Kreşte ısırılan çocuğum için ne yapabilirim?

bitanemmenim soruyor: 10

Merhabalar, oğlum kreşte 5 ayda 7-8 kez ısırıldi. Isırıklarin çoğu kıyafetin üstünden olmasına rağmen kabuk bağlatacak kadar derin. Ogretmenler, bir anlık oluyor engelleyemiyoruz diyorlar. Çok sık öğretmen değiştirdik ve öğretmen degisimlerinin başlarında oluyor özellikle. Kreş değiştirmeyi düşünüyorum ama burada da bir düzen oturttuk. En azından bu dönemi atlatalim diyorum. Okula severek gidiyor, öğretmenlerle iletişimi güzel. Çok kararsızim çünkü bir taraftan da güvenliği söz konusu. Oğluma soruyorum "o beni ısırdı ben de onu ittim, vurdum" gibi şeyler söylüyor. Vurma oglum canlari açık falan diyorum. Açıkçası kreş değişiminde yeni kreşte bu nedenle sorun yaşayabilir diye de korkuyorum. Hemen kreş değiştirmeli miyim, yoksa donemin bitmesi icin en azindan iki üç ay beklemeli miyim?

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


Asozen

Bir degil iki degil, 7-8 kez tekrar eden bir durumdan bahsediyorsunuz. Okulun ihmali soz konusu muhtemelen, yeteri kadar dikkat etmiyorlar gibi duruyor. Ayrica siniftaki tum cocuklar isirmiyordur herhalde, bir ya da iki cocuktur, yani bunu yapan bellidir. Isiran cocugun uyarilmasi, ogretmenin o cocuga dikkat etmesi konusunda okulla ciddi olarak gorusebilirsiniz.


Betul_lalezeynep

Hatta velisi ile de iletişime geçilip geçilmediği takip edilmeli. Gerekirse sınıfa psikolog çağırıp gözlenmesi istenilmeli.

Büyük kızımın ilk senesinde iki defa üstüne çorba döken bir çocuk vardı ki tüm veliler aynı çocuktan yaka silkmişti!
Bir alt sınıfta kaldı çocuk. 3 yaşı 2 kere tekrarladı kurtulduk. Hala gözlüyorum çocuğu çok şükür çocuk değişmiş... Annesi nöbete kalan bir hemşire olunca annesizlikten çocuk saldırganlaşmış sonucuna varmıştım.


gulenozel

Kesinlikle öğretmen ve hatta yönetimle görüşüp dikkatin arttırılması gerekiyor. Bir anlık oluyordur evet ama ısıran çocuk/çocuklara dikkat edilmeli. Mesela o çocuklar sadece sizin oğlunuzu mu ısırıyor? Oğlum ve sınıfta bir arkadaşının arasında bu şekilde bir durum vardı, birbirlerini olan sevgileri saplantıya dönüşmüştü, oğlumun sırtında diş izleri bulurdum, aynen dediğiniz gibi benimki öpmek istiyor öbürü ısırıyor benimki itiyor derken iş artık çığrından çıktı. Birbirlerini de çok seviyorlar ama oğlum sen karışma arkadaşım o benim falan demeye başladı. Çocuğun ailesi ile de tanıştık arkadaş olduk görüştük anlaştık ve hep beraber okul müdürü ile görüştük, çare bulun dedik, çocukları sınıfta uzak tutmaya, serbest Zamanda olsun aktivitelerde olsun başka çocuklarla eşleştirmeye başladılar; sürekli anlatma konuşma ile de çözüme ulaştırdık. Sma öğretmenler o hale gelmişti ki benim oğlanı ya da diğer çocuğu havada yakalar hale gelmiştiler.


bitanemmenim

Cevaplariniz icin cok tesekkur ederim. Kresin psikoloğu ile ayrıntılı bir şekilde konuşmak çok mantıklı. Müdürden ümidim yok açıkçası, kresten alacağım artık diyene kadar başka bir problemimiz çözülememisti. Psikolog ile aklımdaki soru işaretlerinin tümünü paylaşmak belki bir işe yarayabilir.


bitanemmenim

gulenozel bizimki de sizin duruma benziyor sanırım. Oğlumun bana zarar veriyor diye şikayet ettiği çocukla beraber oynamayı çok seviyorlarmis. Psikoloğa bu durumdan bahsetmem de faydali olabilir. Teşekkür ederim.eltemtn

Genelde en yakın oldukları çocuklarla oluyor. 1 ay 2 ay oldu diyelim böyle birbirlerinden görüp falan ısırma, 7-8 ay çok uzun. Sık öğretmen değişimi başlı başına sorun. Biraz sık girip çıkın iyi yoklayın ortamı. Kreşlerde dönem başı sonu çok bir şey fark etmiyor ki iyi bir alternatif bulursanız çocuğun sağlıklı ortama adaptasyonu sıkıntı olmayacaktır.


mutluannelif

Genelde her sınıfta şiddet eğilimli bir ya da bir kaç çocuk oluyor. Sınıf öğretmeni ve okul yönetiminin tavrı, yaklaşımı çok önemli. Bizim sınıfımızda da var, arkadaşlarına vurmayı alışkanlık haline getirmiş bir çocuk. Öğretmenimiz o öğrenci ve annesi ile çok sık bir araya geliyor ve ilerleme kaydettiler. Yaz döneminde de devam ediyorsa çocuğunuz, beklemeyin değiştirin derim kreşinizi. ( ısıran çocuk sebebiyle değil, yönetim belli ki konuya duyarsız kalmış ) Ama 1-2 ay daha kreşe gidip ara verecekse orda tamamlayabilir belki. Gerçi sizin yerinizde olsaydım anında alabilirdim kreşten bilemiyorum kabuk bağlatacak kadar derin ısırık nedir anlam veremiyorum ?! Isırmak belli ki çocuklar arasında eğlenceye dönüşmüş ama bu olmaması gereken bir şey, müdahale edilmeliydi. Kreşin psikoloğu kreşi temize çıkaracak açıklamalar yapacaktır, pek yararı olacağını sanmam. Gerçek anlamda çocukların sağlıklı gelişimini destekleyen, para kazanma arzusunu geri planda bırakan kreş ne yazık ki çok ama çok az.


bitanemmenim

Cevaplarınız için teşekkür ederim, gerçekten çok faydalı oluyorlar. Göndermeyi düşündüğüm bir kreş var aslında; müdürü gerçekten sorumluluk sahibi, işini iyi yapan ve cok tatli bir insan. Haziran sonuna doğru çocuklar bir üst sınıfa geçiyor ve öğretmen değişimi oluyor (öğretmenlerin yaş grupları sabit, 2 yaş öğretmeni hep 2 yaş grubuna bakiyor). O yüzden en azından o değişim zamanını bekleyeyim öyle geçelim diyorum. Kresin psikologuna da ısırığın fotoğrafını çektim, onu gösterip artık bunları görmeye dayanamadigimi ve çözüm bulunamazsa kresten alma gibi düşüncelerimden bahsedeceğim. O zaman ciddiye alacaklardır. Yine de çözüm bulunamaz ve tekrarlanırsa hemen bile alabilirim kresten. Artık gerçekten dayanamıyorum. Ve benim gördüğüm iz bırakanlar, muhtemelen daha çok oluyordur. Kediseveranne senin de dediğin gibi çocuklar bunu eğlence haline getirmiş olabilir maalesef.cancun

7-8kere kabuk bağlatacak kadar ısırık ve siz hala alsam mı almasam mı ne yapsam madundasınız ilginç. harekete geçmekte bence çok geç kalmışsınız. daha siz resim göstereceksiniz çözüm yolu bekleyeceksiniz sizi ciddiye alacaklar bak şimdiye kadar almamışlar ve şimdi alacaklar. ne kadar saçma bir kuruma oğlunuzu gönderiyorsunuz farkında değilsiniz. en az bir 5 kere daha ısırılır oğlunuz. yazık.


bitanemmenim

Cancun açıkçası böyle bir yorumu daha önce bekliyordum. Dışarıdan bakınca söylediklerinize aynen katılıyorum. Ben de olsam böyle bir soruya aynen böyle bir cevap yazardım. Ama ısırıkların çoğu Kasım Aralık ayları içerisinde olmuştu. O zaman kreş değiştirmem mümkün değildi çünkü 2 ay sonra şehir değiştirmemiz söz konusuydu ve işim çok yoğundu. Alistirma döneminde annenin rahat olmasi gerek. Kurum müdürü işini çok iyi yapamıyor ama politikaları güzel. Çocuğu hiçbir şey için zorlamıyorlar mesala (Yemek, uyku ve hatta sınıfta durmak istemiyorsa çocuk mudur odasında bile oturabiliyor). Ogretmenler güler yüzlü, oğlum kresten gülerek çıkıyor. Haftada iki gün bakıcı geliyor. istersen hergün gelsin diyorum, hayır okula gideceğim diyor. Bakıcımız çok iyi bu arada ama oğlum 5 gün evde duracak bir çocuk değil. Çok sosyal ve hareketli. Isırık dışında hersey uygun ama ihmal var mı, var maalesef. Ama şu anda kreş değiştirirsek eminim orda da adapte olana kadar oğlum ısırıp zarar verecek. 2 ay sonra öğretmen değişecek tekrar bir adaptasyon süreci. Eşim de yaza kadar burada devam etsin istiyor. O yüzden burada kalacaksak neler yapabilirim ona karar vermeye çalışıyorum. Ama kresten almam da an meselesi.


Cevaplamak için Üye ol