Ek gıdadan sonra bebeğim emmiyor?

gunesligunler soruyor: 8

Bebeğimin kilo alımı yetersiz diye 5,5 aylıkken ek gıdaya geçtik.  Şu anda 6,5 aylık, ilk zamanlar emmesinde sorun yoktu hatta ek gıda ile birlikte çok güzel emiyordu da fakat 4-5 gündür neredeyse iç emmiyor, hatta ek gıdayı azalttım sırf beni emsin diye ama nafile on defa deniyorsam bir tanesinde o da çok kısa süreli emiyor. Onun dışında bir iki fırt çekip süt bile inmeden daha bırakıyor ve ağlama krizine girene kadar bu şekilde devam ediyor...  Yani alıp bırakıyor, alıp bırakıyor, bu arada sütüm var...  Sizce neden böyle yapıyor olabilir? Emmeyi bırakmasından çok korkuyorum,  tavsiyeleriniz var mı, yardımcı olur musunuz?

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


CokBilmis

Emmeyi bırakmasında bir sorun yok.

Ama ek gıdaya alışan bebek emme sıklığını azaltabiliyor. Ben çok uzun süre günde sadece 1 defa emzirdim. (Gece uyumadna önceki meme öğününü her bebek en son bırakıyormuş zaten).

Şİmdi kızım 29 aylık ve günde 3-4 defa emiyor.

Telaşlanmayın yani, bebeğiniz nasıl istiyors aöyle olsun, o kendisi için en iyi olanı biliyor :)


annevebebisi

Genel olarak gunluk menusu ne kadar, neler yiyor?


fistikcik

Gunesligunler, merhabalar,
Bu aralar işlerim çok yoğun, bu sebepler sorunuza ancak şimdi cevap yazabiliyorum. Ek gıdaya geçişle bebek süt alımını azaltabilir, ama memeyi reddetmesi, bu ayda, pek normal değildir. 1 yaşından önce memeyi kendiliğinden bırakma pek görülmez. (Aishwarya sanırım istisna oluşturuyor).

Sizdeki durum "meme grevi" (ingilizce "nursing strike", fransızca "greve de la tétée) olarak adlandırılan duruma benziyor. Bebeğin düzenini değiştiren herhangi bir sebep (taşınma, evde gerginlik vs...) ya da annenin tavrındaki bir değişiklik (bebeğin emerken kaza eseri göğsü ısırmasına anne canı yandığı için tepki verse bile bebek bu şekilde memeyi reddetmeye başlayabilir) buna sebep olabilir. Bazen diş çıkarma dönemi huzursuzlukları, bazen de demir damlası takviyesinin yol açtığı mide-bağırsak tahrişleri bu duruma yol açabilmektedir.

Memeyi reddetmenin diğer olası sebepleri ve çözüm önerilerinden şu soruya verdiğim cevapta bahsetmiştim.
http://www.nurturia.com.tr/questions/338bdc08-9ca3-4986-a695-9fc0017368a4/1/bebegim-emmeyi-reddediyor-%28

Sebepleri farklı olsa da memeyi reddetme durumunda bebeği önce sakinleştirmek ve sonra memeye tutmak şarttır. Bu da çoğunlukla ayakta (müzik eşliğinde, dans eder gibi) sallayarak emzirmekle mümkün olur. Bebeğinizle ten temasınızı arttırın. Uygun sıcaklıktaki bir odada, üzerinizde tişörtünüz olmadan ve ayakta iken, bebeğinizin yüzünü omzunuza ya da kolunuza yaslayın. Omzunuzu emmeye çalışacaktır. Ayakta kalmaya devam ederek bebeği yavaşça memeye yaklaştırın. Bu arada sallayabilirsiniz. Genelde bu şekilde memeyi tutmalarını sağlamak mümkün olur. Bir müddet emzirmeye ayakta ve sallanarak devam etmek gerekebilir.

Başka bir yöntem banyoda emzirmektir. Yanınızda bir yardımcı olmak kaydıyla, bebeğinizi kucağınızda tutarken banyoya girin. Yardımcı kişi bebeği yıkar ve su dökerken siz de onu emzirin. Suyla temas halindeyken emzirme bebeklere anne karnını hatırlatır ve memeye dönmelerini sağlarmış. Hatta bu tekniğe "re-birth" (yeniden doğuş) adı verilir.

En kısa zamanda sizin ve bebeğinizin keyifli bir emzirmeye kavuşabilmesi dileğiyle...


mineelcin

Benim oğlum da 10 aylık. Yeni bıraktı memeyi. Yemeklerle arası o kadar iyi ki, süt ona zevk vermiyordu. Neredeyse zorla emziriyordum 2 haftadır. Üzülmeyin bence bu kadar. Dediğimiz gibi her bebek farklı. Uğraşlarınız çaba vermezse de dert etmeyin. Sıkıntı yaparsanız daha çok sorun olur.
neretva

Yemeklerden önce açken emzirmek bir çözüm olabilir. Ek gıdayı emzirdikten 30-40dk sonra verebilirsiniz. Eğer sorun dişleriyse bir bebek çorabının içine bir parça temiz sudan buz koyup emzirmeden önce dişetlerini bununla ovun. Dişetleri biraz uyuşunca daha kolay emebilir. Bildiğim kadarıyla emme diş çıkarırken bebeğin canını acıtan birşey. Bir de kendimden bir örnek vereyim. Ovülasyon ve regl döneminde sütüm biraz azalıyor, tadı da değişiyor olabilir. Kalsiyum-magnezyum kullanıyorum. Regl geçtikten sonra eski haline dönüyor. Eğer regliniz döndüyse veya dönmek üzereyse bu da bir sebep olabilir yani. Gece emiyor mu? Gece güzel emiyorsa sorun uyaranlar da olabilir. O zaman sessiz ve loş bir yerde emzirmek işe yarayabilir. Son olarak ek gıdalara yaklaşımı nasıl? Çok mu seviyor? Yoksa onları da az mı yiyor? Az yiyorsa gene diş olabilir sorun. Katı gıdaları asla blendırdan, süzgeçten geçirmeyin. Zorlansa da pütürlü yedirmeye çalışın. Bu da etkili olabilir.


zuzususam

aynı sorunla mücadele halindeyim. ek gıdaya başladığımızdan bu yana emmeye düşkünlüğü azaldı. sütün inmesini bile beklemeden hemen kalkmaya çabalıyor. elleriyle ayaklarıyla oynuyor etrafa bakınıyor. süt inene kadar mücadele ediyorum sonrasında da adam akıllı emmeden kalkıyor. memeyi tutuşu bile değişti, isteksiz isteksiz. ama yemek yemeye gelince her zaman aç :) sanırım yeni tatlar sütten daha cazip geldi. bugüne kadar sırayla bir emzirme bir ek gıda diye gidiyordum 2 saate bir. bugün önce emzirip yarım saat sonra ek gıda yöntemini denemeye başladım. beslenme aralığını da 3 saate çıkardım. bugün nispeten daha çok emdi gibi. sabah 8:30'da emzirdim ardından 9:00'da kahvaltısını verdim. 11:30'da emzirdim, 12:00'da meyve püresini verdim. şimdi uyuyor. 14:30'da emzireceğim yarım saat sonra da çorbasını vereceğim. akşam da yoğurdumuz var. ikide bir emzirmeye çalışmayacağım bugün, memeden iyice soğumasından korkuyorum. acıkmasını beklemek lazım sanırım. bakalım bu sistem işe yararsa bundan sonra böyle devam etmeyi planlıyorum. bir de verdiğim yemek miktarını da biraz azalttım bu arada. kendimce bir şeyler yapmaya çabalıyorum işte sırf emmeyi bırakmasın diye. belki siz de bu şekilde bir sistem uygulayabilirsiniz.


gunesligunler

Arkadaşlar çok sağolun cevaplarınız için. Ben sanırım en azından şimdilik sorumun cevabını buldum. Çünkü ek gıdayla ilgili bir sorunumuz yok genel olarak hepsinden yiyor. Hepsi derken sabahları kahvaltı, öğlen sebze püresi (bu haftadan itibaren et de katmaya başladım ve yiyor unuda), akşam üzeri meyve püresi ve yatmadan öncede muhallebi. Regl olduğum günlere denk geliyor bu sorunu yoğun olarak yaşadığım dönem ve sanırım bununla ilgili olabilir Neretva'nın da dediği gibi. Ve evet çok sabırsız bir bebek olduğu için de kolay vazgeçiyor malesef ve dikkati de çok dağınık. O nedenle çözüm olarak artık ek gıdadan önce mutlaka emzirip daha sonra ek gıda vermeyi seçiyorum. Birde ek gıdayı yemediğinde ısrarcı olmuyorum. Bu şekilde biraz daha emmeye istekli oluyor aç olduğunda.  Umarım böyle devam eder.


neretva

Bir de eklemek istedim 4 aylıktan sonra bebeklerin öğünleri arasında 4 saat olabiliyor. Birden 4 saate çıkarılmaz tabii. Ama 15 dakika 15 dakika arttirilabilir arası. Eğer 2 saatte bir beslemeye çalışırsanız aç olmadıgından emmez.


Cevaplamak için Üye ol