YEMEK YEDİRME BİÇİMİ

snotra soruyor: 3

Merhaba arkadaşalr,

Bebeklerime yemek yedirmekte çok zorlanıyorum, özellikle çatalla ezilmiş ya da içinde pirinç olan yemeklerde.. Ellerine oyuncak, ekmek veya meyve veriyorum yemek sırasında ve onu ısırmaya çalıştıklarında ağızlarını açınca kaşığı sokuşturuyorum. Bazense, önceki öğünde az yedilerse, yanaklarını hafifçe sıkıp ağızlarını açtırıyorum. Çiğnemeye çalışsalar da yutmakta güçlük yaşıyorlar.

Katı gıdalara nasıl alıştıracağım? Oğlum geçen ay kilo vermiş, ona çok canım sıkıldı. Zorlamasam kilo veriyorlar, zorlasam mızıldanıyorlar, ne yapacağımı şaşırdım.

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


Damla

O dönemlerde ben parmak yiyecekler vermekle birlikte, ekmek gibi dağılan şeyler dışında blender'dan geçiriyordum diye hatırlıyorum. Oğlumun bir sürü dişi çıktıktan sonra bile, çiğneyerek tavuk yiyebildiği halde, bazı yemekleri, örneğin kıymalı semizotu, blender'dan geçirmeden yiyemiyordu. Eğer yeterli miktarda pütürlü yiyecek alıyorlarsa bence tanelileri blender'dan geçirmenizde bir sakınca yok. Kendi ellerine de birer kaşık verebilirsiniz. Özellikle ikiz oldukları için olabildiğince sizin öğünlerinizle aynı saatlerde kendi kendilerini besleyebilecekleri yiyecekleri ağırlıkta tutmak iyi olabilir, birlikte başka şeyler de yapabilmeniz için zaman kalması açısından.


EGECEM

arkadaşlar sımdı bende sunu merak edıyorum.bazı arkadaslar bebegının kreker falan yedıgını soylemıs 11 aylık bebegın elıne nasıl verıyorsunuz krekerı.allah korusun  ya cıgnemeden yutmaya felan kalksa boğulucak.ben mı cok korkagım yaa..ellerine salatalık bıle vermeye cekınıyorum dıslerıyle kopartıp boğazına kaçacak dıye.çorbaya ekmek olayıne gelınce annem ece ve ege ıcın bayat ekmeklerı lokma seklınde bı tepsıye dograyıp 2-3 gun bekletıyo bekledıkten sonra blendırda ezıyor.
buzdolabına bı kavanoza koyuyoruz ufalanan ekmekleri.cocukların yemeklerıne ordan 2-3 kasık atıyoruz.çok guzel oluyo tavsiye ederım....sevgıler


Damla

Yasemin, 1 yaşından sonra bile diş dönemlerinde, ya da yeşil sebzeleri blender'dan geçirdiğim oldu. Ama aynı dönemde bir sürü taneli yiyeceği de kendi kendine yiyordu. Mesela kahvaltıyı çok kısa süre bulamaç yaptık. Peynir, zeytin ne varsa ufak parçalar halinde tabakla önüne koyardık parmakları ile yerdi. 1 yaşındayken incecik ekmek arasına yapılmış gevrek tostları yerdi mesela.

Egecem, verdiğiniz yiyecekten kopabilecek parçaların soluk borusunu kapatacaak büyüklükte olmayacağı şekilde hazırlamak önemli. Kolay ezilen, ya da dağılan yiyeceklerle ilgili sorun yok. Ama salatalığı ben dişleri çıkana kadar incecik dilimler halinde, ya da rende verdim. Yemek yerken de başında dururduk, hiçbir zaman tek başınayken yiyecek vermedik ve oturur pozisyonda olmasına dikkat ettik. Boğulma riskinin azalması için bebeğin çiğnemeyi öğrenmesi de önemli. Bu yazıma da bir göz atabilirsiniz: http://www.kitubi.com/2007/11/26/kati-gidalar-cignemeyi-ogretmek/
Cevaplamak için Üye ol