Doğum günü kutlaması ya da kutlamaması

kunki soruyor: 10

oğlum 2 hafta sonra yaşına değecek,ancak doğum günü yapmayacağız. bir karar vermedik aslında ama benim hiç gücüm yok hazırlık, organizasyon yapmaya. içimden gelmiyor. bakıyorum herkeste bir telaş, muhteşem partiler yapılıyor.

çağıracak birileri de yok gerçi. uzaktan akrabalar var ama bana ters geliyor davet etmek. hediye beklermiş gibi.
bir taraftan ileride  ona güzel bir anı olarak kalacak. özel bir gün hem de ilk yaşı ammaa yok işte. kimsesiz ne yapabiliirm ki? vicdanım da sızlıyor, kötü hissediyorum kendimi ilgisiz anne gibi. 

Bu soruyu cevapla


23 Cevap


ozdenin_oykusu

eğer gelebilecek kimse yoksa dediğiniz gibi,anne-baba-çocuk arasında pasta üfleyip hatıra olsun diye fotoğraf çektirilebilir.o gün gezmelere,eğleneceği yerlere de gidebilirsiniz.sonradan ilk yaşını kutlamadım,bir fotoğrafı bile yok diye üzülmeyin.nice güzel,öutlu,sağlılı yıllar nasip olsun inşallah


Damla

Bizim zaten kutlama niyetimiz yoktu, şansıma eşim yurt dışındaydı o gün dönecekti ama bir sorun çıktı dönemedi. Biz normalde doğum günlerinde sadece doğum günü bahanesine pasta alıp yeriz. Bebek pasta yiyemiyorken o da saçma geldi, bebek bisküvisinden muhallebi ile karıştırıp "1" yazan bir pastacık yaptım tek mum koydum ona üfletip kameraya çektim eşim için. Oyuncaktan anladığı bir yaş değildi, kap kacak seviyordu, hırdavatçıdan en ilgisini çekecek kapları topladım, hediye olarak onları verdim. Hepsi kayıt altında. Bizim nasıl insanlar olduğumuzu bildiği için bu "sade :)" doğum günü partisi çok güzel bir anı olacak onun için eminim. Niye ilgisiz olasınız, çocuğunuza ne katıyor ki doğum günü partisi? Bu yaşlarda sevenler çocuk için değil de kendileri için yapıyorlar. Seviyorsanız yaparsınız, sevmiyorsanız yapmazsınız. İleride onun talebi olursa o zaman bakarsınız (ben hala yapmıyorum parti boyutunda bir şey).


sunny

illa birinin gelmesine gerek yok ki aksine kalabalık partilerden ben hazzetmiyorum. özellikle de sülaleler gelecekse. neyse ki artık büyüdü kızım birkaç arkadaş edindi mi oradan buradan arkadaşları ile parti yapabiliriz. hatırlıyorum da küçükken partime büyüklerin gelmesinden hoşlanmazdım.  ilkokula başladığımda sadece yaşıtlarım gelirdi büyük olarak da tek annem olurdu benden mutlusu yoktu.


seres_esra

ilk doğum günü kalabalık ve şatafatlı olmuştu ama ondan sonrakiler kendi aramızda basit bir kutlama çocuk zaten küçük birşey anladığı yok bana da her sene kutlama parti mantıklı gelmiyor alışkanlık yapıyor sonra


jildando

ben de  partici değilim, bence önemli olan bebeğin sevdiklerinin etrafında olması. Biz kızımın ikinci doğumgününde koruda akşam pikniği yapmıştık, sadece üçümüz, oğlum daha doğmamıştı. Sonra da onu dondurma yemeye götürdük.
Gecen sene de tatildeydik, waffle alıp üzerine mum koymuştuk sadece, hepsi de çok keyifli geçti, güzel anılar oldu hepimiz için.
Oğlumun ilk doğumgününde de bu sefer dördümüz onunda yiyebileceği bir kek yapmıştık, o haftasonu da biraz ailelerimiz talep ettiği için herkesi kahvaltıya çağırdık, ama süslemeler falan yoktu, hep beraber takıldık sadece, tanımadığı hiç kimse yoktu etrafında.neretva

Aslında büyük partilerden bu yaştaki çocuklar korkuyor. Palyaço, fazla balon, süs, kalabalık tuhaf geliyor onlara. Çocuğun partiden anlayacağı yaş sanırım en erken 3. Biz de babaanne-dede ve büyük ninelerini çağırdık. Toplam 7 kişiydik. Ben bir tuzlu, bir salata bir de oğlum için şekersiz pasta yaptım, büyüklere ayrı pasta aldık. Öğle uykusunda salonu biraz süsledik, abartmadık. Kalkınca üzerine cici birşeyler giydirdim, salona götürdüm. Şaşırdı ve hoşuna gitti. Yemek yedik, biraz da onun sevdiği şarkıları çaldık, hepsi bu.


CokBilmis

Şunu itiraf etmek lazım ki  1 yaş doğum günü çocuk için değil, yetişkinler için yapılıyor. Çocuk için çok çok yorucu oluyor o partiler.

Benim 1 yaş doğumgünümü evde kutlamışız. Sadece anne-baba, nine ve dedeler. Sapsarı bir elbise giydirip, sarı tokalarla bağlamış annem saçlarımı.

Evden ayrılırken o resimleri annemde bıraktım, çünkü onlar benim değil annemin anıları; onun için daha kıymetli o resimler.iflah_olmaz

evinizde küçük bir pastayla çekirdek aile formatında kutlayabilirsiniz:-)bence ilk doğumgünü çok öenmli:-))bi anısı olmalı diye düşünenlerdenim.nurus

ilk yaşlar kalabalık partilerle kutlanmalı kalabalık yoksa kutlama da olmaz diye bir düşünce olmamalı.


şahsi fikrimdir;ama anneler-babalar-sevgililer gününü hep saçma ve gereksiz bulmuşumdur.ama doğumgünü özeldir.senin için özel insanın dünyada varolmasını sevinerek bunu ona gösterdiğin gündür.annen,baban,arkadaşın,komşun ve yavrun.sabahın köründe ararım mesela yada giderim yanına.öyle kuru bir kutlama değil.içimden gelen en güzel sözleri dökerim yüzüne.ama diğer o özel günlerde ise kuru bir tebrik olur benim için........günün kütlu olsun ..gibi..

yavrunuz,çocuğunuz.ona ÖZEL olsun.sabahtan akşama bir kutlama havasında olsun mesela.gezin,tozun,en güzel ve özel elbisesini giydirin.hatta yeni cici birşey alın hep o olsun üstünde.o günü an an kameraya kaydedin.fotoğraflar çekin.o gün yavrunuza özel olsun.onun olsun.bir pastacık kesin sizde giyinip süslenip mesela.gidin bir stüdyoya fotoğraf çekinin.kalabalık olsa nolur ki.ha olsa güzel olur ama yoksa da yapacak şey çokk..


nurus

yeter ki isteyip BİRŞEY ler yapmak önemli olan.pasta işin esprisi.tatlı yiyelim tatlı konuşalım hesabı yani.


benim kız kardeşimle aramda 16 ay var.bana nineli-dedeli-kuzenli-yeğenli 2 katlı pastalı bir doğumgünü yapmış annemler.fotolar aile boyu,stüdyoda orda burda,oyuncaklar,2 yeni elbise biri etek,biri pantolon.ilk çocuk ve ilk torunum.ama kardeşim için akşam bir pasta kesmişler şak şak alkış hadi yallah  :))) bir fotosu yoktur mesela.neden...?? ama yok işte.

kardeşim ara sıra hayıflanır.bence haklıda..ablamın var benim niye yok diye..hatırlıyor mu?hayır.ama onu ona ispatlayacak birşeyler arıyor.resim,anı gibi.şimdi ise teknoloji hat safhada.video kayıtları,fotoğraf makineleri....

İLK YAŞ günümde naptınız bana diye sorduğunda tühh keşke dememek için minicik bir program sizi bekler.. Cevaplamak için Üye ol