Kalça Gelişimi,,

gsavayli soruyor: 4

Gecen hafta kızımı ortopedi dr.götürdüm kontrol amaçlı,ama canımı sıkan durumla karşılaştım.Meleğimin sol tarafında kalça gelişim geriliğe  var dedi dr.bandaj verdi ama kızım onu takınca çok ağlıyo ve mutsuz bir bebek oluyo..Başka dr.gittim çift bez kullan dedi..şimdi öyle yapıyorum.Ama kafam çok karışık hangisinin dedigi daha iyi,,Sizde böyle bir durumla karşılaştınızmı..Neler oldu paylaşırsnız sevinirim..
Şimdiden paylaşımlarınız için teşekkürler..

Bu soruyu cevapla


4 Cevap


sedademirez

bizimde ilk ay çekilen usgde vardı sol taraf kalça geriliği...çift bez kullandık 2 ay sonra düzeldi..doktora sorduğumda çift bez sayesinde %95 düzelme görürüz bandaja vs..gerek kalmaz demişti..tabii 6. ayında durum farklı mıdır bilemedim şimdi..


Tunaa

Merhaba,

benimde 15 aylık bir oğlum var . 2,5 aylıkken sol kalçada kalça gelişim geriliği olduğu ve çift kaz bez kullanmamız söylendi. yaklaşık 1 ay çift kat bez yöntemi uyguladık 1ay sonunda yeniden Ultrason ve düzelme olmadığını öğrendik. 3ay pavlik bandajı kullandık ve 3.ayın sonunda yine olumsuz ne yazıkki kapalı ameliyat ve alçı dendi. 8 aylıkken 3 saat süren bir operasyon geçirdi ve sonra iki bacağıda göğüsten ayak bileğine kadar 3 ay alçıda kaldı ... :( 3.ayın sonunda alçıları çıktı ve sonunda iyi bir haber aldık sonuç olumlu dedi doktor. Ancak 5 gün önce kontrole gittiğimizde iki bacak kemikleri arasında farklılık olduğu ve yeni bir kalça abdüksiyon aleti kullanmamız gerektiği söylendi.. yarın için üniversitede bir profösörden randevu aldım en son ona gidicem ve umarım ii bir sonuç alırım...ilk duyduğumda kalça gelişim geriliğinin bu kadar önemli olduğu aklıma bile gelmemişti ama kesinlikle ihmal edilmemesi ve birkaç doktora mutlaka gidilmesi gerektiğini düşünüyorum. Ama bu yazdıklarım herkeste aynı şekilde gelişim olur demek anlamına gelmiyo sakın için sıkılmasın sadece benim ve oğlumun çektiği sıkıntıları çekmeyin diye paylaşmak istedim.Umarım Allah şifasını verir cnm çok geçmiş olsun..


Taita

merhabalar benim kızımda da ilk ay gelişim geriliği çıktı ve dr çift bez kullanmamızı söyledi. biz de mümkün olduğunca kalçasını ayrık tutacak 2 bez taktık ve götürdüğümüzde düzelmişti.
Allah bizi evlatlarımızla sınamasın. çok ürkütücü geliyor, biliyorum ama aman dikkati elden bırakmayın arkadaşlar. basit bir şey büyümesin.
Allah şifa versin
bir de kendi dr muz dedi ki kangruya koymak iyi geliyormu. hani orda kalçası ayrık duruyor ya.. evde 10 ar dakika günde 3 kez koyduk.  size de iyi gelebilir.


gulsume

Merhabalar kızım 2. ayını bitirmek üzere  kalça ultrasonu yaptırdığımızda doktor kalçanın hala kıkırdak yapıda olduğunu kemikleşmenin olmadığını söyledi. bir ay sonra tekrar ultrason istedi 11 şubatta randevumuz var . Sizlerin bahsettiği gelişim geriliği böyle birşey mi yoksa daha farkli mi , bu konuda devam ettiğiniz ortopedist var mi önerebileceğiniz.Cevaplamak için Üye ol