parklardaki köpek pisliklerini ne yapmalı?

evren soruyor: 7

eviminizin 200 m. dibindeki çocuk parkını çok seviyoruz ama köpek sahiplerinin köpeklerini gezdirdikten sonra pisliklerini toplamaması bugünlerdeki en büyük sorunum. Hijyeni o kadar çok takan bir anne değilim ama tan çakıl taşlarıyla oynarken eline gelen kurumuş kakalar beni bugünlerde deli ediyor.  Çocuğu da engellemek istemiyorum, paranoya yapmak üzereyim, yardım edin arkadaşlar!!!!

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


evren

Parkı düzenli olarak temizleyen belediyenin bir temizlikçisi var. Bugün de konuştum ama "abla her dakika köpek pisliği süpüremem ki, köpek sahiplerinin toplaması lazım" dedi. Ne bileyim yaaa, sıkıldım bu ülkeden artık.  
Ayrıca geçenlerde de tasması takılmadan parka bırakılan bir pitbull beni tam bacağımdan kıtlayacakken, sahibi tarafından tutuldu. (bu da şimdi aklıma geldi bak unutmuşum) kucağımda Tan, çocuk korkmasın diye çok bağıramıyorum da. Tan var diye istediğim kadar kavga da edemedim. 
Off içim sıkılmış yaaa.
  


yasemin_ekin

Ya bir yerde okudum, ya da birisi anlatti, tam hatirlayamiyorum. Sahibi ve kopek parka geliyor, kopek kum havuzuna kakasını yapıyor. Oradaki annelerden biri uyariyor normal olarak, "çocuklar burada oynuyor" diye. Kopek sahibi ne cevap verse beğenirsiniz "O da benim çocugum, ne var kakasını yaptıysa".
Bu cevap karşısında alacaksın bebeğinin altındaki bezi- mümkünse kakali olanı- atacaksin suratına.  (Özür dilerim, eğer aşırı tepki verdiysem) 


kelebek

yaseminekin çok haklı....onun çocuğuymuşşşş allah allahh bak sen!!!!! bu arada evren, köpekle burun buruna kalıp panik yapmaman hususunda seni çok tebrik ederim...başarılması çok zor olanı başarmışsın


ozguranne

Parka gelen diğer anne babalarda görüşmek acaba işe yarar mı? Ortak bir duruş sergilemek, olmadan engellemek.

Uyarıcı levha astırılabilir? 

Bizim buradaki çocuk parkında bu durumu uyarıcı levhalar asmışlar, gerçekten de köpek sahipleri çocukların kumlarına dikkat ediyor. (Zaten bu civardaki teyzeler paralar. Korkuyorum ben o teyzelerden ama seviyorum da.)


okanumut

Köpeklerden acayip korkuyorum..elimde deği..hele de sahipleri tasmalarını bırakıp gezdiriyorlarsa.. Bu durum yüzünden parkta yürüyüş yapmaya çıksam günüm rezil oluyor.. bu korkumu anlayan köpek sahiplerinin triplerini çekiyorum bir de..düşünün; geçen gün birisi "korkma, o kendini insan zannediyor vs.." dedi, devamında da daha ağırca birşeyler sanırım fakat net anlayamadım.. bu korkuma ve rahatsızlığıma ilaveten o pislikleri ceplerine doldurmak istiyorum.. 

(yaseminekin gibi kibar da değilim:), hakediyorlar diye düşünüyorum..)


EsraEA

Köpek sahipleri dikkat etmedikçe ne yapılabılır ki? Yani umarım tez elden hepsinin çocuğu olur da sıkıntımızı anlarlar :( Üçüzler kumla oynamaya bayılıyor, köpeklere de. Ben de oldukça rahat anneler grubundanım, ne kadar çok mikropla temas ederse, o kadar bağışıklık sisteminin kuvvetlendiğine. Ama bu köpeklerin dışkısında olabilecek parazit veya diğer hastalık etkenlerini kapsamıyor !!! Parklara gittikçe bahçeli ev isteğim artıyor.
Üsküdardakiler bir de deniz nazır olunca içki şişeleri, izmarit dolu :( Çocuklarla kontrollü biçimde çöpleri topluyoruz bazen ama "aaa ne güzel ufacık çocuklar çöp topluyor" diyenler bile çöplerini bırakıyor gidiyor :( Anlaşıldığı üzere çok doluyum bu konuda :)


Sheena

Köpek pisliğini almayarak bırakan kişileri belediyeye şikayet edebilirsiniz. Bu sadece parklarla sınırlı değil elbette, kaldırımlarımız da kaka dolu... Zabıtaların onlara ceza kestirme yetkisi var. Ayrıca köpekler belirtilen alanlar dışında sevk kayışsız bırakılamaz diye bir yasa da mevcut ülkemizde (5199 olması lazım).
Ancak köpek sevk kayışındaysa parka girebilir, çocuklarla oyun oynayabilir, ona birşey yapamazsınız...
(Bir de tam emin olmamakla birlikte eğer köpekte ağızlık takılıysa, sahibinin tasmasını açarak serbest bırakma hakkı var diye duymuştum. )Cevaplamak için Üye ol