Kreş desteği

sehergil soruyor: 10

Merhabalar,
Oğlum haziran 2011 doğumlu. Kreş desteği alabilmek için ne yapmamız gerekiyor? Devam ettiğimiz kreş sosyal hizmetlere bağlı diye biliyorum. Eğer sosyal hizmetlere bağlı kreşimize bu destek verilmiyorsa MEBe bağlı başka bir yere kaydettireceğiz. Umarım geç kalmamışızdır.

Bu soruyu cevapla


22 Cevap


guta

Merhaba. Bu sene başvurular bitti maalesef. Bugün sonuçlar açıklanacak sanırım. Gelecek sene için düşünebilirsiniz.


Sinem_Beren

dün son gündü :( 


sehergil

Sinirden ağlamak istiyorum. Eşim öğretmen ve biz bu başvuruyu kaçırdık. Peki sosyal hizmetlere bağlı kreşlerde yapılıyor mu bu başvuru biliyor musunuz?


guta

Ben yapılmıyor sadece meb a bağlı olanlarda diye biliyorum ama yine de bir sorun isterseniz, yanlış bilgi olmasın.


ipekkusgoz

Merhaba Sehercim, evet bugün açıklanıyor. Ama bizim okul da MEB'e bağlı değil ve biz de başvuramadık.sehergil

Kendi kreşimizden öğrendiğim son durum şöyle. Ağustos ayı içinde okullar, bu teşvik kapsamına dahil olabilmek için MEB'e başvuru yapıyorlarmış. bizim kreşin başvurusu kabul edilmemiş. İktidara yakın kurumların başvuruları kabul edilmiş dedi bizim kreş müdürümüz. Kendi ilçemizdeki başak özel bir anaokulunu aradım. onlar da olaya hakim değiller. Büyük ihtimalle onlar da kabul edilmemiş. Öğrenci kendi adına MEB'e başvuru yapmıyormuş.
Ama bizim kreş müdürü bizi kaybetmemek için böyle söylüyor da olabilir tabii.


guta

Öğrenci kendi adına yapamaz zaten. İlk önce okulun meb a bağlı olması gerekiyor. Bunun da aslında iktidarla alakası yok. Bazı kriterleri sağlamaları gerekiyor. Denetimden geçiyorlar. Sonra meb a bağlı olduktan sonra devlet desteği alabilmek için tekrardan meb a başvuruyorlar. Bazı okullar teşvik için kabul edilmiyor, kimisi kabul ediliyor ama kontenjanı düşük oluyor. Bunun nedeni belki de iktidar filan olabilir ama iktidar karşıtı birçok özel okul da listenin içinde. Bilemiyorum artık neler dönüyor :)  Yani ağustos ayında halledilecek bir şey değil aslında. Öncesinde anaokulun meb a bağlanması lazım. 


nilayy

İktidarla alakası olduğunu sanmıyorum, iktidara uzak olan bir okulda arkadaşım başvurusunu yapabildi çünkü.ayberke

Bügün teşvik açıklamaları yapıldı.02.09.2015 tarihi itibari ile başvurular sondu.İlave olurmu bilmem.Mebin sitesinde teşvik talebinde bulunan okullların listesi var.Süreç söyle .Öncelikle teşvik için okul ayrıca başvuru yapacak velide ayrıca başvuru yapacak.Sonra okula kontenjan çıkıp çıkmadığına ayrıca sizede bireysel çıkıp çıkmadığına bakmak gerekecek.Yani örneğin teşvik size çıktı.Siz a özel okulanuna yada anaokuluna  gitmek istiyorsunuz o okulun teşvik kapsamına girmiyorsa teşviği kullnamıyorsunuz.Ama siz a okulundan vazgeçer teşvik çıkmış b okuluna kaydınızı yapabilirsiniz.Geçen sene teşvik alan okulların listesi ile bu sene teşvik talebinde bulunan okul listesini karşılaştırırsanız çok farklı olduğunu görürsünüz.Geçen seneki liste kabak gibi bir sürü şeyi ortaya koyar.Bakmak isteyen mebin sistesinden görebilir..Bu sene bir sürü okul başvurmuş nihayetinde ama çıkıp çıkmayacağı belli değil.Teşvik yapılan okula taransfer olursanız başka.Neler döndüğünü daha yazmaya bence gerek yok.Bu seneki kontenjan ve teşvikli okullar listesi yakında açıklanacak.İsteyenler incelesin baksınlar.Etrafınıza bakın bir sürü yeni okul açıldı veya adı değişti:)

İnceleme yaparsanız herşeyi net bir şekilde görebilirsiniz.


sehergil

ayberke, dediğin gibi listeyi şimdi gördüm ve bizim kreşin yanlış yönlendirdiğini anladım. Bilgilendirmen için sağol. Listedeki bir okulu aradım. Geçen seneden beri teşvik listesinde olduklarını söylediler. Bu sene kısmet olmadı. İnşallah seneye faydalanırız. Zaten sadece bir sene
faydalanabiliyomuşuz.Cevaplamak için Üye ol