Öğlen uykusu ne kadar süre ile gerekli???

Ozlem soruyor: 4

Benim kızım doğduğu günden itibaren az uyku uyuyan bir çocuk. Öğlen uykuları düzenli ama akşamlar bir eziyet. Uyumamak için aklınıza gelen gelmeyen her türlü yolu deniyor. Son günlerde değişik eğitimcilerle, doktorlarla yaptığım konuşmalardan öğle uykusunu bırakma yaşının 2buçuklara indiğini öğrendim. Acaba öğle uykusunu bıraksak akşam için de faydalı olur mu diye düşünmeden edemiyorum. Sizin fikriniz nedir, benzer durumlar yaşayan var mı, bana yardımcı olur musunuz?

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


senayc

Özlem,bizim yavruların yaşı yakın birbirine. Bizim kreşin psikoloğu akşam saatlerinde aktivite azaltılmasıyla beraber,ılık süt,ılık banyo önermişti. Ve tv,reklam seyrettirmeyin demişti. Uyku sözcüğünü de kullanmadan yatağa beraber geçi yapın,mesela beraber yatakta kitapa bakıp sonra uykuya geçin. Son olarak da en önemlisi,vücudun biyoritmi var. 1-2 gece beli satte uyutabilirseniz sonraki akşamlarda da os atte uykusu gelir dedi ve cidden işe yaradı. Gece 01 olan uyku saatni 10:30 a çektik.(kreşde de öğle uyku saatini azalttılar)
Öğlen uykusu yiğit de hafta sonları bazen es geçiyor. Ama kreşde çok düzenli bir şekilde uyuyor. Biizm okulun psikoloğu gece uykusunun uzun olması gerektiğini söyledi,büyüme hormonları açısından. gündüz için  bir şey söylemedi.


BlogcuAnne

Benim bir arkadaşımın kızı 2 yaşında kendiliğinden bırakmıştı. Onunki istisna olmakla birlikte çocuk uyumak istemediği zaman yapacak bir şey olmuyor. Yine de ben oğlumu mümkünse üniversiteye başlayana kadar uyutmak istiyorum :P

Bir noktadan sonra çocukların öğlen uyuyup uyuyumamasından ziyade, gün içinde yeterli saati bulup bulmamaları önemli oluyor. Belki de gündüz uykusu fazla geldiği için gece uykusuna direniyordur?

Şu tablo biraz fikir verebilir: http://blogcuanne.com/2009/10/19/cocuklar-kac-saat-uyku-uyumali/

Sevgiler...


Ozgeerdogan

Benim kızım 2,5 yaşında ve kreşe gidiyor 1 aydır.Uyguladığımız yöntem şöyle...Sabah 07:00 de kalkıyoruz.Okulda 13:00-15:00 arası uyku.Akşam da saat bize kollarını açtığında yatıyoruz(21:15).Ama eğer gece yeterli uyuduğunu düşünüyorsanız öğlen uykusu için zorlamayın bence...Çocuk istediği sürece 4-5 yaşa kadar uyumalı diye düşünüyorum.


Pranayama

Benim sorunum da son günlerde Alp'in gündüz uyuyamaması. Çok uykusu geliyor, esniyor, gözlerini ovalıyor ama bir türlü uyuyamıyor:( Bazen 3 saati buluyor sonunda alıyorum yataktan. Uyumadığı için çok yorgun ve hiperaktif oluyor. Akşam 9da yatırıyorum hemen uyuyor. Sabah ta 8:00 - 08:30da kaldırıyorum bazen kendisi uyanmış oluyor. Yani akşam uykusu uzun oluyor. Eğer dışarıda olursak akşam üzeri 4 -4,5 gibi pusette uyuyor. Ama saat geç olduğu için akşam yatması 10u buluyor bu sefer de. Uykusu gelmese bırakacağım gündüzü, dert etmeyeceğim. Sabah daha erken uyandırsam faydası olur mu acaba?Cevaplamak için Üye ol