2 yaş beslenme programı

emytub soruyor: 10

arkadaşlar merhaba 2 yaşındaki çocuklarımız için uyguladığınız saatli beslenme programlarınız ile ilgili önerilere ihtiyacım var ara öğünlerde neler veriyorsunuz benim kızım aralarda bişeyler yemeyi sevmiyor daha doğrusu iştahlı bir çocuk değil çok zorlanıyorum akşam yemeğini yedikten  sonra yatana kadar geçen 2-3 saatlik zaman diliminde hiç bir şey yemek istemiyor bende çok üzülüyorum akşamları yatmadan önce süt vermek istiyorum ama şiddetle reddediyor:(önerilerinizi ve beslenme programlarınızı bekliyorum şimdiden herkese teşekkürler.

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


AOA

merhabalar.. şu şekilde bir program izliyoruz biz. sabah 8-8.30 kahvaltı. kahvaltıdan 1 saat sonra eline ya bir salatalık, meyve ya da havuç veriyorum. 10.30 gibi taze sıkılmış meyve suyu, bazen yanında 1 kurabiye. 12.30'da öğle yemeği. sonra uyuyor, kalktığında meyveli yoğurt yiyor genelde. (meyve parçalarını kendim ekliyorum, hazır yoğurt değil) akşam yemeğine kadar mutlaka 2 çeşit meyve.  bu arada bir kasede ceviz, badem vs. oluyor, arada atıştırsın diye. akşam yemeğini 7.30 gibi yiyoruz. yemekten sonra yatıncaya kadar artık birşey yemiyor. süt konusunda ısrar etmiyorum çünkü oğlum yoğurdu çok seviyor. öğle yemeğinde genelde bir kase yoğurt da yiyor, bazen akşam da yiyor. baktığınız zaman şöyle etine butuna dolgun bir çocuk düşünebilirsiniz ama maalesef oğlum kilo konusunda yaşıtlarından oldukça geriden gidiyor. doktorumuz düzenli beslendiği sürece sorun olmadığını söyledi, ben de o yüzden fazla takmıyorum.  


Bona

bizde sabah kahvaltısı uyanmasına bağlı olarak değişiyor , ama genelleme yaparsak program şu şekilde:

sabah 9.30-10.30 kahvaltı  - peynir,bal,ekmek,yumurta,zeytin,kaşar peyniri

11.00 - taze sıkılmış 250 cc meyve suyu

13.00-14.00 öğlen yemeği

16.00-17.00 meyva ( genelde bir muz + bir kivi + 1 nar )

19.00-20.00 akşam yemeği

21.00 - kuruyemiş ( kuru üzüm , badem , ceviz )

22.00 - bir adet muz  


EmineKartal

8-8.30: kahvaltı: yumurta, peynir, zeytin, bal, ceviz
10.30: ara: kuru veya yaş meyve
13.00: öglen: artık Allah ne verdiyse, ama yanında yoğurt
yatmadan önce süt içer
arada uyku
16.00-17.00: ara: kek veya meyve veya tost (öglen az yediyse)
20.00: aksam: artık Allah ne verdiyse, yemek+pilav+yogurt gibi 3'lü bir grup
21.00: kuru yemis, aksam yemediyse veya çok az yediyse 1-2 bisküvi ister, yer
yatmadan önce meme emer, bazen süt de içer


emytub

arkadaşlar öncelikle hepinize çok çok teşekkür ederim önerilerinizden uygulamaya çalışıcam  bende uyku saatlerine göre bir program uygulamaya çalışıyorum fakat iştahsız olduğu için bazen araları uzatmak zorunda kalıyorum sık aralıklarla bişeyler verdiğim zaman kesinlikle reddediyor hatta her lokmayı ağzından çıkarıyor bende üstüne gidip zıtlaşmak istemiyorum tabi bu arada da aç kaldı endişesiyle paniğe kapılıyorum sanki sürekli aç dolaşıyor gibi geliyor.
bende 08.30 - 09.00  kahvaltı yaptırıyorum 

           10.30 - 11.30  salatalık havuç ceviz badem fındık  bişeyler yedirmeye çalışıyorum

           12.00 - 13.00  bir tabak bazen yoğurtla karışık muz kivi elma karışımı meyve yediriyorum ve öğlen uykusuna yatıyor bu saatte yedirmeye çalıştığım öğlen yemeği kesinlikle bitmiyor bende uyanınca veriyorum

           14.30 -  15.00 arası kalkıyor ve ya öğlen yemeği yada dolu bir tabak çorba içiyor bazen yanında makarna yiyiyor  ve çorbaları seviyor çok sorun yaşamıyorum ama ana yemeklerde büyük problem var

           17.00 - 18.00 arası meyveli yoğurt yada galeta elma kurabiye tarzında  atıştırma

           19.00-  20.00 arası akşam yemeği 
            
           eğer  akşam 21.30-10.00 gibi uyursa hiç bişey yemiyor bazende 23.00  ü buluyor ve akşamda az yediği için acıkıyor ve muhallebi istiyor bende hazır puding vermektense pirinç unlu muhallebi yapıyorum ve yatıyor çok zor bir çocuk bu yazdığım program için çok zorluklar çekiyorum öğle saati meyve vererek uyuttuğum için anneannesi çok kızıyor ve öğle yemeğinden önceki arada vermemi söylüyor öğle yemeğini ikibuçuk üç gibi vermem sizce sorunmu ama ne yapayım en azından reddetmiyor meyveyi:((


firavun

ben çok katı kurallar uygulamıyorum yemek düzeninde..yani sizin gibi eğer canı sadece meyve isterse öğle uykusundan önce meyve yiyip uyuduğu da oluyor yada yoğurt..
öğle yemeğini 16.00 da da yediği oluyor ama neticede kendi istediği/acıktığı zaman..sizin listenizde olupta vermediklerim;salatalık(mevsimden ötürü),galete,kurabiye(çok nadir-evde yaptıysam eğer o da)..
kızlar genellikle daha narin oluyorlar bu yaşlarda kilo / boy oranı nasıl?
kolay gelsinPranayama

Emytub merhaba,

Bence kızın doğru beslenmenin ne olduğunu biliyor:) Zaten akşam yemeğinden sonra bir daha yememesi gerekiyor:) Yatmadan 2 saat önce yeme ve içme bitmiş olmalıymış ki vücut sidirimle değil yenileme ve büyüme ile uğraşsın:) Ben suyu bile istemeyerek veriyorum yatmadan önce. Süt yararlı mı zararalı mı? Eğer doğru ve sağlıklı beslenme konusuyla ilgiliyseniz www.beslenmebulteni.com (çocuk hast. ve besl.ve metabolizma abd başk. Prof.Dr.Ahmet Aydın'ın sitesi) u mutlaka inceleyin. Ayrıca bizim çocuk doktorumuz ara öğün önermiyor, 3 ana öğün yemeli diyor. Ben acıkırsa saat 4 gibi çorba gibi hafif şeyler veriyorum.
Kek, kurabiye, reçel vs. şeker içeren hiçbirşey vermiyorum. Kahvaltıda bal, pekmez bazen. Meyveyi de günde 1den fazla önermiyor doktorumuz. Mutlaka meyve olarak veriyorum suyunu değil ve ara öğün değil yemek sonrası.
Makarna haftada 1, bakliyat haftada 1-2, ekmek günde 1-2 dilim. Günaşırı serbest dolaşan tavuk yumurtası. Haftada 3-4 biraz et (kuzu), bazen 1 kere sarıkanat, palamut gibi deniz balığı, hemen her akşam bir kase salata, öğlen ve akşam çok pişmemiş sebze yemeği. Süt yok, yoğurt ya Ada organik cam kase ya da çiğ sütü kaynatıp evde yapım. Kuruyemiş, kuru meyve yok.
Umarım ben de farklı bir yaklaşımla yardımcı olabilmişimdir:) Sağlıklı günler:)


yarkin

HERKESİN DERDİ AYRI.OĞLUM KAHVALTIDA TOST VE KREP YER YOKSA MEYVE. ONU DA YEMEZSE TAZE SIKILMIŞ MEYVE SUYU. ÖĞLE 100 GR KADAR SEBZE YEMEĞİ YER UYUR. UYANINCA MEYVE VE KURABİYE VB. AKŞAM YEMEĞİNİ KENDİ YER 50 GR KADAR KÖFTE, MAKARNA VB TÜREVLER. MEYVE  YADA MEYVE SUYU İÇER. YATMADAN SÜT YADA KEFİR. GECE DE 500 CC SÜT İÇER.


emytub

senira çok teşekkür ederim önerdiğin siteyi inceliyorum şu anda :)sizede sağlıklı günler :)emytub

yarkın senin kuzunun süt içmesi çok güzel ben sadece sabah kahvaltısında veriyorum oda hala kasede süt peynir yumurta ekmek bebekken yaptığımız kahvaltılar gibi yiyiyor hala bu şekilde hazırlamazsam peyniri sütü ve yumurtayı yemek istemiyorrr:(keşke gecede süt içse ama içmiyor işte


yarkin

BENDE GECE SÜTÜNÜ AZALTMAYI DENİYORUM GECE SÜTÜ İYİ DEĞİLMİŞ HEM DİŞLER HEM GELİŞİMİ BASKILIYORMUŞ DİYE OKUMUŞTUMCevaplamak için Üye ol