Doğum günü kutlaması ya da kutlamaması

kunki soruyor: 10

oğlum 2 hafta sonra yaşına değecek,ancak doğum günü yapmayacağız. bir karar vermedik aslında ama benim hiç gücüm yok hazırlık, organizasyon yapmaya. içimden gelmiyor. bakıyorum herkeste bir telaş, muhteşem partiler yapılıyor.

çağıracak birileri de yok gerçi. uzaktan akrabalar var ama bana ters geliyor davet etmek. hediye beklermiş gibi.
bir taraftan ileride  ona güzel bir anı olarak kalacak. özel bir gün hem de ilk yaşı ammaa yok işte. kimsesiz ne yapabiliirm ki? vicdanım da sızlıyor, kötü hissediyorum kendimi ilgisiz anne gibi. 

Bu soruyu cevapla


23 Cevap


esraozberk

Bence mutlaka kendinizi daha sonra suçlu hissetmemek için ya kendi aranızda bir parti verin ya da biraz reklam gibi olacak ama biletix'ten aile eğlencesi kısmına bir göz atıp o gün veya haftasonu olan bir çocuk eğlencesi olayına girin derim çok güzel bir hatıra olur. Biz iki üç hafta önce mickey mouse un trump towers da ki eğlencesine gittik hala var mı bilmiyorum ama mutlak gidin siz de çok eğleneceksiniz, üstelik biletix'den yarı fiyatına alıorsunuz Turkcell hat numarasını girerek..


Ulku

damla+1


sadece +1 yazdim, boyle annelerin oldugunu ve tek olmadiklarini bilin diye :)


mona_roza

walla biz kutlama yapmadık, ama annem bana pasta aldı bu senin anneliğinin ilk yılı diye oğluma anı olarak kalsın diye adının yazılı olduğu gümüş bileklik yaptırdılar öle benim için romantik bigündü doğduğu günü andım anneanne ve babasıyla akşama kadar :)


Meowwow

Ben ailemden çok uzaktayım kimsenin gelme durumu yoktu doğumgünü sırasında. Ondan bir pasta aldık bir iki balon, en sevdiğimiz parka gittik orada bu pastayı parça pinçik yaptı bende fotolarını çektim :) biri geldi minik ailemizin fotosuna çekti bitti gitti. Hem hatıramız var şimdi hem de ben gerilmedim ama şunu bunu yapayım diye. Nice Mutlu yıllara :)


ruzgar11

ben oğlum için bayağı organizasyon yaptım.. akrabam çok yoktu ama arkadaşlarımı özellikle çocuklu arkadaşlarımı çağırdım.. her davette hediye akıla gelir, öyle diye çocuğuma doğum günümü yapmayacağım. o zaman düğünlerede davet etmeyelim kimseyi.. küçük hediyeler verdim gelenlere, oğlumun resmi olan magnetler.. şekerler dağıttım.. çok bütçede ayırmadım.. benim için bile olsa o oğlumun ilk doğum günüydü.. eşimlede olsak yine pastasını kesip mumunu üfleyecektik..mert_mert

oldum olası sevmemişimdir şu özel günleri.ben hiç doğum günü için özel parti yapmadım.ama eş dost akraba zaten ilgi ve değer veriyor ise hatırlar içinden gelirse uğrar kutlar yada hediyesini alır düşüncesiyle bakmışımdır.hediye toplama gibi düşünür çağıramamda.tek yaptığım şey 40 duası ve yemeği olmuştur.zaten nişan nişan alışverişi çeyiz serme merasimi de yapmadım kendime.sade bir söz ısrara karşı kına ve nikah .doğum günleride farklı değil.gerçi her iki yaş günündede hasta olduğumuz için pastayı gününde kesemedik.fakat hatırlayanlar sağolsun geldiler.bize bir ıhlamur kaynattılar :)) zati anlamıyorlarda doğum günü vs.anne baba ve bebek bir pasta mum ve bir foto yeterli.günün hatrına.ileride emin olun aklı yatınca arkadaşları ile yapar partisini ...


ipekkusgoz

Benim için de önemliydi oğlumun ilk doğum günü.Üç gün sürdü resmen:) Biraz abartı oldu bizim ki ama öyle olmak zorundaydı.Ev çok küçük olduğu için bir yer tutmak zorunda kaldık. Hatıra davetiye yaptırdım, anı defteri açtım vs vs. Bunların dışında da bir stüdyoda foto çekimi yaptık.O bir gün öncesine denk geldi doğum gününün. Asıl 'doğum günü' günü 1 yaş doktor kontrolümüz vardı. Doktor bile doğum gününde çocuğa aşı yapıp ağlatacak mıyız yani falan dedi. Ama yaptırdık tabii aşılarını. Çok ağladı video kaydı da var, doğduğunda bile o kadar ağlamamıştı sanırım. Sonra doğduğu odaya çıktık.Önüne foto çektirdik. Hatta sabah da doğuma gittiğim gün çekildiğim şekilde benzer karelerde fotoğraf çektirdim oğlumu da alıp.Normalde sevmem o tarz şeyleri ama ilk yaş hatırına yaptım. Ben biraz duygusalımdır bu konularda.O zaman yıllar sonra yan yana getirir bakarız demiştim kerem nejat'tan önce ve sonra diye . Ama bir kaç ay önce bir fotokitap yapan bir site çıktı karşıma o düşündüklerimi uygulama fırsatım oldu, güzel de oldu. Doğuma 3 kişi gitmiştik , annem ve eşimle birlikte. Hastanenin karşıısndaki pastaneye oturup küçük bir pasta alıp bu üçlüyle tabii bu sefer oğlumla birlikte mumunu üfledik. O akişam tekrar babaanne dede hala faln bir pasta töreni oldu. Asıl parti(!) ertesi gün yani doğum gününün bir gün sonrası oldu. Dediğim gibi abartıydı biraz ama bir yer tutatyım dedikten sonra diğerleri de geldi peşi sıra çorap söküğü gibi. Bu kadar uzun anlattım çünkü bu kadar organizasyonun içinde benim için en önemli olanları tam bir yıl sonra oğlum sağlıkla kucağımdayken evde ve hastanede doğduğu odanın önünde tam bir yıl önce bebek arabasında girdiği odanın önünde çekilen fotoları idi.Ne yaparsanız yapın ne kadar şatafat olursa olsun anne yüreği sadece o anları hatırlayınca mutlu oluyor. Gerisine ister heves densin ister başka bir şey.

Şu an mesela 19 gün var 2. yaşımızı kutlamak için allah nasip ederse. Ama hiç bir hareket hiç bir plan hiç bir organizasyon yok. Sadece 22 aralık'a alınmış 2 yaş kontrolü randevumuz var elde:). Sağlıklı olduğunu, her şeyin yolunda gittiğini bilmek en büyük hediye sanırım.


PRENSESIMMM_2010

bende çok isterdim kutlamayı vs ama daha hiç öyle büyük organizasyon yapamadık doğduğu gün babası hastaneye pasta alıp gelmişti sürpriz olara..k ilk doğum günü pastasını hasta yatağımda kesmiştim .1 yaş doğum gününde ise yine yalnızdık babamız yine güzel bir pasta almıştı ve beraberce kesmiştik,bende evi balonlarla süslemiştim . zaten anlamayacağını biliyorum önemli olan mum üflesin ,mutlu olsundu benim için ilk o zaman pasta yedi ama önemli olan özenle kutlamak 3 kişide olsa sonrasında ise sürkeli pasta kestik kızımla birileri varken yokken illa dg diye değil mutlu oluyo diye...2 yaş dgnün de ise istiyordum büyük birşey ama olmadı .ramazana geldi bizde yine anne baba ve kızım olarak sadece pasta kestik ama inanın onun için yaptığımız o üst değiştirme ,yeni kıyafetlrimiz giymek onunda dg için yeni kıyafet giymesi ve karanlıkta mumların yanması ve dg şarkısını söylememizi hiç unutmuyo ve annem babam benim dg mü kutladı diyo ...ben büyük organizasyonlardan çocuğun çok da haberi olduğunu düşünmüyorum artıkı önemli olan  büyük yada küçük kutlamak sevgiyi o ilgiiyi doğduğu günün sevincini ona hissettirmek yoksa elbette hepimiz isteriz elimizden gelenin en iyisini yapmayı ama bu işin birde maddi boyutu var...her aile bu kadar bütçe ayıramayabilir.ben yapamadığım alamadığım şeylerde de bizden  de daha kötü duurmda olan çocukjları düşünüyorum belki onlar pasta bile görmüyorlar!aileleri kutlamıyor bile hatta dg nü bile bilmeyen anneler var! bebeğiniz çok şanslı bence sizde yapamasanız bile düşünüyorsunuz daha ne olsun bu seferde ailece kutlayın en  önemlisi onu mutlu görmek bu illa kalabalıkta olacak diye birşey yok ailece de çok güzel vakit geçirilebiliyor ben hatırlıyorumda ilk  dg elbisesini çıkarmıcam diye debelenmişti resmen nasıl mutlu olmuştu pastası da uğur böcekliydi ve parmaklayıp durmuştu çok eğlenmişti :)eminmim siizn bebeğiniz de çok eğlenecek mutlu yıllar sizee:)nadia

Bir yaş doğumgününde çocuk kalabalıktan curcunadan rahatsiz oluyor. Ama hiç bir şey yapmamak da olmaz (kendiniz açısından:) Kimseye çağırmasanız da olur evde bir pasta, güzel bir sofra, bir iki fotoğraf yeter bence. Biz geçen sene anneanne babaanne ve dedelerle kutlamıştık, orada bile rahatsız olmuştu, gece uyumamıştı. Daha kalabalık bir partiyi düşünemiyorum :) Bu sene yine evde aile içinde kutlayacağız bakalım nasıl olacak :)


dincelay

kalabalık kutlama olmasa bile bence mutlaka bir kutlama ve ilerde bakabileceği fotoğraflar olmalı. çocuklar böyle şeylere önem veriyorlar. Bence de önemli. Hatırlamadığım dönemdeki doğum günlerimin nasıl kutlandığı şimdi fotolarda görebilsem hoşuma giderdi. Ayrıca ben her sene bir pasta, bir konsept fln seçmeyi çok seviyorum. Bir tek geçen yıl, hamile olduğum için büyük kutlama olmadı.Cevaplamak için Üye ol