama bizim "gördüğümüz" bir çizgi çekerdik ve o çizginin ötesine, yani diğerinin alanına girmeyi yasaklardık. Geçince de sanki oyunu kaybetmiş gibi "aaa geçtiin, yasak" diye hoş bir "itişmece" yaşardık.


zeynepa

sevgili burcubrsn :), senin karar vermen benden daha kolay gibi gözüküyor sanırım. Aralarında 1,5 yaş bile yok seninkilerin çünkü. Bence de dediğin gibi yapabilir, deneyebilirsin.

gkaplan, luce_anima, evet ben de zaten hep sizin yazdıklarınızı düşünerek aynı oda fikrine kapılıyorum. Geceleri beraber uyuma fikri, büyüyünce sırların paylaşılması vs. Ama kendim yaşamadığım için bilemiyorum da tam. Sanırım küçük yaşlardaki kısmından korkuyorum ben. Mesela benim büyük kızım geceleri deliksiz uyuyor, her gece belli bir saatte yatıyor. Diyelim ki küçüğü onun odasına koydum. Küçük, uzuuun bir süre geceleri devamlı uyanacak ve ağlayacak?

Yorumlarınız için teşekkürler!


Ulku

burcu, ikinci bebeginin cinsiyeti belli oldu mu? tebrik ediyorum :)
ayni cinsten olmalari kardesler icin her zaman avantaj oluyor.

kucuk kizim 3 yasina gelene kadar onunla ayni odada kalmak, sonrasinda ablasinin odasina almak, en sonunda da "anne biz ayri oda istiyoruz" diyince de ayirmayi dusunuyorum.


zeynepa

burcubrsn, başka sayfalarda dolaşırken farkettim ki meğer sen ikinciye henüz hamileymişsin :) Yeni anne hallerim yüzünden algılarım biraz düşük, kusuruma bakma. Halbuki ne de çabuk unutmuşum hamilelik işaretini :)
pamukelma, sağolasın! Son bir senedir nasıl gidiyor acaba bu beraber yatma durumunuz? Büyük de gelmek istemiyor mu odanıza?Ulku

merhaba zeynep,

ben 0-3 yas arasi bebegin anneyle ayni odada uyumasi taraftariyim. buyuk kizim 3 yas 4 aylik. yani bir muddet 3umuz ayni odada uyuduk, cocuk odasinda :) sonra kucugun karyolasini yatak odasina aldim. cocuk odasini ise buyuk icin cazip hale getirmeye calistik, o yonde degisiklikler yaptik. yerde yatiyordu, oncelikle guzel bir yatak aldik. arada bir yanima geliyor geceleri ama genelde yataginda uyumayi istiyor. yatagini sevdirme, ona ait hissettirme icin kiskandirmaya yonelik bikac numara yaptik :) (8 yasindaki kuzenini bu ise alet ettik, kuzeni kizim icin idoldur, cok sever onu, ama ayni zamanda da kiskanir, boyle bir ironi iste "aa yatagin cok guzelmis, ben de yatabilir miyim burada, lutfen bir kere yatayim, anne bana da bundan al" gibi seyler soyledi. aninda yatagini sahiplendi. cocuklari en cok yine cocuklar etkiliyor, her konuda boyle :) )

kizlarini opuyorum.


burcubrsn

pakumelma, evet belli oldu..20 de bir yanılma ihtimaline karsın yine bi oğlan geliyo..:)
aynı cinsin daha avantajlı olduğunu ben de çok duydum..yaşayıp görcez:)
ben de iki kızkardeş olmaktan dolayı çok mutluydum..annem hala der iyki 2 kızım olmus diye:)

zeyneppa, ben de aslında küçüğün büyüğü uyundarımasından korkuyorum ve tam napcam karar veremiyorum..ilk 4-6 ay büyükte olduğu gibi yanımda beşikte yatırırım zaten..ama sonrasında yine büyüğün odasına koymaya cesaret edemem gibi..küçük geceleri uyunmamaya baslayınca  odaları birleştirip, ayrı oda istedikleri zaman ayrırırım gibi geliyo..Ulku

hm simdi dusundum de, benim buyuk kizin uyanma gibi bir sorunu olmadigi icin ucumuz ayni odada kalabilmistir. buyuk sesten/isiktan etkileniyorsa, kucugun gece uyanmalarinin surdugu donem boyunca ayni oda zor olur tabii.zeynepa

Pamukelma, aslında büyük artık büyüdüğü için o tip şeylerden rahatsız olmuyor pek. Yani teknik olarak yapabilirim gibi gözüküyor bu açıdan bakınca. SAdece uyku saatleri farklı olacak, gündüz uyku uyuyacak küçük falan... Çünkü senin tuttuğun kadar çok tutamam ben bizimle aynı odada.

Olmazsa ben küçüğün odasına süs falan yapmayayım hiç de bi bakalım gidişata. O kadar da çalışma masamı azıcık kestirip yatak odamıza taşımıştım :(

burcubrsn, TEBRİKLER!!!


BlogcuAnne

Zeynep'çiğim - yazıda da bahsettiğim gibi biz de uzunca bir süre kız kardeşimle aynı odada yatmıştık. O günlerle ilgili negatif hiçbir şey hatırlamıyorum, inan :) Şimdi olsa yine yaparım, o kadar keyifli zamanlardı.

Bizim aramız da 4,5 yaş, neredeyse senin kızların gibi yani. Eminim onlar da keyif alırlar böyle bir birliktelikten. ;)Cevaplamak için Üye ol