ek gıdaya geçiş

snyrk89 soruyor: 5

doktorumuz bu ay geçebileceğimizi söyledi ama detaylı birseyler anlatmadı sadece neler yiyrbilir onları anlatan bi yazı verdi 5 ayını doldurdu kızım kahvaltı falan diye başlamak lazım mı acaba yada sabah anne sütü emse öğlen sebze corbası içse ikindi yoğurt yada meyve püresi meyve suyu tarzında versem nasıl olur bi fikriniz var mı?birde sebze meyve pürelerini sebze corbalarını nasıl hazırlıyordunuz bi yardım etseniz bana cok sevinirim..

Bu soruyu cevapla


5 Cevap


ilkayoz

Çok erken o dediklerin için bence,hem anne sütü de alıyormuş.Sadece meyve suyu veya meyve püresi ile başlayabilirsin o da 1-2 kaşık.Maksat ek gıda ile karın doyurmak değil değişik tatlara alışmasını sağlamak.6.aydan sonra arttırırsın ek gıdayı.


aysetuna

Selam..
biz 4. ayda başlamıştık ek gıdalara.
önce meyve püresiyle. ilk gün 1 kaşık, ertesi gün 2 kaşık..
her gün miktar olarak arttırdık. 1 hafta bu şekilde.
2. hafta yoğurt vermeye başladık ikindi öğününde. yine 1 kaşıktan başlayarak ve günlük olarak arttırarak.. keçi sütüyle günlük mayalayarak..
sonra yavaş yavaş patates, havuç... ve diğer mevsim sebzeleri.. ve yavaş yavaş sebze çorbasına kıyma, tavuk ekleyerek.. ve tabi kahvaltı. devam formülü mamaya 1-2 bisküvi, tahıl, yumurta sarısı, pekmez ve labne... hepsi yavaş yavaş ve alıştırarak. ortalama 2 aylık bir döneme yayılan bir alıştırma dönemi oldu. önce kaşıkla yemeyi red ediyorlar dilleriyle yalamaya emmeye çalışıyorlar ama 1-2 ay içinde bu da düzene giriyor.

ben 5. aydan itibaren emziremedim, sütüm bitti. oğlumun da kilo alımı az olduğu için biz gerçek anlamda 3 ana öğün 2 ara öğün beslenme düzenine 6. ayda geçtik. her ana öğünden sonra da mama veriyordum biberonla. 30-50 cc civarında içiyor.
ama siz hala emziriyorsunuz ne güzel. önemli olan anne sütü.
size bu süreçte bir tavsiye... blendır kullanmayın. ben o hatayı yaptım pütürlüye alıştırmam zor oldu....


fistikcik

aishwarya, yulafı ne şekilde kullanıyorsunuz ?
Ve hangi formatta satın alıyorsunuz ? Yulaf unu, ezmesi, hangisi ?


snyrk89

çok teşekkür ederim tavsiyeleriniz için peki sebze corbalarını nasıl hazırlardınız..


gokalpileseyrialem

katı yada ek gıdaya geçişte acele edilmemesi ve bebeğe yemek yedirmek değik yemek yemeği öğretmek dolayısıyla damak tadı oluşturarak yemeği sevdirmek taraftarı olan annelerdenim.
Hamilelik annelik ve bebek bakımıyla ilgili tecrübelerimi paylaştığım bir blogum var.Katı gıdaya geçişle ilgili tecrübelerimi ekliyorum.sevgiler..
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2011/02/6-aylk-bebek-gelisimi-1-kat-gdaya.htmlCevaplamak için Üye ol