Uyku..beslenme.. Sorum da sorunumda çok

CigdeM_eC soruyor: 6

Arkadaşlar kızım 4.5 aylık ..çalışan bir anneyim hergün sütümü sağıp ertesi gün anneannesi tarafından yanlızca süt ile besleniyoruz .Kilomuzda şimdilik bi problem yok ancak bu aralar huysuzuz sanırım diş etlermz kaşnyo ağryo vs ...emzik almayan bebek geçen akşam verdiğmde onu rahatlattı nerdeyse yutucaktı emziği ..bununla birlikte gece uykularımız çok bölünmeye başldı her gece 11 de yatrmaya alştrdm (22.30 dan itibaren alt değiştrme ilaçlar ve uyku için yatağımıza ama bizim yatağımıza henüz beşiğnde bir kere yatmadı şu ana kadar hep hamağında uyudu.uyuttum) ancak artık rahat rahat elini kolunu yayarak ve bizim sıcaklğımızı hisederek uyumak istyomşcasına yanmzdan hamağına aldğnda yarm saat içde uyanyr gece uyanmalarmz 2 -3 saatte bir iken artık 1 veya yarm saatte bire düştü ..araştrdğm kadaryla bu belrtler ek besine geçme ihtiyacını ve yeternce doymadığı için sık uyanmalarına sebeb oluyrmuş...şu aralar beşiğine alıştrmak ve kendi kendine uyumasını sağlamak istyrm ..ayrıca şu an bile uyanınca emzrdm baktm hala keyfsz ağzında emzkle uyudu çıkarnca mızıldanyo...benle deneyimlerinizi paylaşırmısınız ve önerileriniz nelerdir....

*Ek besine ilk neyle başladınız ne zaman başladınız..
**uykuya alıştırma dönemlerinde ne yapmalıyım..


şimdiden üşenmeden cvp yazıp beni aydınlatan arkadaşlara tşkler..bebeğinizle mutlu günler

Bu soruyu cevapla


16 Cevap


neretva

Öncelikle 4. ayda sleep regression diye birşey var. Yani iyi uyuyan bebekler bile 4 aydan sonra sık uyanır oluyorlar. Bunun iki nedeni var. Birincisi gözleri açılıyor, çevreyi tanıyorlar, beyinleri meşgul. Bir başka neden de bu aşırı merakla gündüz yeterince emmiyorlar, acısını gece çıkarıyorlar. Bebeğinize sağdığınız sütü veriyorsanız tam kaç ml içtiğini biliyorsunuzdur. Toplam 750-1000ml veya 26-32 cc içiyorsa doyuyordur. Açlıktan uyanan bebek her gece farklı saatte uyanır. Hep aynı saatte uyanıyorsa alışkanlıktır. 


Benim size tavsiyem uyuma saatini erkene alın. 4,5 aylık bebek için 11 çoook geç. Bu da uykusunu bölüyordur. 7-7 buçuk gibi uyumalı. Ama çalışıyorsunuz, kademeli olarak her gun 15 dk geri alıp 9 buçuğa getirmeye çalışın. Gece 11'den önce uykusunda onu besleyebilirsiniz. Bunlar Tracy Hogg'un kitabından. Her bebek farklı ama bir göz atın, belki sizde de işe yarar. CigdeM_eC

http://sadeceanne.com/2009/11/09/cocugunuz-nerede-uyuyor-gercekten/#comments

http://sadeceanne.com/2009/11/19/yine-yeniden-uyku/

hepnze tekrar tşkler...

*berk99 gerçekten süper linkler
**emzirmekten asla vazgecemem sütümn yettiği yere kadar elmden gelenin fazlası içn uğraşrm
***monchıchı sanrm okumadan aynı şeyleri uyguluyrz demekki bizm doğrularımzda bu tabi cocuklarımzada uyrsa ;))
emacm Allah kolylıklar versn hepmze


nec5139

tam o dönemlerde bizde aynı sorunları yaşadık yani normalden daha fazla uyanıyordu.

bende uykularını düzenlemek için tracy nin kitabını okuyarak deneyenlerdenim.önceleri gündüz de uyuması zor ve uyusa da kısa sürelerle uyuyan bir kızım vardı.şimdi çok şükür biraz düzene girdi.ben şşt-pat dediği yöntemle uyuttum kızımı yatırıp kaldırma işlemine ihtiyaç duymadım.Ama hep kendi yatağında uyuyan bir çocuktu ben üzerine yatarım vs. endişesi ile hiç yanıma almadım
Bu arada işe başladım kısa süre gidip gelsemde uykularını ben olmadan uyuyordu ve kayınvalidem bakıyordu.ona sallamadan  uyutmasını söylesemde bazen öyle uyutuyordu sonrasında yarıyıl tatili için memlekete gittik 10 gün kadar ve bütün düzen altüst oldu uyku saatleri değişti.
şimdi evimizdeyiz ve eski düzenine geri dönüyor çok şükür...
katı gıdaya henüz geçmedik ama günde 2 gündüz uykusu bazen bir şekerleme ve 21.00 civarında da gece uykusuna geçiş yapıyoruz bazen sapıtıyor:)) ama çoğunlukla uyuyor artık ve hatta bu hafta eşim bakıyor ve kendi kendine uyuyor babasına kolaylık:))

eğer çok huysuz bir bebek değilse çabuk alışıyor ancak ilk başlarda biraz zor olmuştu yani 30 dk. kadar başında pışpışladım ilk günlerde buna hazır olmalısın ama daha fazla geç kalmamalısın çünkü büyüdükçe dirençleri artıyor ve uygulamak zorlaşıyor.

Kolay gelsin...


mona_roza

nacizane belirtmek isterim 11 çok geç bi uyku saati, uykularının büyük bölümünü karanıkda olması lazım, bebiş için en güzel uyku erken yatıp erken kalkmak. bende kesinlike açlıkla ilgisi olmadığını düşünüyorum, oğlum gece bi şey yemeden uyuduğunda da doyurucu mama yediğinde de, yoğurt yediğinde de aynı şeyi yaşıorum bi tutarlılık yok yani. bizim sıcaklığımız arıyor demişsin belki size daha yakın olmak istiodur özlüodur, ihtiyaç duyuyordur. 4 ay civar uyku şaşıyor genelde. bende oğlumun uyanmalarını kesinlikle beni istemesine özlemesine bağlıorum.


CigdeM_eC

ewt ben de en geç 8 de yatryrm 40 dk sonra kalkyr yanına gdp emzryrm yarm saat bi saat memede keyf yapyr uyumuyor mecburen kaldryrmki bi saat aykta durup yorulsn de yine uykusu gelsn die ..her gece yarm saat ileriye çekmeye  çalşyrm ama şaşyr yr mutlaka..mesele geçen akşam 21.30 da yatkaytdk 22.00 uyuduk 1 ssat sonra 23.00 uyndı yine emzrdm uyumaya devm etti.sonraki gece yarım saat daha geri çektm 20.uyudk  20.40 kalktk  emzrdm kesnlkle uyumuyr bi sinir memeyi ısrmalar dişleri kaşnyr çok bi huyszluk bi huyszlu yani istsemde onun kurallarına göre oynuyrz galiba oyunu...


nec5139

çiğdem bence sen 4 aylıkken uyumayı öğretmelisin geç kaldıkça işin zorlaşır.ne sen nede kızın uykunuzu alamıyorsunuz demektir.
Cevaplamak için Üye ol