çölyak hastalığı

semratuna soruyor: 6

ya arkadaşlar benim bebeğim 3800 doğdu doğduğundan beri sadece ikinci ayında 1 kilo aldı diğer aylarda hep 300 500 400 die gitti  boyuda şuana kadar 15 cm uzamış 51  cm doğmuştu.şuan 7 ay 10 günlük ve 6600 kilosu şuaralar yemesi ii ama kilo almıo mesela bu ay hiç kilo almamış.bide 1 aydır çok kaka yapıyordu.nerdeyse 10 kere kak yapıo.dr çölyaktan şüphlendi.moralim çok bozuldu.gerçi 10 gündür kakası normale döndü ama hala kilo yok başına böle bişi gelen var mı çok korkuyorum bişi çıkıcak die

Bu soruyu cevapla


6 Cevap


Tosuncuk

Başka birşeye alerjisi olabilir mi? Bizdede gıda alerjisi var.Emzirdiğim için şuan bazı gıdaları tüketmiyorum.Bebeğimin kilo alması bu sayede normal seviyelere döndü.Bizim çocuk doktorumuz bizi pediatrik gastroenteroloji doktoruna yönlendirdi.Diyetimi o yönlendiriyor.

Benim kızımda çok fazla kaka yapıyordu.Hatta kakasında kan vardı ve sümüksü bir yapıdaydı.Çölyakta bildiğim kadarıyla bir alerji türü yanlışım varsa düzeltin lütfen.Bu yüzden çölyak değilde başka bir alerjide olabilir.

Doktorunuz pediatriak gastroenteroloğa yönlendirecektir heralde.Üzülmeyin biraz özen ve dikkatle düzelir umarım.elifveruya

Benimki de çok kaka yapıyordu ve hala da çok yapar..Kiloyu da herzaman çok az aldı.Bence korkulacak birşey yok çocuğun yapısı öyledir..


elifveruya

Benimki de çok kaka yapıyordu ve hala da çok yapar..Kiloyu da herzaman çok az aldı.Bence korkulacak birşey yok çocuğun yapısı öyledir..


yesim

semratuna,
eczanelerde biocard çölyak testi satılıyor.uygulaması çok pratikmiş.kan grubunu belirlemek için parmak ucundan kan alırlar ya, aynı o şekilde yapılıyormuş. Fiyatı da 52tl filandı sanırım. Bildiğim kadarıyla çölyak dernekleri var buralarda da bu testi yapıyorlar orda da 20 liraydı sanırım. Eğer çok aklına takılıyorsa en basiti bu testi yaptırabilirsin.
geçen ay bende oğlumda bu hastalıktan şüphelenmiştim çok araştırdım hatta gittiğim bir doktor muayne sonucu çölyak olma ihtimalinin olmadığını söyledi  ama içini rahatlatmak istiyorsan bu testi yaptır hem labaratuvardakilerde bir dünya kan alıp canını yakıyorlar, bu testle canı da yanmaz sende aklından bunu çıkarmış olursun demişti.
Neyse doktorlar beni birşekilde çölyak olmadığına ikna ettiği ve oğlumdaki çölyak belirtileride geçtiği için ben bu testi yaptırmadım.
Ama böyle birşey var aklında olsun seninde.
Umarım bebişin sağlıklıdır ve sende benim gibi hüsnü kuruntu yapıyorsundur sadece


semratuna

sevgili yeşim zaten bende çok araştırdım ve bayramım kötü geçmesin die bi şekilde buldum o testi çok şükür negatif çıktı ama insan yine de düşünüyor acaba die.bu beni bir nebze olsun rahatlattı bide zaten kakası da düzeldi 10 gündür maksimum 4 kere yaptı  daha önce her bezini açtığımda nerdeyse 10-12 kere gecede olmak üzere kaka yapıodu.bide ben şeyden şüphelendim .form çayı içiodum o çayların içinde 5 çeşit bitki var acaba sütten çocuğa geçip onşar mı yaptı bu kaka artışını dr una onu da sorucam.anne olmak çok zormuş insan herşeyi kafasına takıyor rabbim bütün bebişleri kem gözlerden hastalıklardan korusun.


Tosuncuk

Süt arttırıcı çaylar bebekte alerjiyi tetikliyebiliyormuş.Yaşayan biri olarak daha dikkatli kullanılması gerektiğini öğrendim.En azından annenin geçmişinde alerji hikayesi varsa bu çaylardan tüketmemesi gerekiyormuş.Cevaplamak için Üye ol