Kardeşler aynı odada mı yoksa ayrı mı yatmalı?

zeynepa soruyor: 10

Blogcu Anne'nin bu hafta ele aldığı konuyu okuyunca kızlarımın oda düzenlemesi konusunda zaten emin olamadığım kararlarımdan daha da bir şüphe duymaya ve karar verememekten dolayı rahatsız olmaya başladım.

Kızlarımın arasında tam 4 yaş var. Küçüğü, eğer büyükle bir sorun çıkmazsa, olabildiğince çok yanımızda yatırmak istiyorum. Daha sonrasında da her ikisinin de ayrı odalarda yatması daha iyi olur, diye düşünmüştüm. Hem her ikisinin de ayrı mekanları olur ve böylece büyük ilkokula başlayıp da ödevlerini yaparken küçük tarafından rahatsız edilmemiş olur, diye düşünüyordum. İnternette bu konuda yaptığım araştırmalarda ve okuduğum kitaplarda da benzer öneriler vardı. Aynı zamanda benim açımdan onları kontrol altında tutmak daha kolay olur, diye düşünüyordum. Herkesin oyuncağı veya herkesin kitabı vs. kendi odasında olacak. Böylece de birbirlerinin eşyaları konusunda daha az sorun yaşayacağım, diye düşünüyordum/düşünüyorum.

Kardeşi olanlar ise, paylaştıkları odaları şimdi sevgiyle hatırlıyor, anıyorlar. Benim merak ettiğim -kendim tek çocuk büyümüş birisi olarak- bu hatıralar iyi güzel ama hiç mi negatif bir tarafı yok odanızı paylaşmanın? Veya gerçekten de göz ardı edilebilecek kadar mı bu negatif yan?

Aynı odada yatırma konusunda, aynı cinsiyetten iki çocuğum olduğu için daha şanslıyım sanırım.
Ama kardeşleri ile aynı odayı paylaşmış üyelerden bu konuyla ilgili tavsiye, öneri ve paylaşım alabilirsem çok sevinirim.

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


burcubrsn

peki sevgili blogcuanne, küçük büyüğü uyundırmıyo mu gece uyanmalarında?


BlogcuAnne

Amanın, bir yanlış anlaşılma oldu...

Biz henüz birlikte yatırmaya BAŞLAMADIK.

Şimdilik herkesin kendi odası var. Ama niyetim en fazla iki sene içinde, Derin (küçük) de geceleri uyumaya başladıktan sonra ikisini aynı odaya koymak.

Ancak artık Deniz'in (büyük) yatağı ona küçük gelmeye başladığı için ona yeni bir yatak alacağız. Zaten bu sorgulamam da oradan çıktı, ranza mı alsam, ne alsam diye düşünürken aklıma geldi bu konu :)

Birlikte yatınca uyanıp uyanmama konusunu haftaya test etmiş olacağız. Bir haftalığına bir arkadaşımın evine tatile gidiyoruz, orada birlikte yatıracağız çocukları. Dönüşte bu soruya cevap verebilecek kadar veri olur elimde :)


burcubrsn

teşekkürler blogcunanne..sizi takip etmeye dvm edeceğim:)


BlogcuAnne

Çok sevinirim :)

Bari arkadaş olalım da tam olsun. Şimdi teklif gönderiyorum!


zeynepa

Sevgili Elif'imiz,
Tamam o zaman, diyorum!
Sanırım en iyisi deneme-yanılma yöntmini uygulamak olacak bu durumda. Hedef olarak beraber yatırmayı amaçlayıp o zamana kadarki zaman zarfında ise deneyerek bakacağım ve karar vereceğim sanırım.
Beraber yatırma konusunda ikna oldum sanırım artık. Ama 2 sene sonrası demek, büyüğün ödevlerinin başladığı zaman demek. O zaman gelince de tekrar değerlendireceğiz artık.
Şimdilik ben, daha önceden de dediğim gibi, küçüğü olabildiğince çok yanımda yatırmak istiyorum. Onun eşyaları zaten başka bir odada şimdiden. Büyüğünküleri ona verdik ve büyüğün odasına gömme dolap yaptırdık. Belki de zamanı geldiğinde büyüğe bir sorarım isteyip istemediğini. Ama yoksa güzel bir paylaşım olacağı konusunda ikna oldum şimdiden.
Gece yatılı bir çalışan evimize gelmediği sürece - ki eşim işi gereği fazla seyahat etmediği sürece böyle bir gereklilik olmayacak gibi -  şimdilik herşey olduğu gibi kalacak yani.

HEPİNİZE ŞİMDİLİK TEŞEKKÜRLER!!!

PS: Elif'çiğim, bak biz Nurturia hesaplamalarında "aylık" sisteme geçtik bile! Siz hala haftalıktasınız. 3 gün sonra Derin Oğlan da o "kademe"ye çıkacak ;)BlogcuAnne

Evet, Zeynep, o konuda karışık hisler içerisindeyim. Çok hızlı büyüyor bunlar!


sedavesila

Zeynepa,

Ben de kizkardesimle odasini bir sure paylasanlardanim. Aramizda 8 yas fark var. Ikimizin ulkesi gibiydi odamiz. Birlikte yeniden cekmece duzenler, seklini degistirir, birton degisik sey yapardik. Insanda gercekten guzel anilar birakiyor.

Blogcuanne'nin yazisinin ustune yazmistim, buradan da yazayim. Benim henuz ikinci bir bebegim yok ama cinsiyeti ne olursa olsun, en azindan ergenlik donemine dek (farkli cinsiyetse) odalarini uyku/giysi ve calisma/oyun odasi seklinde duzenlemeyi dusunuyorum.

Boylece isterlerde ayri vakit gecirebilecekleri odalar olacak ama birlikte oda paylasmis da olacaklar.

ikincileri bekleyen annelere tebrikler bu arada :)


yaseminn

ben ikinci bebeğimi uykuları düzene girene, emzirme araları açılana hatta belki de emzirme dönemi bitene kadar bizim odada yatırıp daha sonra ergenliğe kadar abisiyle aynı odaya almayı planlıyorum ama her şey bebek doğduktan sonra netleşecek. aradaki yaş ve cinsiyet farkı yüzünden odaları ayrı tutmayı da düşünebilirim. bebeğin doğduğu dönem oğlumun okula başladığı dönemle çakışıyor. buna hep beraber, yani çocukların durumuna ve o dönemdeki hayatımıza bakarak karar vereceğiz gibi görünüyor.zeynepa

sedavesila, evet okumuştum senin yazını o sayfada :) evet, bizim gidişat da o yönde görünüyor şimdilik.  hem sana hem de yaseminn'e teşekkürler! Evet, sanırım gidişata bakılacak çocuklar büyürken. Ama amaç beraber yatırma :)


zeynepa

nurturia üyesi bir pedagog da bana mesaj atıp sorumu cevaplamış. Sizinle de paylaşayım istedim:

"ILK OKULA BASLAYANA KADAR AYNI ODADA YATABILIRLER. BIREYSELLESMELERI IÇIN ZAMANLA ODALARI AYIRMAKTA YARAR VAR." Cevaplamak için Üye ol