Uyku..beslenme.. Sorum da sorunumda çok

CigdeM_eC soruyor: 10

Arkadaşlar kızım 4.5 aylık ..çalışan bir anneyim hergün sütümü sağıp ertesi gün anneannesi tarafından yanlızca süt ile besleniyoruz .Kilomuzda şimdilik bi problem yok ancak bu aralar huysuzuz sanırım diş etlermz kaşnyo ağryo vs ...emzik almayan bebek geçen akşam verdiğmde onu rahatlattı nerdeyse yutucaktı emziği ..bununla birlikte gece uykularımız çok bölünmeye başldı her gece 11 de yatrmaya alştrdm (22.30 dan itibaren alt değiştrme ilaçlar ve uyku için yatağımıza ama bizim yatağımıza henüz beşiğnde bir kere yatmadı şu ana kadar hep hamağında uyudu.uyuttum) ancak artık rahat rahat elini kolunu yayarak ve bizim sıcaklğımızı hisederek uyumak istyomşcasına yanmzdan hamağına aldğnda yarm saat içde uyanyr gece uyanmalarmz 2 -3 saatte bir iken artık 1 veya yarm saatte bire düştü ..araştrdğm kadaryla bu belrtler ek besine geçme ihtiyacını ve yeternce doymadığı için sık uyanmalarına sebeb oluyrmuş...şu aralar beşiğine alıştrmak ve kendi kendine uyumasını sağlamak istyrm ..ayrıca şu an bile uyanınca emzrdm baktm hala keyfsz ağzında emzkle uyudu çıkarnca mızıldanyo...benle deneyimlerinizi paylaşırmısınız ve önerileriniz nelerdir....

*Ek besine ilk neyle başladınız ne zaman başladınız..
**uykuya alıştırma dönemlerinde ne yapmalıyım..


şimdiden üşenmeden cvp yazıp beni aydınlatan arkadaşlara tşkler..bebeğinizle mutlu günler

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


hale15

mrb,kızıma 5,5 aylıkken ek gıdaya başladık,kızım baştan beri hem anne sütü hem mama alan bir bebek,ek gıdaya meyve suyu ile başladık doktorumuzun önerisiyle.gece ne sıklıkla uyandığını sormuştu bi gidişimde doktorumuz.açlıkla ilgili olabilir gerçekten.doktorunuzla konuşmanızda fayda var bence.kolaylıklar ve sağlıklı günler:)


ozgu_naz

gece uyanmalarının açlıkla bir ilgisi yok. benim kızım hala gece emmek için saatte bir uyanır.gece uyanmayacağını umarak ek besine geçmeyin derim ben. anne sütüne devam herşey yolundaysa.


yesim_berk

Güle güle büyüt bebeğini canım, bende 4.cü aya girdiğinde oğlum, çalışma hayatıma geri döndüm ama bür süre sonra uyku problemleri bizimkin de de başladı, ben emzik verdim ben yokken onu tatmişn ediyordu sanırımi çok bağımlı olmadı ama verdim emzik 18 aylıkken kendi bıraktı. 23 aya kadar da emdi beni en azından akşamları. Biizmkide gece çok uyanıyordu, kendi yatağımıza alınca susuyordu, önce sadeceleri sabahları yanımıza alıyordum yoksa 4 ten sonra uyumuyordu kesinlikle yatağında ( bizim odada) ve 10.cu ay itibarı ile bizim yatağımızın bağımlısı oldu  , sanırım gündüz beni özlediğinden akşam sürekli benimle olmak istiyordu. bizimde hoşumuza gidiyordu, bizde sakınca görmedik ve şimdi 3 yaş olmak üzerinde yeni yeni kendi odasına alıştırmaya başladık bzen kendi istiyor kendi odasında uyumak. bende hep yok 4 aylıkı yok aylık yok 1 yaşında alıştırıcam kendi yatağına dedim ama olmadı, halada bizim yanımızda deliksiz uyuken kendi odasında uyurken 2-3 kez uyanıyor.Ama yeğenim bebeklikten beri kendi oadısnda uyurken sorun çıkarmadı hemen alıştı.Birazda bebekten bebeğe değişiyor.ama biz oğlumula uyumuktan mutluyduk, son karar size kalmış bazı doktorlar buna karşı ama bazıları da onaylıyor


fistikcik

Gece uyanmanın sebebi ek gıdaya geçme isteği değildir, bunu nerede okuduysanız doğru değil. 6. aya kadar sadece anne sütüyle devam edin. Saat 23:00 yatması için çok geç, yatma saatini yavaş yavaş öne alın. Çalışan bir anne için kolay değil, farkındayım, o da siz de birbirinizi daha fazla görmek istiyorsunuzdur, ama bu saat yatması için hakikaten geç. İdeali 20:30 gibi uyumuş olmasıdır.
Bu ayda büyüme atağı ve uyku alışkanlıklarını değiştirme başlar, bu yüzden bu davranışları normal. Mümkünse kendi yatağında uyumaya alıştırın ve uyku saatlerini düzenleyin. En son uyanmasından 2 ya da 2,5 saat sonra tekrar uykuya geçmesini sağlayın. Örneğin sabah 07:00'de uyandıysa 09:00 ya da 09:30'da uyumuş olsun ve tüm gün böyle devam etsin gibi. Akşam son olarak 17:00'den önce kısa bir uyku uyusun, gece uykusuna ise en geç 20:00 ya da 20:30 gibi geçsin.
Sevgiler


gokalpileseyrialem

4 aylık bir bbek annesi olarak bebekle ilgili bir çok merak ettiğiniz şey olduğu için blogumun faydalı olacağını düşündüm. Lakin 4 ay da bizde yaşanılan değişimleri anlattığınız kadarıyla siz de yaşıyorsunuz benzer bir süreç olması açısından yazdıklarımdan yararlanacağınızı en azından bir fikir edineceğinizi düşünüyorum.
Ayrıca uyku düzeni oluşturmak için kararlı olunması gerektiğini içeren yazımı ve katı gıdaya hangi ayda hangi besinlerle ne şekilde başladığımızı da ekliyorum. Sevgiler..
Hamilelik annelik ve bebek bakımıyla ilgili tecrübelerimi yazdığım bir blogum var.
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2010/11/bebeklere-uyku-duzenini-ogretme.html
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2011/02/6-aylk-bebek-gelisimi-1-kat-gdaya.html
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2010/12/4-aylk-bebek-gelisimi-1-askn-baslangc.html
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2010/12/4-aylk-bebek-gelisimi-2.html
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2010/12/4-aylk-bebek-gelisimi-3.htmlCigdeM_eC

arkadaşlar paylaşmlarnz için tşkler ...sütüm yettiği sürece uykusuz kalmaya razym yeterki emsin.aksini hiç düşünmedm bile.. hatta ek gıdaya 6. aydan sonra geçemesm bile bi sakıncası varmı die merak edyrm ..
**berk 99 aynı anlattğn şeyleri yaşyrm yanmzdayken tık yok onun dışında mıkı mıkır ..
***fıstıkcık bende bunu merak edyrm nasıl 20.30 yatp arada emzrmeyle sabaha kadar uyuyorlar kızmla şu ana kadar hiç gerçeklştremedk ama bu hafta onun için çalşmlara başlycm bence de çok geç ...ama o şeklde sabah kadar uyutmam için benmle ve sabaha kadar memeyi koklyark yatması lazmki anca uyusn ama denycm demekki oluoo..
****gökalpseyrialem bloğunu defalarca gezdm ama daha dikkatli incelycm tşk.
****turkuaznaz 15 aylık bebebğin de mi bu durumda saat başı kalkma toplam gece uykusu nasıl hep böylemydi peki?
*******halecim dediğn gb drmuza danışcm tşkler...


fistikcik

Henüz sabaha kadar kesintisiz uyuyamayabilir, biz 8. aydayız hala gece kalkar, emer ve tekrar uyur.
Örneğin saat 20:00'de yatan bir bebeğin gece 23:00'te beslenmesi (buna "rüya beslenmesi" diyorlar) ve sonrasında gece 1-2 defa beslenmek için uyanması şaşırtıcı değil. Gece beslenmesine son vermek için 7. aydan sonrayı bekleyebilirsiniz.


CigdeM_eC

 Tracy Hogg ile Kim West arası bir sentez derken uyguladğın nedr MONCHICHİ .. TŞKLER 
ema

Yazdıklarında kendimi buldum :)))oğlum 4,5 aylık ilk dişini çıkardı.Bu huysuzluğu ve uyukusuzluğu ona bağlanabilir kilosu yerindeyse ek besine 6.ay dolmadan başlamamanı tavsiye ederim.Ben denemiştim hiç bir işe yaramadı gene uyumadı:)))Gece her ağladığında emzirdim ben çok büyük yanlış yapmışım 6.ayda fark ettim.diş çıkarıyor diye kıyamadım her uyandığında emzirdim.uyandığında onu bir şekilde uyutmya çalış bunu en iyi yöntemini sen bulabilrsin.Gece emzirmeleride aniden kesme bunlar benim fikirlerim kolay gelsinCevaplamak için Üye ol