uyuyamıyorum!!

zaksungur soruyor: 10

oğlum geceleri çok sık kalkıp emmek istiyor ve memeyi alınca sakinleşip uyuyor. gecede 4-5 kez kalkıyoruz. işin ilginç tarafı o kadar uykum varken 2. veya 3. memeden sonra benim uykum kaçıyor, sabahlıyorum. ücretsiz izindeyim ama rahatlığını da süremiyorum çünkü zaten gündüz de uyuyamıyorum. temmuzda işe başlamayı düşünüyorum. artık maliye bakanlığında işler birbirine girecek:)

emzirdiğim müddetçe ilaç kullanamayacağım galiba. başka bir çaresini bilen var mıdır???

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


ema

Evet gül gerçekten bende çok şey öğrendim burdan Allah nurti annelerinde razı olsun.Bende geç keşfetmiş biri olarak pişmanlık duyuyorum.Keşke bebem ana rahmine düşmeden bulsaydım bu siteyi...o zaman 10 ay uykusuzluk çekmezdim.


ipekkusgoz

4.aydan sonra gece beslenmesini kesin demiş ema ama 2,5 aylıkken işe dönen biri olarak bizzat ben kendim uyuyan çocuğu yatağından alıp emzirip tekrar yatırıyordum.Çünkü işten gelir gelmez emzirdikten sonra bir daha hiç emmemiş olacaktı.Bir de bizim ki işyerimde sağıp getirdiğim sütleri içmediği için tek yapabileceğim mümkün olduğunca emzirmekti.Ben de bu içgüdüyle gecede 2 defa o uyanmasa da alıp emziriyordum. Uyanmadan emdiği için uykusundan olmuyordu. Bu durum hala böyle devam ediyor. tek bir farkla, uzun bir süredir artık kendi uyanıyor.Bunu tabii önceleri acaba acıkıyorda mı uyanıyor diye düşünüyordum ama bir yerde tesadüfen gece uyanmalarının açlıktan değil alışkanlıktan olduğunu okudum. O zaman anladım benim uyurken bile alıp emzirmelerime alışmıştı. Ama yine de hiç pişman değilim anne sütü alması için başka çarem yoktu çünkü.


versus

gece emzirmeyi kesmenin kesin çözüm olacağı konusunda tereddütüm var, bebek yine uyanabiliyor, uyanmasa bile siz uyanır yine uykuya dalamayabilirsiniz. sadece bebekle ilgili bir durum değil, en azından benim için öyle olsa, pazartesi sendromu yaşamaz, pazar geceleri dönüp durmazdım. uyku psikolojik olarak rahatlık istiyor.

aynı şeyleri ben de yaşıyordum, daha da yaşayacak olabilirim bilmiyorum, ben de henüz çok başındayım yolun. ama bana iyi gelen iki şeyi paylaşabilirim.

başlarda hiç beceremesem de, yatakta emzirmeye başladım, zaten aynı odada yatıyorduk ama yine yat kalk, kucakla, emzir, kımıldatma dalmasını bekle seromonilerini yapmayınca, ben de emzirme bittiği anda kafayı koyup uyuyorum, hatta yatar pozisyonda iken, emzirirken bile uyuduğumu söyleyebilirim. 

diğeri ise psikolojik rahatlık. benim oğlum gündüzleri de çok az uyuyor, gerçekten ne eve ne kendime hiç vakit ayıramıyordum, o her uyandığında(35-40dk) resmen sinirlerim bozuluyordu. sonra şunu düşündüm, şu an ücretsiz izindeyim ve 4-5 ay sonra işe başlayacağım. oğluma ben bakamayacağım. ihtiyaçlarını ben gideremeyeceğim. onunla sabah akşam ilgilenemeyeceğim. önce bakıcı sonra kreş, derken okul... oğlumla başbaşa geçireceğim tek şansım işte bu günler. ve rahatladım. belki tesadüf ama oğlum da sanki daha iyi uyuyor ya da ben takmadığım için bana öyle geliyor bilmiyorum:)

bir de son çare, o gün gerçekten uyuyamayacağımı hissedersem alora adındaki bitkisel ilacı kullanıyorum, öyle çok da işe yaramıyor ama alternatif olabilir...


ema

   Ben evde olduğum için gündüz sık sık emziriyorum çalışmadığım için bu konu hakkında bir şey demem yanlış olur attan düşenin halini yalnız attan düşen anlar.

   Çokbilmiş bu konuda bir yorum yapmıştı o aklıma geldi ama hatırlayamadım eğer kendisi online olursa kesin yazar...Onun tecrübesi var çünkü...Hem çalışan annelere de bir fikir vermiş oluruz.
 ipekkusgoz SİZ çok şanslıymışınız 2 defa uyanmaya can kurban:))Keşke 2 defa uyansa da bende emzirsem.(Yarım saatte bir bazen yatağına koyar koymaz uyanıyordu.)


ipekkusgoz

Yatar pozisyonda emzirmek sorun olmasın versus, çok küçük daha bebeğin 4 aylık. Emzirirken uyuyakaldığını da söylemişsin. Aman dikkat diyorum ben. Ben nerdeyse bir yaşından sonra yatağıma almaya başlayabildim oğlumu bir zarar veririm diye.ipekkusgoz

Yok ben kendim aldığımda 2 defa alıyordum , 21:30 gibi emzirip uyutuyordum. Sonra 1,5-2 gibi ,en son da kalkamadan önce 5- 5:30 gibi emziriyordum.Ama o kendisi daha çok uyanıyor tabii 4-5 bile olabiliyor bazen. Ama sürekli aynı sayı olmuyor tabii bir defa uyandığı da oluyor son günlerde.O konuda şanslı sayılabilirim evet.


versus

ipekkusgoz gece emzirmeleri konusunda ben de senin gibi düşünüyorum, işe başladığımda emsin diye gece emzirmeyi kesmek istemiyorum, o nedenle şu anki çözümlerime devam edeceğim.

benimki zaten tilki uykusu olduğundan dikkatliyim yatar pozisyonda, zaten bebeğin üstüne abanmak gibi birşey sözkonusu olmuyor, o memeyi epey çekip uzatıyor:) ama derin uyuma potasiyeli olanlar bence de yapmamalı. 


ema

versus  Daha yolun başındasın ben çalışmadığım halde uykusuz kalmak beni mahvetmişti ve asla ve asla asla oğlumu 2 yaşından önce emzirmekten kesmem diyen ben emzirmeyi sonlandırmayı bile düşünür olmuştum 10 ay uykusuz kalmak kolay değil yada bana zor geldi oğlumu tek bakmak ve çok huysuz ve uykusuz bir çocuk olması vs.

İnş ben haksız çıkarım çünkü benim tek istediğim mutlu anne mutlu bebek.versus

doğrudur tabi, işe başlayınca tüm düşüncelerim değişebilir. uykusuzluk kötü bir şey...


neretva

Allah kimseyi uykusuzlukla sınamasın. Çok kötü birşey. Benim canıma 4,5 aylıkken tak etti ve Tracy Hoggladım oğlanı. Çok da memnunum, insan halime döndüm, o da bazen uyansa da uyuyor, şükür. Benim bildiğim 7. aydan sonra gece beslenmesi kesilebilir. Biz 8. ayda çok yavaş kestik. Zaten gecekini sağıp biberonla veriyordum. Verdiğimi miktarı azaltıp yavaş yavaş verdiğim saati geri çektim. Bir ay sürdü ama hallettik. Gündüz iştahı da açıldı.

Öncelikle ilk uykuya geçerken emerek mi geçiyor? Öyleyse eğer meme olmadan uyuyamayacağını düşünüyor demektir. Gece uykusu açılır gibi olduğunda da hemen meme istiyor. Uykuya ilk yatırırken sersemlemiş olarak ama tam uyumadan yatırmayı, sırtını pışpışlamayı, ninni söylemeyi deneyebilirsiniz. Aslında en kestirmesi gece uyutma işini memesiz birinin yani babanın alması olur. İkna edebilirseniz. Bir de aç kalmadığından emin olmak için gece 11den önce bir miktar mamayı uykusunda verip o mamayı zamanla azaltmayı deneyebilirsiniz.

Son olarak ben de çalışıyor olsam gece emzirirdim. Zaten anneler çalışmaya başlayınca gece kesintisiz uyuyan bebeler bile uyanıyormuş, anne hasretinden. Meme vererek bu dönemi kolay atlatır insan diye düşünüyorum.Cevaplamak için Üye ol