Kızımı nerede okutmalıyım

bukrekeskin soruyor: 3

Kızım önümüzdeki yıl okula başlayacak. daha önce böyle bir arayış içerisine girmemiştim. sayıları bir anda çoğalan kolejlerin arasında tercih yapamıyoruz. Çocuğu arıda, sınavda, tedde ya da bilişim kolejinde okuyan var mı? bu kolejler hakkında bilgisi olan birileri var mı,.

Bu soruyu cevapla


3 Cevap


faika2

Merhabalar,

Benim 9 yaşında bir kızım var bende ortaokul arayışına başladım şimdiden. Zor bir karar. Şu ana kadar edindiğim tecrübeler ışığında size şöyle cevap verebilirim. Öncelikle kızınızı iyi tanımalısınız.Nasıl bir çocuk çünkü okulların farklı özellikleri var. Sizin okuldan beklentiniz neler... bunlar herkes için farklı cevapları olan sorular. Biz ana sınıfından bu yana üçüncü okulumuz dayız.Benim ve arkadaşlarımın  gözlemlerine dayanarak size Bahçeşehir kolejinin anasınıfının oldukça iyi olduğunu söyleyebilirim. Hem dil, hemde etkinlikler açısından. Bahçeşehir sadece akademik başarıya önem veren bir okul değil. Ama anasınıfından sonrası için çocuktan çocuğa değişiyor bence. Eğer kızınız yaşıtlarından biraz ilerideyse, o zaman okuldan çok ilkokulda öğretmen bakmalısınız. Her sene sınıf öğretmeni değiştirmeyen, her sene sınıfları karılmayan bir sistemi olan bir okulda kızınızı akademik açıdan doyuran ve belirli standartları sağlayan bir okul sizi çok mutlu edebilir. Biz bunları çok çok gezerek araştırarak Çayyolu Final okullarında bulduk. Mutluyuz çünkü öğretmenimiz çok çok iyi ve kızımın canı sıkılmıyor. birinci sınıfın son iki ayından bu yana bu okuldayız. Eğer kızınız sorun derecesinde çok hareketliyse yine butik bir okul tercih etmelisiniz. Çünkü isim okullar  genellikle uğraşmıyorlar bu tür çocuklarla. 

TED çok kalabalık ilkokulda bence çocuğa yazık her gün servisle bir çocuğu sabahın köründe gönderip kalabalık da kaybolmasına. Tabi bu benim kişisel görüşüm. Birçok aile memnun ve kalabalık olmasında da rahatsızlık duymuyor.

Sınav kolejinden de herkes memnun.Dil eğitimi iyi. Diğer etkinlikleri klüpleri de güzel. Ama benim için bireyselleştirilmiş eğitim önemliydi. Yani öğretmenin veya sistemin bütün sınıfı belli bir seviyede tutmaya çalışması, ortalama bir seviyeye getirmeye çalışması değil, ileri olan çocuklara doyuracak kadar vermesi bazı şeyleri, sorularına cevap vermesi önemliydi. Bunu gittiğim görüşmelerde en ikna edici şekilde vaad eden Nesibe Aydın oldu. Birde şu anki okulumuz ve sınıf öğretmenimiz.

Ayşe Abla kolejinden herkes fazlasıyla memnun. Şimdiye kadar hiç şikayet duymadım. ODTÜ hakkında ter türlü yorum var. Jale Tezer de özellikle çocuklarla ilgilenen bir okul. Başka okulların istemediği bir çocukla özenle ilgilendi ve çocuk gelişme gösterdi. Kolaya kaçmıyor. İlkokul için düşünülebilir. 

Benim şu an aklıma gelenler bunlar. Umarım yardımcı olabilmişimdir. 


Ulku

merhaba,

buyuk kizim ari koleji'ne gidiyor. ogretmenleri en uzun suredir okulda calisan / ogretmenleri en kalici okul diyebilirim (yillar icinde pek cok ozel okulu arastirip kendileriyle gorustum). muduru, mudur yardimcisi, rehberligi, yonetim kadrosu cok iyi ve cok tecrubeli. iletisimleri, ilgileri, sorun yonetimleri cok basarili. kizim icin destek egitim odasi acilmasini talep etmistim, okul olumlu geri donus yapti. ram ile ortak calismalari oldu, kizimin butun ogretmenleri okul rehberligi onderliginde bir araya geldiler, toplantilar yapip kizimi degerlendirdiler, ona uygun bir egitim programi olusturdular. bizden de beklentilerimiz ile ilgili geri donus aldilar. hem sosyal-duygusal hem akademik gelisim icin bir calisma yapacaklar.

kizim butun derslerinin ogretmenlerini cok seviyor. bunlarin disinda, brans derslerinin hepsinin icini dolduruyorlar. onceki okulunda muzik, resim, beden, kulup dersi, bilgisayar gibi brans derslerinin tamami bir yil boyunca bos gecmisti, ogretmenler cocuklari serbest birakiyordu. burada ise kizim mesela sey dedi "anne ben bugune kadar megerse hic resim dersi almamisim, buradaki resim dersine girince anladim.". 

meb'in ders kitaplarini isliyorlar. yardimci kitap yerine ise kendi ogretmenlerinin olusturup yayinladigi kitapciklari kullaniyorlar. ciddi bir ikinci dil egitimi var. ingilizce egitimi de gayet iyi. ben ari'daki egitim disiplinini devlet okullarininkine benzetiyorum ve bunu cok begeniyorum.

cocugunuzun kisiligi acisindan tek dusunmeniz gereken konu su: her sinif icin 7 ya da 8 sube var, her subede de ortalama 20 ogrenci bulunuyor. buna ragmen kayitta almadiklari cok sayida cocuk da oluyor. kizimiz kalabalikta kaybolur mu diye korkmustuk, bizde sorun olmadi, bu yil ilk yili olmasina ragmen guzel bir arkadas grubu olusturdu.faika2

Merhabalar

kızım bu sene ilk dört yılını tamamlıyor  Bende ortaokul için okul arayışına girmiştim ve çeşitli kıstaslar sonucunda  üç okuldan biri olmasına karar verdim Üç dört ay önce okulları gezdim konuştum ve ANKü Ayşeabla  koleji ve Çayyolu Bahçeşehir kolejinden birine kızımı gönderebileceğime karar verdim Kıstaslarım şunlardı

1 kızımı yarışası gibi koşturmamalı

2 Dil eğitimi belli bir seviyenin üstünde olmalı

3 Veli profili  benim aile yapıma uygun olmalı

4 çok büyük bir okul olmamalı

5 Bahçesi olan bir okul olmalı

Bahçeşehir aslında fiziksel olarak biraz küçük ve oldukça pahalı bir okul ama dil eğitimi çok çok iyi butik ve herkes birbirini tanıyor okulda kantin yok ve kahvaltı ve ikindi kahvaltısı veriliyor 15 günde bir Türkiye’deki tüm Bahçeşehir’leri kapsayan sınavlar yapılıyor

ANKÜ koleji çok büyük bir yeşil kampüsün içinde rüya gibi bir okul ama içieski ve bakımsız küçük butik bir okul veli profili belli İngilizce çokiyi olmasada  belli bir standartta

Ayşe abla koleji çevremde birçok kişinin çocuğunu gönderdiği ve çok memnun olduğu butik bir okul

Bu okullar arasında ilk bursluluk ve giriş sınavı Bahçeşehir kolejininkiydi ve kızım en çok bu okulu sevdi ve kaydımı Çayyolu Bahçeşehir kolejine yaptırdık  umarım memnun kalırız ve hayal kırıklığına uğramayızCevaplamak için Üye ol