Kardeşler aynı odada mı yoksa ayrı mı yatmalı?

zeynepa soruyor: 1

Blogcu Anne'nin bu hafta ele aldığı konuyu okuyunca kızlarımın oda düzenlemesi konusunda zaten emin olamadığım kararlarımdan daha da bir şüphe duymaya ve karar verememekten dolayı rahatsız olmaya başladım.

Kızlarımın arasında tam 4 yaş var. Küçüğü, eğer büyükle bir sorun çıkmazsa, olabildiğince çok yanımızda yatırmak istiyorum. Daha sonrasında da her ikisinin de ayrı odalarda yatması daha iyi olur, diye düşünmüştüm. Hem her ikisinin de ayrı mekanları olur ve böylece büyük ilkokula başlayıp da ödevlerini yaparken küçük tarafından rahatsız edilmemiş olur, diye düşünüyordum. İnternette bu konuda yaptığım araştırmalarda ve okuduğum kitaplarda da benzer öneriler vardı. Aynı zamanda benim açımdan onları kontrol altında tutmak daha kolay olur, diye düşünüyordum. Herkesin oyuncağı veya herkesin kitabı vs. kendi odasında olacak. Böylece de birbirlerinin eşyaları konusunda daha az sorun yaşayacağım, diye düşünüyordum/düşünüyorum.

Kardeşi olanlar ise, paylaştıkları odaları şimdi sevgiyle hatırlıyor, anıyorlar. Benim merak ettiğim -kendim tek çocuk büyümüş birisi olarak- bu hatıralar iyi güzel ama hiç mi negatif bir tarafı yok odanızı paylaşmanın? Veya gerçekten de göz ardı edilebilecek kadar mı bu negatif yan?

Aynı odada yatırma konusunda, aynı cinsiyetten iki çocuğum olduğu için daha şanslıyım sanırım.
Ama kardeşleri ile aynı odayı paylaşmış üyelerden bu konuyla ilgili tavsiye, öneri ve paylaşım alabilirsem çok sevinirim.

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


senayc

oğlumun yatağı ve kızımın beşiği aynı odada, aynı odada kalmaları benim tercihim oldu. İki kardeşin aynı odayı paylaşması,tecrübeyle sabit(biz cidden çok eğlendik kardeşlerimle) nı tercih ettim ben. Oturma odası oyun odası aynı zamanda,oyuncakları oturma odasında.

Oğlum yalnız kalmak istediğinde odaya gidip kapasını kapatıyor. 
İlk okula başladığı yılda ayırmayı düşünmüyorum. İlk yıl ve hatta yıllar kendi başına ödev yapıp ders çalışmayacak diye varsayıyorum. Bizim yanımızda devam eder, evde oturma odasındayız hep, Büyük yalnız kalmak istediğinde kapıyı kapatabiliyor, küçük zaten bizimle kalıyor.

oğlum 10-11 yaşına doğru(şimdilik böyle düşünüyorum) odasını ayırıp,kızıma oturma dasını tahsis ederim diye düşündüm ben. 

Bu arda kızımın bebekliği yatak odasında benim yanımdaydı beşiği ile. 13.ayında ikisni aynı odaya aldım.
Cevaplamak için Üye ol