YEMEK YEDİRME BİÇİMİ

snotra soruyor: 10

Merhaba arkadaşalr,

Bebeklerime yemek yedirmekte çok zorlanıyorum, özellikle çatalla ezilmiş ya da içinde pirinç olan yemeklerde.. Ellerine oyuncak, ekmek veya meyve veriyorum yemek sırasında ve onu ısırmaya çalıştıklarında ağızlarını açınca kaşığı sokuşturuyorum. Bazense, önceki öğünde az yedilerse, yanaklarını hafifçe sıkıp ağızlarını açtırıyorum. Çiğnemeye çalışsalar da yutmakta güçlük yaşıyorlar.

Katı gıdalara nasıl alıştıracağım? Oğlum geçen ay kilo vermiş, ona çok canım sıkıldı. Zorlamasam kilo veriyorlar, zorlasam mızıldanıyorlar, ne yapacağımı şaşırdım.

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


Daphnes_Mum

benim kızım ilk ay hiçbirşey yemedi hep reddetti ek gıdaları, hiç ısrarcı olmadık bırakalım süt içsin nasıl istiyorsa öyle olsun dedik, içten içe bu konuyu kafamıza taksakta. ama 1 ay sonra sanki bir değnek dedi kızıma...şimdi gayet ii yemeklerle aramız bence işin sırrı ısrarcı olmamakta. allah kolaylık versin sende iki tane ...


kader_eymen

bence bu durum dişleriyle alakalı, dişleri çıkıyor oluşuna göre zaan zaman ağızlarına yemek sokmak istemiyorlar, çok acıyor heralde üstüne basarken,dişler rahatlayınca durum düzeliyor kendiliğinden...


iptal_uye

bu dönemde ne yemeği seviyorlarsa onunla karınlarını doyursan. yanaklarını hafif sıkarak ağızlarına yemek tıkıştırmak daha çok sinirlendirmiyor mu onları? tabi haklısın insanın içi elvermiyor aç olduklarını bilmek çok kötü ama sinirli ve yemeklere karşı tepkili olmaya başlamasınlar (?)


EGECEM

merhaba sanırım ıkızlerınız var benımde ıkızlerım var.
yemek gercekten sorun benımkılerde oturarark yemek yemıyorlarr mesela
ıllakı 2 yastık bır battanıye uzerıne yatıcaklarr .yanı yatar pozısyonda yemek yıyorlar.
ben sabahları saat 7 gıbı devam sutu verıyorum 10,30 gibide  7 ser adet cıcıbebe,ballı irmikli mama,yarım yumurta,peynır ve pekmezı sıcak su ıle karıstırıp kahvaltıda 1 kase yedırıyorum.oglen yogurt verıyorum,bir kac saat sonra muhallebılerının ıcıne meyve rendelıyorum, yıne 3 saat gectıkten sonra cesıtlı corbalar yapıp ıcırıyorum içerisine ekmek ufalıyorum.bu saatten sonra uyanık oldukları her  3 saatte bır devam sutu verıyorum.he bıde aksamları esımle bız yemek yerken etrafımızda dolanıyorlar ozamanda ne yıyorsak kasıkla onlarıda ek olarak cerez nıyetıne beslıyorum..
bende artık benımkıler yatar pozısyonda degılde artık oturarak yesınler ıstıyorum.daha mama sandalyesıde almadım gerci...annemler kızıyorlarr oturup yesınler mama sandalyeside neymıs
masraf edıp durmayın cok sart degıl dıyorlar...bende calsıtıgım ıcın annem bakıyor oğlum ve kızıma..


snotra

yasemin, çok iyi olmuş menünüzü paylaşman; teşekkür ederim.
Ben artık çorba yapmaya korkar oldum, çorbaya alışmasın, pütürlü yemeyi öğrensinler diye. ama zorla güzellik olmuıyor gerçekten.

yanaklarını sıkıştırırsam (söyleyişi bile hoş değil) ağlatmamaya, sinirlendirmemeye çalışıyorum. oyunla karışık şekilde ağızlarını açtırmaya çalışıyorum. tepki verdikleri an kesiyorum öyle yapmayı.

bu sabah şehriye çorbası ve tahin-pekmezle ezdiğim 3 bebe bisküvisi verdim. Bisküviler yendi de çorbanın içindeki şehriyeler tek tek ağızdan atıldı :(( yarısını bellki yemişlerdir.. ara öğün anne sütü, olduğu kadar. öğle yemeği 12.30'da başlayıp 2'ye kadar sürdü. ellerine ızgara köfte tutuşturdum.. bir köfteleri önce mıncıkladılar sonra birazını mama sandalyelerinden aşağı atıp yerdeki hallerini seyrettiler. belki bir köfte mideye inmiştir bu arada. bakıcıları yarımşar mama yedirmiş sonra. şimdi ise tarhana çorbası yapacğım akşam beş için. köfteleri de blendırla ezip çorbanın içinde vereceğim. tabii pütür olayı yine kaldı.. :( 

sanırım yarından itibaren pütürlü faslına ara vereceğiz. şimdi de "çocukları yemeğe mi küstürdüm yoksa" korkusu içindeyim. gayet yumuşak yiyecekler verip tekrar yemek alışkanlığı kazanmalarına çalışacağım. bu arada sadece ellerine meyve ya da ekmek verip çiğneme işini o şekilde öğrenmelerini umacağım.

offf. zor işler zorr!
iptal_uye

snotra yani çorba ve püre tarzı dışında hiç mi birşey yemiyorlar, yoksa işlerine mi öyle geliyor. yani yiyebiliyorken mi yemiyorlar?
eğer yiyebiliyorlarsa evin batmasını da göze alıp küçük halka makarnalardan mesela yapıp önlerine koyabilirsin. benim kızım bu makarnaları yemeğe bayılıyor. ayrıca öyle tatsız tuzsuz vermiyorum ben makarnayı. biraz eritilmiş tereyağı ve tuzla tatlandırıyorum. çorbaların içine normal ekmek ufalamaktansa bir de cici bebenin kızartılmış ekmeklerini denesen. hem güzel ufalanıyor hem de sanki daha bir lezzetli. ve balık kraker favorimiz:) oyun oynarken birer birer veriyorum eline ya da ağzına (bu arada kendi eline alıp yemeyi daha çok seviyor)


senayc

Ben de zorla yedirmiştim bir zamanalr, ağzını sıkarak da yedirdiğim oldu, ya da oyuncak vs ile oyalayarak. Kısa vadede o öğünü kurtarsa bile uzun vade de biz de daha ciddi sıkıntılara yol açtı. En büyük pişmalnlığım budur oğlumla ilgili, öyle söyleyim, ne kdar pişman olduğumu anlatabildm mi bilmem.

Her çocuk her insan gibi acıkınca yer, iştahı ölçüsünde. Önerim ikisi otururken onların yiyeceği yemeği önce kendiniz yemeye başlayın, en çok güvendikleri sizsiniz ve siz yiyorsanız büyük ihtimal onlarda talep edecek.  Bir yemeği en az 10 kere deneyin, bunu sevmiyor demeden önce.
 
Bizim doktorumuz pütülü konusuna takılmayın,esas olan beslemek demişti, her çocuk birgün çiğnemeyi öğrenir. Yiğit 6.ayda öğrendi ama o kadar zorladık ki çocuğu,yemekden tiksindi. Kaşık görünce ağlamaya başladı,mama sandalyesine oturtmak mmkün olmadı ilerleyen aylarda. Kendi eliyle ne yiyebildiyse yedi.

1-2 hafta iştahsız bri döenmden geçebilirler,panik olmayın nacizane önerim. yukaırda da yazdım ya, bir öğünü zorla yedirmek uzun vadede sorunlara yol açabilir. Kafasını çeviriyorsa hiç zorlamayın. 6. ayda bayıla bayıla semiz otu yiyen çocuk 12 aylık olduğunda kaşık antipasi oluşturmuştu.

Bu bizim tecrübemiz tabii, oyun ile oynatıp yedirenler de olabilir, biz de ters tepti.
İçinizi rahat tutun, cidden acıkınca yiyorlar,tecrübeyle sabit. Oğlum en son kuru ekmek için -annecim ekmeği ne güzel yapmışlar mımmm diye yiyordu
koaly gelsin


sevilkonal

ben çocukları zorlayarak yedirme taraftarı değilim. üstüne gitmediğinizde acıktığı mutlaka yiyo. sonuçta aç yaşayamaz ve o da acıktığını farkedebiliyor. üstelemek daha çok ters tepkiye neden olur gibi geliyor bana. bilmem üstüne bu konuda hiç gitmediğimden mi, yoksa kendi yapısından mı biz hiç beslenme problemi yaşamadık kızımla. aslında ben bunu problem olarak görmüyorum. örneğin benim kızım bir kaç aydır sebze yemeyi reddediyor. ben de üstelemiyorum. başka şekillerde yedirmeye çalışıyorum. bol sebzeli bi dilim börek gibi mesela. sonuçta onların da bi damak tadı var ve beğenmiyo olabilir dimi :) bence biraz da biz kendi gözümüzde büyütüyor olabiliriz tabiki tamamen iyi niyetten ve sevgiden Damla

snotra, bence kaygılarınızda haklı olabilirsiniz. Zorlamadan yedirmek için çözümler düşünmeye devam etmek iyi bir yaklaşım bence de. Meyveleri nasıl veriyorsunuz, eğer cam rende meyvelerini yiyorlarsa, pütürle çok da sıkıntıları yoktur diye düşünüyorum. Gruplar bölümünde de bir aratın isterseniz, bu konu ile ilgili gruplar da vardı.

Benim hemen aklıma gelen artık kendi elleri ile yiyebilecekleri türde parmak yiyecekler hazırlamak. Buharda haşlanmış sebzelerden, minik köftelere, diş sıkıntıları varsa donmuş çorbalara, çorbaya batırılıp kurutulmuş ekmekten gevreklere kadar çok çeşitli yiyecek ellerine verilebilir.

Dönem dönem bazı yiyecekleri reddediyorlar, hiç üzerinde durmamak lazım. Pirincin alternatifi çok, irmik, yulaf, ekmek, mercimek gibi tahıllar deneyebilirsiniz.


snotra

Hmm.. mesela...

Meyveleri çatalla eziyorum veya ellerine veriyorum. Ekmek, salatalık, krakeri de aynı şekilde.. ama köfte, çatalla ezilmiş sebze, tene pirinçli yiyecekler ve şehriye maalesef refleksle karşılaşıyor. "şehriyeyi ağızda ezmekte ne var, yut gitsin" diyorum ama anlamıyorlar beni tabii :))

tembelliklerinden mi, dişten mi yiyemiyorlar bilmem.. bazen de yanakta yiyecekleri tutuyor veya minicik br parçayı geveledikçe geveliyorlar. e ikiz olunca beklemek zor oluyor tabi.. kardeşin iştahı kapanıyor beklerken.. falan filan... 

teşekkür ederim cevaplarınız için. çok yardımcı oldunuz.. sevgiler.Cevaplamak için Üye ol