bronşiolit

nurturia soruyor: 9

Üyenin kendi isteğiyle / ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


sari_civciv

bence yün koyma. eğer antibiyotikle geçmezse alerjik birşey de olabilir. yüne alerji de olabilir. istersen doktora sormadan yün, ot vb. şeyleri uygulama.


burcaksahin

Aradan sadece 1 soruna cevap bulabiliyorum. 1 Tatlı kaşığı bala birkaç damla limon ve kararbiber öksürüğe iyi geliyor. Tamamen geçirmiyor ama azalmasına yardımcı oluyor. Balgam söktürüyor olmasını maalesef hiç duymadım.


AOA

Merhaba, geçmiş olsun. Biz de daha önce bronşiolit yüzünden 5 gün hastanede yattık. Malesef inatçi bir hastalık, zor iyileşiyor. Tekrarlama riski de yüksek. Biz bir daha hiç olmadık ama hep kıyısından döndük. 


basak77

geçmiş olsun canım. Allah tez elden şifa verir inşallah. Bu kadar tedaviye rağmen hala cevap alamamışsan özel doktora git derim. Çünkü hastalık, başka birşey de olabilir.  Bizim doktorumuz Sertaç Özalp Bey'in bişeyi çözemediğini görmedim. Yalı Cd'de Durock Cafe'nin yanı. Mutlaka git canım. Böyle şeyler aile hekimlerinin veya ilaç yazmak istemeyen dktorlarınn yaptığı gibi ihmale gelmezCokBilmis

Türkiye'nin en genç kadın tıp profesörü olan ve 40 senedir çocuk doktoru olan doktorumuz kızıma bronşiolit teşhisi koyarak "Zatüreye çevirmeden antibiyotik verin" dedi. Kızımın ateşi yoktu, keyfiş yerindeydi, iştahı açıktı. Ben de kullanmadan önce 1 hafta beklemeye karar verdim. Hastalık kendiliğinden iyileşti. Yani diyeceğim o ki, doktorlar da insan, teşhis ve tedavide hata yapabiliyorlar, başka bir doktora daha gidin.

Ayrıca internette araştırma yapınca gördüm ki bronşiolit ilaçla tedavi edilen bir hastalık değil. Kendi kendine geçen bir hastalıkmış. Sadece eğer akciğerlerinde iltihap varsa, o iltihabı kurutmak için antibiyotik gerekiebilirmiş. Eğer "Çocuğunuz bronşiolit" deyip de akciğerde iltihap var mı tespit etmeden (kan testi ve/veya akciğer rontgeni ile) antibiyotik veriyosa doktorunuz, itibar etmeyin. Eğer vücutta iltihap yoksa antibiyotik hastalığı iyileştirmez, tam tersine bağışıklık sistemini çökerttiği için (vücuttaki iyi huyu bakterileri de öldürür çünkü antibiyotikler) hastalığın iyileşmesini geciktirir.

Hele hele soğuk algınlığı denen hastalık için ilaca hiç gerek yok. Kullandığınız ilaçlar da hastalığın artmasına nedne oluyor olabilir.

Ayrıca çocuğun öksürmesinden sıkıntı duymayın. Her öksürmesinde vücudundaki zararlı mikropları dışarı atıyor, böyle düşünün.


MelekAnne

burcu ayaz merhaba,

oğlum 1.5 ay once ateslendı oksuruk burun tıkanıklıgı vs. derken doktorumuz antıbıtoyık verdı kullanmadık.ust solunum yollarıydı sonucta.bıraz toparladı derken 15 gun sonra toparlamayınca bu sefer ılacları kullandık.kullandıgımız ılaclar da ıyı gelmeyınce alerjık bronsılıt denıldı.duzeldı ılaclar ıgnelerden sonra. ama 1 hafta sonra yanı 2 gun once tekrarladı burun akıntısı ve hafıf ates,hem akıyor hem tıkanıyor gercı.

nebulızator ıle ventolın mı verıyordunuz sız sabah aksam

bıraz daha aydınlatabılırmısınız?cokbılmıs sızındeonerılerıızı beklıyorum

yoksa alerjı uzmanı bırdoktora Elıf hanıma falan mı goturmeyelım.

 

cocuk sımdı bır suru ılac kullanıyor ıcımgıdıyor. faydamı zararmı verıyoruz bılemedım

kullandıklarımız

ventolın surup

sudafed surup

sabahları zınco

aksamları aureıs

buruna bır krem

ayrıca akdenız anemısı tasıyıcısı oldugu ıcın kan degerlerı ve demırı cok dusuk

bu nedenlede folbıol hap ve her gun bır tup ferplex kullanıyor

off off

 

tsk


ozlemada7

Melekanne diger bir sorunuza cevabimi okuyun lutfen,akdeniz anemisi tasiyicisi asla ferplex vb.ilaclar kullanmamali


MelekAnne

okudum evet tesekkurler bu konuda hematolojıye mı gıtmem gerekıyor?Cevaplamak için Üye ol