Oturma

didemehmet soruyor: 8

Merhaba Arkadaşlar,

benim bıdığım 10 gün sonra 8. ayına girecek ve hala desteksiz oturamıyor, sizce bu normal mi? oturma alışkanlığı kazandırmak için ne yapmamız lazım? bugün dr umuz artık oturmalı dedi ama bronşit olmuş onunla ilgili soru sormaktan oturması için soru sormayı düşünemedim o anda... tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim...

Bu soruyu cevapla


8 Cevap


smmm06

benim oğlum sanırım 9 ay civarıydı desteksiz oturmaya başladığında yani sizin daha yeni 8 e girmiş önemli bişey olduğunu sanmıyorum normal bence


didemehmet

teşekkür ederim içimi rahatlattınız, ilk 6 ayda aman oturtma dediler çevremdekiler. bizde 6 ay dolana kadar oturtmadık şimdi de bir anda dr oturması lazım deyince ne olduğumu şaşırdım... insan hele de dr dan birşey duyunca çok korkuyor başlıyor araştırmalara. 


urasbebek

merhaba 16 gün sonra benim oglumda inşallah 8 aylık olacak hiç kaygılanmayın her bebegin omurga sertliği aynı olmuyo dolayısıyla kimi bebek erken oturuyorken kimi daha geç oturuyor demişti dr sizin sorunuzu yani ben sormuştum benimki bi beş dakka oturuyo sonra devriliyor ama şu ara oturmak biyana ayakta durmak istiyor ben oturtma pozusyonuna sokuyorum bacaklarını direyerek kalkmak istiyor yani oturmayı ögrensede oturmuyo canım:)


nilinmasali

9. aya kadar normal diye hatırlıyorum,birde sizin 6. aya kadar hiç oturtmamış olmanızında bunda etkisi olabilir,yüz üstü yere yatırıp biraz ilerisine dikkatini çekecek bir obje koyarsanız onu almaya calısırken sırt kaslarını da güçlendirecektri..neretva

Yüzüstü vakit geçiriyor mu? Boyun ve omurga gelişiminde yüzüstü yatması çok önemli. Eskiden yüzüstü uyuyordu bebekler ve bu kasları gelişiyordu. Şimdi küçük bebeklerin sırtüstü veya yan yatırılmaları tavsiye edildiği için gün için en az 15 dk yüzüstü kalmaları gerekiyor.

Ayrıca oturmaya ilk başladıklarında devrilmeden 30-40 saniye durmaları yeterli. Çevrelerine yastık önlerine oyuncak koyup bu süreyi uzatmalarını sağlıyorsunuz.

nisannn

acaba oturması kilo ve boyla alakalı mı. yani benim kızım 4 aylıktan beri oturma hevesli ve mecburen oturttuk, destekli tabi. sıkılıyordu çünkü. şimdi 6 aylık, desteksiz şöyle bir 3-5 saniye fln duruyor. neretva'nın dediği gibi doğduğundan beridir yüzüstü yatırmadığım tek bir gün olmadı. günde 3-4 kere o şekilde spor yaptırırım. geceleri yüzüstü yatırmam ama 2 aylıkken gündüz uykularını yüzüstü yapardı.

yeğenim Mert 9. ayın içinde desteksiz oturmaya başladı. 
kuzinimin kızı ise 8. ayın sonunda.
bence kendisini bekleyin.


didemehmet

Selam arkadaşlar,

Merdanecim tavsiyen için teşekkür ederim. Aslında bıdığımda 3 5 sn kadar durabiliyor oturur pozisyonda ama dün dr da tartısını oturarak alalım dedi bende duramaz ama bırakırsam o şekilde o kadar zaman deyince dr umuz oturması lazım ama artık deyince ben fena oldum. nilşafak ve neretvacım bizim kafamızda bir şekil bozukluğu vardı yatış pozisyonu ve normal doğum olması sebebi ile o yüzden ben mehmet akifi 3 aylık olduğundan beri hep yüzüstü tuttum ana kucağını salıncağını asgari düzeyde kullanmaya çalıştım o yüzden kol kasları çok güçlü kollarının üzerinde dik durmayı falan çok seviyor ve çok uzun sürede o şekilde durabiliyor. ben çok fazla oturur pozisyonda tutmuyordum ama şimdi yer minderimizde sürekli oturmaya çalışacağız :) tavsiyeleriniz için tekrardan teşekkürler...


tubavekizlari

benim büyük kızım destekli oturduğunda beş aylık, desteksiz oturduğunda altı aylıkt, miniğim ise dört aylık ve yatmayı hiç sevmiyor, oturmak istiyor, doktorumuz ise yok öyle 6 aylık olmadan oturtulmaz falan dedi, oturmak istiyorsa otursun dedi, ama bacağımıza ata biner gibi oturtuyoruz, bir yandan sırtını karnımıza dayıyoruz kaslarını güçlendirmek için, yüzüstü yatırmak çok işe yarıyor. bebeklere yaptırılan çapraz kol bacak kavuşturma gibi hareketler özellikle bel kaslarının güçlenmesini sağlıyor. koltuk köşelerine yastıklarla destekleyerek ve oyuncaklarla ilgisini çekerek oturma süresini uzatabilirsiniz belki.


Cevaplamak için Üye ol