Doğal yöntemlerle tedavi eden çocuk doktoru

bnistanbul soruyor: 10

Bebegim dunyaya gelmedi ama simdiden dogal cocuk doktoru ariyorum. Hastalandiginda hemen ilac vermeyen ve saglik bakanliginin asi takvimini uygulamayan bir cocuk doktoru ariyorum, Istanbul Avrupa yakasinda.

Bu soruyu cevapla


15 Cevap


kurabiye_oykusu

Klinilk Ulus


Damla

Tıp doktoru mu, alternatif tıp doktoru mu arıyorsunuz?


bnistanbul

Tip doktoru ariyorum.

Klinilk'ten Barbaros Bey'i biliyorum ona goturmeyi dusunuyorum zaten. Baska birileri var mi acaba diye de merak ediyorum


maviboncukk

Sağlık bakanlığının aşı takvimi zorunludur. Uygulamayanlar hakkında suç duyurusu ve cezai yaptırım söz konusur..


berlindenbirseda

maviboncuk, asi takvimi tam olarak zorunlu degil. Aile hekimlerinin uygulama zorunlulugu var evet, yoksa ceza aliyor aile hekimleri. Mesela aile cocuga asi yaptirmayi istemezse, aile hekimi bunu ailenin imzaladigi tutanakla belgelemek zorunda, her asi doneminde yeniden üstelik. Yoksa yine maddi cezasi var.

Lakin ozel doktorlar icin asilari uygulama zorunlulugu yok. Zaten aile istemedigi sürece ozel ya da aile hekimi fark etmez, asi zorla yaptirilamiyor. Cok ikircikli bir konu maalesef.

 Damla

Aşı önermiyorum diyen kişi alternatip tıp doktoru ise ve tıp doktoru yerine çocuğunuzu alternatif tıp doktoruna götürmeyi tercih edecekseniz size verebileceğim bir tavsiye yok, sağlık yaklaşımlarımızın çok farklı olmasından dolayı. Ama tıp doktoru arıyorum diyorsanız, aşı yaptırmayacaksanız bile aşı önermeyen tıp doktoruna götürmemenizi öneririm, çünkü tıp doktoru müsbet tıp uygulamak zorundadır, aşı yapmayan çocuk doktoru konuya çok fazla kişisel yorum ve tıp olmayan tedavi katıyor olabilir, diğer uygulamalarında da ne kadar tıp uyguladığından, ne kadar alternatif tıpla yaklaştığından emin olamazsınız. 

Ailelerin aşı yaptırmaması Amerika'da moda şeklinde başladı. Hiç de yetkin olmayan bir araştırma yapıldı. Amerika'da bir ünlünün sayesinde araştırma sonucu hızla yayıldı, daha sonra ilgili araştırma yalanlandı ama maalesef yalanlandığı  kadar hızlı yayılmadı. Bu yayılma yayılmamalar, şu anda Amerika'nın en zengin bölgelerinden birinde kökü aşı ile kurutulmuş çocuk ölümlerinden sorumlu çocuk hastalıklarının yeniden yayılmasına yol açıyor. Tercüme etmeye vaktim yok, kusura bakmayın. Lütfen karar vermeden önce çok iyi araştırın.

Çocuğunuzu aşılatmamaya karar vererek sadece kendi çocuğunuzla ilgili sorumluluk almıyorsunuz. Örneğin kızamıkçık 1 yaş altı bebeklere uygulanamıyor. Çocuğunuz aşısız olduğunda bu hastalığa yakalanıp hafif atlatsa bile, 1 yaş altında zaten aşılama dönemi öncesindeki bir bebeğe bulaştırabiliyor. Bu nedenle hastalığın yayılmasına sağlayabileceğiniz katkı ile toplumun kalanına karşı da sorumlu olduğunuzu göz önünde bulundurarak dikkatle değerlendirmenizi rica ediyorum.


berlindenbirseda

Asilarin ise yaradigina ve karsi kampanyalarin yanlisligina dair daha yeni yaninlanmis söyle bir de video var, Türkce:

https://www.youtube.com/watch?v=8ddB_TIUk30&feature=youtu.be


Damla

Çok güzel hazırlamışlar, çok teşekkürler paylaştığınız için.guta

Tamamen sizin kendi kararınız saygı duyarım ama ben konuya şöyle bakıyorum. Her doktor bir yolunu bulmuş gidiyor. Kimisi de böyle aşıya gerek yok, her şeyin doğalı diye "bilinçli" anneleri çekip paraları alıyor. Böyle bir kararı alırken, lütfen diğer çocukları da düşünüp karar verin. 


maviboncukk

Bildiğim kadarıyla türkiyede aşıyla kökü kurutulmuş bazı hastalıklar, örneğin ,ocuk fellci ve bazı menenjit türleri, aşı olma imkanı olmayan suriyeli ler aracılığıyla tekrar görülmeye başladı.

Aşının gereklilik olduğunu düşünüyorum. Aşı yaptırarak sadece kendi çocuğunuz değil, başka çocukları da koruyorsunuz.Cevaplamak için Üye ol