Araç tipi ev tipi ana kucağı

satrun soruyor: 5

Merhaba,
Araç tipi ana kucağı alınca ev tipi ana kucağı almaya gerek var mıdır?Aslında ev tipi ana kucaklarını özellikle fischer price olanları çok sevimli buluyorum ancak araç tipi ana kucağı da sanırım zorunlu olarak almak zorundayım.Bir de ana kucağı alırken nelere dikkat etmeliyim?Bir sorum daha var.Ana kucağı değil de yine aynı markanın salıncaklarını kullanan arkadaşlar memnunlar mı?Almak gerekir mi?Kaçıncı aylarına kadar bebişler oyalanabiliyor?

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


kiti

Ben  Fisher price akvaryum salıncağını kullanıyorum çok memnunum  hala kullanıyorum daha Kerem 9 kg olmadığı için kullanmaya devam:) (gaz ve uyku problemlerini son dereece hafifletti diyebilirim)
Ama ben aynı zamanda araba tipi ana kucağını da evde kullandım çünkü salıncak öyle her yere götürülebilecek durumda değil yemek yerken , gezmede, dışarıda hep ana kucağını kullandım
Evet zilif'in dediği gibi ana kucağı araba koltuğu olarak kullanışlı ve güvenilir değil biz Kerem 8 aylıkken maxi cosi araba koltuğu aldık çünkü uzun yola çıkacaktık şu anda memnunum dikkat etmen gereken bişey,  araba koltuğu yatabilen olsun.


Aysegul_

bizde de hem ev tipi hem araba için anakucağı var. eğer maddi açıdan çok sıkıntı olmayacaksa bence ikisini de alın. evde ev tipi anakucağının daha kullanışlı olduğunu düşünüyorum. ev tipi tamamen yatar pozisyona gelebiliyor bu sayede uzun süre onun üstünde kalabilir ve rahatlıkla ilk aylarda üstünde uyuyabilir, sizin olduğunuz her odaya taşırsınız. araç tipi anakucağı ise hep arabada durur her seferinde anakucağını arabaya indir çıkar olmaz, misafirliğe gittiğinizde de araç tipini yanınızda götürürsünüz. araç tipinin sırtı yatmadığı için bir de kenarları kapalı olduğu için bana daha rahatsız gibi geliyor ben bunalıyorum oğlum onun içindeyken. ben hiç salıncak kullanmadım ihtiyacım olmadı bence salıncağa doğumdan sonra ihtiyaca göre karar verirsiniz.


tuba_b

Güvenlik açısından en önemli konu ev tipi anakucağını (yer anakucağı olarak da geçer) araçta kesinlikle KULLANMAMANIZDIR. Çünkü ev tipi anakucaklarının araçta hiçbir koruma fonksiyonu yoktur. Zaten araca bağlantısı bile bulunmaz. Çocuk oto koltuğu olan anakucağını da uzmanlar ev içi kullanımda tavsiye etmemektedir.

Doğum ile birlikte yaklaşık 1 sene mutlaka Grup 0+ olarak adlandırılan çocuk oto koltuğu ( anakucağı) kullanmanız gerekir. Bebeğin narin yapısı özel bir korunmaya ihtiyaç duyar. Bu nedenle araca doğru bağlantısı yapılmış bir ürün içinde seyahat ettirilmelidir. Darbe veya ani fren anında, eğer bebek kucakta taşınıyorsa kucağınızdan, ev tipi anakucağında taşınıyorsa ondan fırlar. Eğer oto koltuğu araca doğru monte edilmez ise darbede oto koltuğu da fırlar. Bu nedenle her zaman bağlantılarınızın doğru yapıldığından emin olun. Ürün araca doğru bağlandıktan sonra bebeğin emniyet kemerlerinin de oto koltuğuna doğru bağlanması ve sizin 1 parmağınızdan daha fazlasının girmeyeceği sıkılıkta olması gerekmektedir. Yoksa darbe ve fren anında emniyet kemerleri bebeğinizin omuzlarından kayar ve bebeğiniz oto koltuğundan fırlar.  Ek önlem olarak emniyet kemer tutucu aparatlar da kullanabilirsiniz.

Araç için olan çocuk oto koltuklarının yapısı özeldir. Bebeklerin başları vücutlarına oranla büyüktür ve özel bir korumaya ihtiyaç duyar. Çocuk oto koltuklarının özel yan darbe korumaları bulunur. İç yüzey özel darbe emici köpükle kaplıdır. Anakucağı yapısı kavislidir. Bebekler araçta mutlaka oto koltuğunda oturtulmak zorundadır.  Bebekler hassas yapıları nedeni ile çok çabuk yorulduğu için yolculuk sırasında sık sık- 20 dk da bir- molalar vermeniz önerilmektedir. Oto koltuğunu araç dışında uzun süreli kullanmanız önerilmez. Eğer araç dışında kullanacaksanız tam yatma özellikli oto koltuğu tercih etmelisiniz. Ancak tam yatma özelliği araçta seyahat halinde kullanılamaz. Sadece araç dışında kullanılabilir.

Hem evde , hem araçta kullanmak istiyorsanız TAM YATMA ÖZELLİKLİ çocuk oto koltuğu almanızı tavsiye ederim.


bocuay

Bu konu hakkında görüşlerinizi isteyebilir miyim, çok az zamanım kaldı :)

Ana kucağını da içeren Concord Neo travel system aldık, ev tipi ana kucağına da ihtiyacımız olur mu sizce, varsa iyi bir marka önerebilir misiniz?


burcu_alp

bence gerekli çok faydası oluyor ben kızımı ana kucagına koyuyorum mutfakta işlerimide hallediyorum.yanlız kalmıyorCevaplamak için Üye ol