Emzirme döneminde kilo alan var mı?

HOPELESS soruyor: 10

Merhaba arkadaşlar;

Adam akıllı yemek yemezsem ve uyumazsam sütüm olmuyor. Yemek yediğim için doğal olarak kilo aldım. Çok su içmek, süt içmek, süt arttırıcılar, alkolsüz bira vs. işe yaramıyor. Meyve, sebze, yeşiĺik sütümü arttırmıyor. Ne zaman bol etli bir yemeği doygunluk derecesinde yesem sütüm oluyor. Aşırı kilo aldım ve çevremde ki herkes erkeler dahil benim hata yaptığımı sadece suyun bile süt yaptığını söyleyip beni artık iyice zıvanadan çıkarıyorlar. Sanki ben keyfimden yemek yiyorum. Bi arkadaşım emzirerek kilo verdi ben emzirme uğruna kilo alıyorum. Bazı anneler yediklerine dikkat etmese dahi sütü bol oluyor. Çalıştığım için iş yerinde sağıyorum giderek azalıyor sütüm en azından 1 yaşına kadar emzirmek istiyorum. Gerçekten benim gibi emzirirken kilo alam var mı ne yapıyor merak ediyorum yoksa tek miyim?

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


AyazDenizz

şu an 8 aylık bir oğlum var ve 6 ay emzirebildim, aşırı yememe rağmen sütüm artmadı:((  artmadığı gibi aşırıda kilo aldım, şimdi vermeye çalışıyorum fakat veremiyorum. süt olayı bence bünye ile alakalı diye düşünüyorum artık. çok zayıf bir anneye bakıyorum hiç birşey yemiyor fakat aşırı sütü oluyor. her bünye farklı işte, ne yaptıysam artmadı gitti sütüm. kilodan başka bir işe yaramadı yaptıklarım, kim ne dediyse yaptım. SONUÇ: kilooooooo:(( yinede bol bol su için siz. bol sütlü günler dilerim.


HOPELESS

:))) ayazdeniz sadece iş yerinde 2,5-3 lt su içiyorum. bu ikinci bebeğim ilkinde de böyle olmuştu. Seninle aynı fikirdeyim bünye konusunda ama bunu çevremdekilere bitürlü anlatamıyorum.


atakuzu

Valla ben hamileligimde 3,5 kg aldım. Emzirirken 10 kg.pisman değilim. Çünkü 13 ay emzirdim. Yemezsem olmuyordu sutum.tahin helvasi falan ise yarıyordu ne yapayım.


berlindenbirseda

Ben de kilo almasam da bir gram bile veremedim emzirirken. Hala da ayni, yapisti kaldi üzerime. Yalniz değilsiniz :)


HOPELESS

:))) üzgünüm ama yazdıklarınıza sevindim. Çünkü kendimi iyice kötü hissetmeye başlamıştım. Evet et kadar olmasa da tahin helvasıda süt yapıyor bende. Yok yok yapışmaz veririz kiloları (umarım)firdevss

Dogum yapinca 56 kg idim. Kizim 9 aylik olacak 61 kilo oldum . Yani doguma gittigim kilo 😨 ben sutum olmasi icin degil de , cok cabuk aciktigimdan yiyorum 😆 acliga hic dayanamam ellerim titrer.


AyazDenizz

firdevss şekerine hiç baktırdın mı? acıktığında ellerin titriyorsa, acaba şeker olabilir mi? ben öyle biliyorum fakat umarım bir sorun yoktur. oğlum 7,5 aylık bende henüz kilolarımı verebilmiş değilim. Zaten önemli olan sağlık, kilolarımızı elbet veririz dimi :)


TATLI_CADI

sanki beni tarif etmişsiniz.her ne kadar uzmanlar su için yeter dese de ben de karnı açken sütü olmayanlardanım.emzirme dönemlerinde 3-4 kilo aldım hep ama çocuklar 1 yaşını geçip ek gıda işi oturunca da diyet yaptım.hala diyetteyim.açlığımı çok kalorili şeylerden kaçınarak bastırıyorum.yaban mersini, yer kirazı, tarcınlı süt ve tarçınlı yoğurt sütlü kahve ve rezene, leblebi benim tok hissetmemde çok işe yarıyor.süt de oluyor hala.yine de bir diyetisyene gidin derim.en azindan denemiş olursunuzHOPELESS

İlk oğlum 15 aylıkken bıraktı emmeyi bende rejime başlamıştım ve leblebi zor zamanlarımda en büyük kurtarıcımdı. Benim ki 3-5kilo ile sınırlı olsaydı keşke çünkü doğum sonrası yaklaşık 15 kilo aldım. Birden kilo alıp birden veriyorum. Bu birazda hareketsizliğimden kaynaklı çünkü iki oğlumunda uyku düzeni yok gece uyanıp 2 saat oynamak istiyorlar işe başlayana kadar bende onlarla uyuduğum için yedim uyudum emzirdim sonra yine yedim uyudum emzirdim..... geldi kilolar. Bide tabi iş yerinde sağarken miktarı görmek daha çok moral bozuyor ve aaa yemedim ya o yüzden sütüm az diye düşünüyorsun halbuki biliyorum evde olduğumda memeden daha azemiyo. Satış sektöründeyim müşterilerimde tepki verince moralim daha çok bozuldu. 7. Ayımız bitmek üzere 5 ay daha sabredeceğim sonra tekrar rejim..


burcaksahin

Her 2 çocuğumda da emzirme süresinde 6'şar kg aldım :)


Dışarıdan söylenenlere kulağınızı tıkayın. Elbette sizin iyiliğiniz için söylüyorlar ama emzirme süresince bence söz hakkı sadece annenindir! Sonra sağlıkla verirsiniz inşallah.Cevaplamak için Üye ol