Sünnet

ceylanr soruyor: 7

Merhaba,
Siteye yeni üyeyim ve gerçekten çok yardımcı bilgiler var. Teşekkürler...
Oğlum 3,5 aylık ve yaın sünnet olacak, ama bazı endişelerim var. Yaptıran annelere lokal anestezi ve yatıştırıcı ile ilgili beni bilgilendirebilirler mi?
-Fitil şeklinde mi sakinleştirici verildi yoksa iğne mi yapıldı?
-Hiç sakinleştirici verilmeden sadece lokal anestezi ile yaptıran oldu mu?
-Sünnet sonrası bizi bekleyen zorluklar var mı?
-Sünnet öncesi ve sonrası için tavsiyeleriniz varsa paylaşırsanız çok memnun olurum...
Sevgiler,
Ceylan

Bu soruyu cevapla


17 Cevap


hande

Doğru yapıldığı sürece erken dönemde yapılan sünnetin hiçbir sakıncası olduğunu sanmıyorum. Dolayısıyla çocuk cerrahı bu konuda önemli diye düşünüyorum. Sünnet musevilikten beri uygulanan bir yöntem. Museviler yanılmıyorsam doğumun 8. günü sünnet oluyorlar. Bu bir problem yaratıyor olsaydı hollywood'un çoğu problemli olurdu herhalde:)) Amerikada bukadar sünnetin yaygın olma sebebide bu olsa gerek.

Bu arada Osman'a da katılıyorum. Herhangibir mecburiyet olmadıktan sonra yapılması gerekmiyor bencede bu yüzyılda. Sünnet derisinin bazı problemlere neden olması gibi bazı problemleride önlüyor olduğunuda gözden kaçırmamak lazım. Bizde ilk başta çok kararsız kaldık o kararsızlıklada doğum esnasında yaptırmadık bunada ayrıca pişmanım. (sonuç olarak yaptırma kararı aldığımızdan)

Can 2 aylıktı sünnet olduğunda. neden olduk:

1. Sünnetin 2-7 yaş arasında yapılması ilerde çok ciddi psikolojik bozukluklara neden oluyormuş. Kısa bir zaman önce bir arkadaşımızın oğlu tam 2ye bastığı sıralarda bir tıkanma sonucu çok acil sünnet olmuş ve haftalarca pipim diye ağlamıştı. Mecburiyet olurda 2-7 arasına denk gelirmi diye korktuk.

2. Bir süre önce ailecek ilkokula giden kuzenim'in sünnet olmamasına karar verdikten kısa bir süre sonra bütün arkadaşlarının sünnet olması ve bizimkiyle dalga geçmeleri sonunda çok rahatsız olan Erdem, kendisi sünnet olmak istemiş, tamam tatilde yaptıralım kararı çıktıktan sonrada korku başlamış ve nefes darlıklarıyla hastanelik olmuştu. yaklaşık 4 ay ilaç tedavisi görmek zorunda kaldı. geceleri altına yapıyor, ne sünnetten vaz geçiyor ne de korkusunu yenebiliyordu. en sonunda acilen sünnet oldu ve psikoloji ilaçları çöpe gitti ve bizimki normale döndü.

Türkiye'de yaşama ihtimalimizide göz önünde bulundurarak bizimde benzer bir tablo yaşama riskimiz vardı. Dolayısıyla Can tam 2 aylıkken sünnet ettirdik. Lokal anesteziyle oldu. ilk gün biraz huzursuzdu. ilk 2 gün ağrı kesici fitil verdik. her ihtimale karşı diye verilmiş antibiyotiği hiç kullanmadık. her bez değişiminde pipisinin üzerine bolca krem sürdük ki beze yapışmasın.  Bir hafta içinde normale dönmüştü.
Acı hissettiğini sanmıyorum çünkü ilk gün harici hiç sıkıntısı olmadı.
ilk gün de gerçekten ağrısımı vardı onuda fitilden dolayı anlayamadık. fitil uyku verdiği içinde bütün gece horul horul uyudu.

Bunlar tamamen kişisel kararlar yapın veya yaptırmayın demem. sadece hikayemizi yazdım. Ama yaptırtacaksanız çocuk cerrahını tercih edin derim.


ceylanr

Tekrar merhaba,
Öncelikle Osman'a eşimin tıpkı kendisi gibi düşündüğünü ve beni de bu konuda ikna ettiğini belirtmek isterim. Ta ki çevremizde bizimkinden büyük tüm bebekler enfeksiyon sonucu antibiyotik tedavisi sonrası zorunlu sünnet olana kadar...
İki doktora gittik ve pipi ucunun dar olduğu söylendiği için geçen hafta sünnet ettirdik. Dikiş bile yok, ben oğlumdan çok ağladım, öyle söyliyeyim...

Bu soruyu soran, konuyu açan olarak Doçent ürolog doktorumuzdan öğrendiklerimi yazıyorum:

-Cinsel haz olarak bir fark olmadığı ancak cinsel yolla bulaşan hastalıkları büyük ölçüde önlediği,
-1 yaşından küçük bebeklerin acı hissetmediği ve herhangi bir travma yaşamadıkları,
-Erkek çocukların gelişiminde arkadaşlarıyla 'benzer' olmanın önemli olduğu, sünnetsiz diye dalga geçilen bir çocuğun bilinçaltında utangaçlığı hep taşıyacağını Freud'cu yaklaşımla anlattı...

Bu 'mahalle baskı'sı ilk bakışta saçma gibi gelse de çocuk büyüdükçe arkadaşlar arası iletişimin çok önemli olduğunu görüyoruz...
Sünnet toplam 20 dakika sürdü, gecesine fitile bile ihtiyaç olmadı sadece hastane çıkışı fitil kullandık.
Sünnet konusu da ailede böylelikle kapanmış oldu ;) Şimdilik...


hande

geçmiş olsun


Pranayama

Mesajları okuyunca belki şu bakımdan Alp'in sünnetli olmaması iyi olabilirdi dedim: Alp son zamanlarda altı açılır açılmaz pipisiyle oynamaya başlıyor. Dikkatini başka şeye çekip elini alıyorum oradan ama bazen çok kızıyor. Geçen gün ucunu biraz kızartmıştı. Bepanthene sürdüm. Sünnet derisi olsa korurdu:) Bu arada bu ayda böyle bir hareket normal mi acaba? 


hande

çok normal. Can kopartırcasına çekerdi aylar sonra sadece onu çok merak ettiğini ve sadece eline alıp bakmak istediğini farkettim. oturttum ve gösterdim "bak bu senin pipin ve yeri orası. eline alamazsın ama bu şekilde baka bilrsin, sev ama çekme acır" vs dedim ve kısa zaman da atlattık durumu:)


Pranayama

Ay çok şeker! :)) Teşekkürler Hande.

Cevaplamak için Üye ol