Azı dişi yerinde sürme kisti ?

nurturia soruyor: 8

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


zeyzey

bizim de oldu ama 1 haftada kayboldu kendiliğinden. çoğunlukla kendiliğinden kaybolurmuş zaten. kaybolmazsa uyuşturup bir kesik atıyorlarmış diş etine :(
biraz daha gözlemleyin isterseniz.


zeyzey

ben de çok teşalanmıştım ama önce rengi açıldı sonra da kendiliğinden kayboldu. eğer kaybolmazsa ve İstanbul'daysanız Yeditepe Üni. Hastanesinde bir bayan peridontolog (doğru yazdığımdan emin değilim :)) tavsiye ediliyordu.


pedodontist

Yasemin, surme kistinin gecmesi icin o bolgenin kanlanmasi ve disin surmeye tesvik edilmesi gerekiyor. Bunun icin de en kolay yok dentinox jel ya da calgel gibi antihistaminik iceren jeli o bolgeye surup sonra da kist uzerine masaj yapmak. Bu sayede kanlanma artacak ve kistik yapi bozularak dis agiz icinde surecek. Elinize steril bir eldiven de takip masaji onunla da yapabilirsiniz boylece bebisin surtunme yuzunden diseti acimaz. Sevgiler


yesilbek

Merhabalar

Dişeti hastalıkları uzmanı (periodontolog) bir anne olarak rahatlıkla söyleyebilirim ki endişeleneceğiniz bir durum %99 yoktur. İçiniz rahat olsun. Bazen diş sürerken zorlanır bir kanama noktasına sebep olur içerde buna sürme kisti denir ama aslında gerçek bir kist değildir. Diş sürerken kendiliğinden düzelir. 
Bebeği rahatlatmak için arkadaşların önerilierini uygulayabilirsiniz yalnız ben calgeli kendimde ve bebeğimde de denedim etkisi hemen hemen hiç yok gibi ve çok kısa sürüyor. Uzatmak için çok miktarda kullanılması gerekiyor ki tavsiye etmiyorum. Onun yerine sert sogutulmuş sebze ve meyvalar havuç, elma salatalık, soğan (pis kokar ama çok işe yarıyor bebekler bayılıyor), içinde su bulunan diş kaşıyıcılarıda dondurarak (üstünde dondurmayın diyor ama hacim küçük olduğu için sorun yaratmıyor tecrübeyle sabittir) eline verin çok hoşuna gidecektir. Parmağınıza temiz bir gazlı bez sararakta o bölgeye masaj yapabilirsiniz hepsi rahatlatacaktır.
ö bölgeye keserek müdahale etmek çok nadir gerekir. 11 yıllık diş hekimiyim 6 yıllık uzmanım hiç bir bebeğe bunun için müdahale etmem gerekmedi içiniz rahat olsun.
sağlıcakla kalın 
Banupedodontist

Doğrusu ben de 7 yılda sadece 1 hastamda sürme kistine keserek müdahale etmek zorunda kaldım. Dediğim gibi esas yapılması gereken bölgenin kanlanması.. Kullanılan araçlardaki farklılığı bebek kendi belirleyecek. Masaj için ne hosuna giderse onu kullanın...


YesilAnne

yaseminsenturk, oğlum tam o aylardayken üst azı dişinde aynı durumla karşılaştık. Ben de inanaılmaz endişelenmiştim.


Parmak şeklinde slikon kaşıyıcılar var. Eczanelerde satılıyor olabilir, ya da internetten de bulabilirsiniz. Kendi parmağınıza takıp, kaşıyıcı kısmına da calgel sürerek kaşıyordum, ama bazen okadar ağrısı oluyordu ki ağzını açmıyordu, o zaman parmağı kendi eline veriyordum yine calgel sürerek kendi kendine ısırıyordu ve sonunda dişi patladı. Çok ağrısı olduğunda bazen emziğine de biraz calgel sürüyordum. Çok kullanmamk gerek bence de ama hani o çok acılı bir kaç gün de rahatlatır epey. 

Bizim aldığımız içi su dolu vb. hiç bir diş kaşıyıcıyı sevmedi oğlum. Kullamadı. Bir tek bahsettiğim slikon parmak şeklindeki kaşıyıcıyı ve bir de Wee' nin ufacık slikon kaşıyıcı vardı onu çok kullandı.

Zor bir dönem ama geçecek. Kolay gelsin.


yesilbek

merhaba 

bence yardım edicem diye bebeği illaki sıkıp zorlamamaktada fayda var. Tabiki anlattığımız tüm yöntemlerle ona yardım etmek istiyorsunuz buna eminim ama bazen onların iyileşme potansiyelinin bizimkilerden kat kat fazla olduğunu unutuyoruz. hiç sıkıntı vermiyor olabilir kendisine . Bence dert edipte oğlumu rahatlatamıyorum diye kendinizi harap etmeyin emin olun eğer rahatsız olsaydı yöntemleri uygulamanıza izin verirdi çünkü ilk dokunuştan sonra rahatladığını hissederdi. O yüzden bence yavrunuzun hislerine saygı duyup kendinizi harap etmeyin. doğayı kendi akışına bırakın. Bebiş kendisi için en iyisini size gösterecektir. Sağlıcakla kalın.
Banu


ozgecer

umarım ben cevap yazana kadar oğlunuzun dişetleri geçmiştir. ben dişetlerini uyuşturmak için "baby orajel" adlı bir krem kullanıyorum calgelden kat kat güçlü. doktorumuz önermişti. izmirde amerikan pazarından almıştım.


Cevaplamak için Üye ol