ilk katı gıda

sevcanvet soruyor: 10

oğlum 5. ayına yeni girdi,mulupa aptamil pirinçli kaşık mamasını tükürdü, ardından denediğimiz irmikli allıda sanırım pütürlü olduğundan öğürdü, bugün ise hipp elma suyunu denedim sanki limon vermişim gibi tükürdü ve yüzünü ekşitti, ben olmaz dediğim halde çok heyecanlı olan babası yemekte ayran verdiki bizimkisi iğrendi sanırım hepsi çook yanlış tercihler anneler ne versemde bebeğimin hoşuna gitse.. (bu arada sütüm yetmiyor bunlar doktor önerisiydi ayran kısmı hariç)

Bu soruyu cevapla


11 Cevap


CokBilmis

Ama ben böyle doktorlara kızıyorum. 5 aydır vücuduna anne sütünden başka besin girmemiş bir bebeğin ilk yiyecekleri hazır gıdalar mı olmalıdır yani?

Bence de çok yanlış tercihler olmuş.

Ben de, annem de, anneannem de ve çevremdeki bütün çocuklar da ek gıdaya yoğurt yalayarak ya da elma kemirerek geçtiler.


sevcanvet

teşekkürler cokbilmiş şu anda benimki elma somuruyor :)) ben evden çıkmıyorum marketlerde şu anda ne var bilmiyorum, şu anda ona verebileceğim başka meyva yada sebze varmı


fistikcik

Bu doktoru acilen değiştirin ya da bir daha söylediklerini dikkate almayın.
Bu nedir yahu ? Güzel güzel yoğurt ya da elma püresi verebilecekken...
Eline elma vermekle çok iyi yapmışsınız, ancak sizinki biraz küçük (6. aydan önce ve desteksiz oturamadan henüz eline bir yiyecek tutuşturmak için erken olabilir), elmadan büyük parçalar koparmasın diye gözünüz üzerinde olsun. 6. aydan sonra (yine gözünüz üzerinde olmak kaydıyla) daha rahat bir şekilde eline yumuşak yiyecekler verebilirsiniz.

Yoğurdunuzu kendiniz yapabiliyorsanız en güzeli budur. Bir çay kaşığı vererek başlayın. Daha fazlasını yemek isterse verirsiniz, ama istemezse ısrar etmeyin. Yine aynı ufak miktarda elma püresi verebilirsiniz. İlk sebzeler genellikle kabak, havuç olur, ama böyle bir mecburiyet yok. Kendiniz ve ev halkı için sağlıklı yemekler pişiriyorsanız, tuzsuz ve salçasız ise, bu yemekleri minik ağzıyla yutabileceği şekilde çatalla ezerek az az tattırabilirsiniz. Misal, evde patates yemeği piştiyse, içinde patatesin dışında havuç, kırmızı biber vs varsa, bunları ezerek verebilirsiniz bebeğinize.
Mevsim meyve ve sebzeleri için Çokbilmiş'in blogu bu konuda birebir :
http://sormabulmadunyasi.blogspot.com/2012/02/subatn-3-haftas-pazarda-neler-var-prasa.htmlgokalpileseyrialem

herkesin söylediğinden farklı bişey söylemicem belki ilave yapabilirim. Hazır mamaları azaltıp azar azar sebze pürelerine de başlayabilirsiniz.

Hamilelik annelik ve bebek bakımı ile ilgili tecrübelerimi paylaştığım bir blogum var.İlk katı gıdaya geçişte bizim tecrübelerimiz size fikir verebilir.
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2011/02/6-aylk-bebek-gelisimi-1-kat-gdaya.html


sevcanvet

kabak vehavucu nasıl hazırlamalıym, kaynatıp ezerekmi vermek gerekiyor yoksa çorba yapmakmı çorba yapmayıda hiç bilmem ama :((fistikcik

Kendinize ne yemek pişiriyorsunuz ? Kabak yemeği yaptığınız zaman mesela, nasıl yapıyorsanız öyle yapın. Sadece pişirirken tuz ve salça koymayın. Taze yiyecekler ve sağlıklı ürünler kullanın (margarin yerine zeytinyağı gibi mesela). Bunlara dikkat ettiğiniz ölçüde yemeğin haşlanmış, buharda pişmiş, fırında pişmiş vs.. olması çok fazla bir şey değiştirmez. Çorba da zaman zaman verilebilir, ama şart değil.


fistikcik

Aslında acele etmenize gerek yok. 6. ayı da bekleyebilirsiniz katı gidalar geçmesi için. Zaten şimdi verecğiniz miktar bir çay kaşığı ancak olacak. Bunun yerine 6. aya kadar dilediği gibi anne sütü içsin daha iyi.


sevcanvet

cevaplar için çok teşekkürler yazdıklarımdanda evde sebze yemeği hiç pişirmeyen biri olduğum belli oluyordu bu bebişle beraber yeme alışkanlıklarımızı değiştiricez demekki :))sevcanvet

malesef anneler sütüm çook azaldı ve her ay en az 1 kilo alan bebeğim son 15 günde 200 gr aldı ve inanmayacasınız ilk önce normal emiyor ama süt bitince gögsümden süt gelmiyor diye kriz geçiriyor mememe daha çok başını gömüyor ayaklarını çırpıyor, hırs yapıyor, uykularıda azaldı açım diye uyanıyor, eğer gene kilo almazsa devam sütü vermeyi düşünüyorum, doktor o kadar güzel dediki günde 2 ögün kaşık maması diye bende yiyecek zannettim ilk önce moralim bozuldu ama elmayı somurunca hemde keyifli keyifli biraz moralim yerine geldi yarın cam rendede elma rendeleyip suyunu deneyeceğim birde biz et sever bi aileydik ama oğlum için alışkanlıkları değiştiricez..


fistikcik

Üzmeyin kendinizi, bebeklerin gelişimi bir aya bakılarak ölçülür, 15 güne değil. Bizim doktorumuz 1 aydan önce kilo ölçümü yapmayı reddederdi. Ayrıca önemli olan tüm gelişimidir, yani kilo ile birlikte kaç cm uzadığı, baş çevresinin ne kadar olduğuna da bakılmalıdır.
Daha önce yazdığınız diğer sorulardan anladığım kadarıyla gergin bir dönemden geçiyorsunuz. Yaşadığınız stres sütünüzü azaltmış olabilir, herşeyden önce üzülmemeye, canınızı sıkmamaya ve dinlenmeye çalışın. Bol su ve Humana Still Tea için. Ve herşeyden önemlisi bebeğinizi sık sık emzirin. Elektrikli bir süt sağma makinası edinin (işe başlayacaksanız zaten gerekli). Her emzirmeden sonra bir de makinayla sağın. Çıkan miktara aldırmayın, ne kadar az çıkarsa çıksın devam edin. Göğüsleriniz boşaltıldıkça vücuda süt üretimini arttırması sinyali gönderilecektir. Kısa süre sonra sütünüz artacak.
Devam sütüyle uğraşmak yerine bu şekilde çaba verirseniz sütünüz tekrar artar.
SevgilerCevaplamak için Üye ol