düzenli çocuk

ekim_ soruyor: 10

Merhaba arkadaşlar,

Çocuğa düzenli olmak nasıl ve ne zaman öğretilmeli?
Sizler neler yaptınız?Sonuç nasıl oldu?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

Bu soruyu cevapla


21 Cevap


kader_eymen

bende bu sürecin ne zaman geleceğini merak ediyorum , takipteyim... toplarken bile arkamı döndüğüm anda yeniden dağılıyor heryer...


annedennotlar

bende u konuda serbest bıraktım çınarı düzeni seviyorlar ama düzeni onlar sağlayamıyor tabi:)ama artık otuncaklarımızı dağıttıgımızda oyun oynar gibi birlikte toplamaya başladık.


ekim_

Kanca,durum aynı..En sevdikleri dışındaki oyuncaklarını dönüşümlü çıkarıyorum;bu sayede karışıklık dozu da azalıyor.

Sinem-çınar, umarım bu toplama işinden de dağıtma sırasında aldığı keyifi alıyordur:))ekim_

Damla,link için teşekkürler.Kendimce çıkarımlarım oldu.

Peyibal, haklısın;sanırım şimdilik yapmamız gereken örnek olmakzeynepanne

bu konuda çok dikkatli olmak gerek. eşim çok titizdir, farkında olmadan yaptıklarından dolayı, büyük kızım 2,5 yaşındayken soluğu psikiyatrda almıştık. çünkü hangi oyuncakla oynuyorsa ortada o oyuncak olur, oynamadığını derhal kaldırırdı. sabah piajamalarını çıkarırdım, hemen katlayıp dolabına kaldırmamı ister, kaldırmazsam ağlardı. parmağının ucuna boya değmişse, çıkar diye ağlar, çıkmazsa krize girerdi. lekeli kıyafet giymez, üstünü asla kirletemez, kısacası çocuğun doğasında olan pisliğe asla tahammül edemezdi, ben gazete okurken koltuk üstünde açık bırakıp gittim diyelim, hemen arkamdan gazeteyi toplardı. bunları farkettiğimde hiç hoşlanmadım. hemen bir uzmana gittik. eğer üstüne düşmeseydik, obsesyon haline gelip, yaşamı boyunca başımıza iş açacak şeyler kalacaktı. doktor hemen ailede, obsesfi kompulsif bozukluk tanısı koyulan biri olup olmadığını sordu, yok ama eşimi anlattık. babanın bu konudaki otoriter tutumu çocukta böyle bir takıntıya ve gerilime yol açmış. bu yaş çocuğu doğası gereği pis olmalıdır dedi. bize, özellikle babaya tavırlarına dikkat etmesini, biraz dağınık olmayı, bu konuda çocuğu rahatlatmayı öğütledi. geçmesi neredeyse 2-3 yılı buldu. diyeceğim örnek olurken de çok dikkat etmek gerek, bizimki gibi uç noktalara gitmeyin sonra.
haa şimdi ise, maalesef dağınık, kızım masanı topla lafını günde kaç kere ettiğimi hatırlamıyorum, kıyafetlerini çıkardığı yerde bırakıyor. ama bu yaşta çoğu çocuğun böyle olduğunu görüyorum, yavaş yavaş alıştırmaya çalışıyorum.


senayc

zeynepanne,yazdıkların çok farklı bir bakış getirdi bana,teşekkürler.
Benim  düzenli olabilmesi adına tek yaptığım:benim vermem gereken bir oyuncak oynamakl istiyor ise(misal parmak boyası vs gibi)
-önce ortalığı toplamamız gerekiyor diyorum.
O da bunu öğrendi,boya,kitap puzzle yapacaksak oyuncakalrını eraber topluyoruz,toplamadan ya da o yardım etmeden toplamaya, çıkartmıyorum oyuncağı.

3 yaşını bitirdikten sonra bunu daha ciddiye alacağım,şimdihep ben topluyorum. Şimdi de şöyle bir düzenimiz var:hayvanlar kutusu arabalar kutusu,legolar lutusu, kitaplar vs. hepsi hep aynı yerde duruyor. O da hangisini neren alacağını biliyor.

Şimdilerde şöyle olabiliyor: oyuncağına basıp ayağını acıtıyor- oyuncaklarını toplamazsan böyle kazalar olabilir diyorum. beraber topluyoruz.

2,5 yaşına kadar pek bir şey beklemedim  ben. Okuduğum bir kitapta yapılamsı gerekenler şöyle özetlenmiş:
-oyuncaklarını topla topla deyip,sonra siz geçip toplarsanız verdiğiniiz mesaj aslında toplamsan da olur!!!.toplamasını istiyorsan bunu bir yaptırımla da desteklemelisin. misal:oyuncaklarını toplamadan  kitap okuyamayız seninle gibi.
Alaksız ama şimdilerde oğlum ayakkabısını bana giydirip çıkarttırıyor,kendisi yapabildiği halde( evet 2 yaş sendromu bitince mennn kendim yapacağım tutturması kalmıyor)))yapmam gereken beklemek aslında,kendisi giyene kadar ama hızlı olsun,hemen giyidirp çıkayım diye ben yapıveriyorum=hata.
O da her akşam ayakkbasının giydirilip çıkartılmasını bekliyor.


Ulku

zeynepanne gecmis olsun. gecmis gerci. ben de tesekkur ederim paylastigin icin, yol gosterici.

evet, kendi kendine toplamasini istemek icin 3 yasini beklemek gerekiyormus.
"Uc yasindan itibaren cocuklar ortaligi temizleme planlarina cok guzel uyarlar. Ilk onceleri siz de katilip, onlari tesvik edebilirsiniz, ama siz yavas yavas kendinizi disarida biraktiginizda, onlarin toplamaya devam ettigini goreceksiniz."ekim_

zeynepanne,geçmiş olmasına çok sevindim.. bu anlattıklarından en azından biraz dağınıklığın pek de sakıncası olmadığını çıkardım.

şenayc ,özellikle çocuğa birşeyi yap deyip;sonra da yenilgiyi kabul edip kendimizin yapması büyük yanlış gerçekten.dikkat etmek gerekiyor bu konuda

Ülkü teşekkür ederim,bu nereden alıntı?

Benim anladığım : şu an için serbestliğe devam..


Ulku

pantley'nin surda notlar almaya basladigim kitabindan.Cevaplamak için Üye ol