çok klasik bir soru,'dalin' ile ilgili.

nurturia soruyor: 9

Üyenin kendi isteğiyle ya da kurallara aykırılıktan dolayı üyeliği sonlandırılmıştır.

Bu soruyu cevapla


19 Cevap


daco

Balbebek dalinin organik serisinin dışında mustela'nın bebek temizlik suyu ve mendilleri var. Alkolsüz ve parabensiz. Kokusu hafif ama bahsettiğiniz kusma sonrası kokuyu hafifletecektir. Ben farklı nedenlerden dolayı almıştım ama hiç kullanmadım bu yüzden sizin beklentinizi karşılarmı bilemem. Diğer annelerinde belirttiği gibi, bu tarz ürünlerin maalesef masum olanı yok. Gül suyu, çeşitli bitki yağları (doktorunuza danışarak çünkü bebeğiniz çok küçük) kullanabilirsiniz belki. Üzerine takacağınız önlüğü önceden lavanta ile bekleterek önlüğe kokunun sinmesini sağlayabilirsiniz. 


Emzik konusunda kalitesi/markası ne olursa olsun emzik, biberon, bunlara ait aparatların direk suda kaynatılması önerilmiyor. Çünkü içlerindeki zararlılar kaynatıldıkça açığa çıkıyor. Kaynamış suyun içerisinde beklemeleri en sağlıklısı diye söylenir (hem ürünlerin üzerinde, hem doktorlar, hem konunun uzmanları) 

Bunların dışında bu sitenin dünya üzerindeki her insana açık olduğunu düşünürsek, genel bir başlık altında yazılmış olan soruya herkesin kendi düşüncesini yazarak cevap vermesi çok normal. Beğenmediklerinizi okumayın, atlayın. Beğendiklerinizi ister uygulayın ister uygulamayın. Veya sadece fikirlerini beğendiğiniz insanlara özel olarak sorun, danışın. Sırf sizin beğenmediğiniz cevapları verdiler veya sizin kararınızı onaylamadılar diye bu kadar ağır laflar sarf etme hakkına sahip değilsiniz.

Biraz geçmiş sorularınıza baktığımda hepsinin sonu yine bu şekilde tartışmalar ve hakaretlerle bitiyor. Belkide bir süre sadece doktorunuzu, yüz yüze görüştüğünüz insanları dinleyerek, onlara danışarak bebeğinizle ilgilenmelisiniz. Hatta yazdıklarınıza bakarak duygusal iniş-çıkışlar yaşadığınız görülüyor ki dilerseniz bunun için de profesyonel destek alabilirsiniz. Hamilelik, doğum, bebek bakımı çok zor ve yorucu bir süreç. Burada gecenin ikisine kadar yormayın kendinizi.  Elinizdeki enerji bırakın kendinize ve bebeğinize kalsın.  


aslidenizcan

balbebek :) aynen dediğin gibi bazı anneler ' ben daha anneyim' vs tarzında yargılayıcı ve seni suçlayıcı cevaplar verebiliyor nedense ! sen hiç aldırma . ben kızıma bir kaç şampuan kullandım şu an 3 yaşında ve enn sevdiğim dalin oldu. çamaşırlarını da dalin deterjanla yıkıyorum ev bebek kokuyo asınca çok hoşuma gidiyor.( ayrıca bebekler de bal gibi kokabiliyor. hele ki oğlum enteresandır erkek gibi kokuyo sanki sigara içen vs büyük bi insan)


gulsahc

ben vücudu için dalin sabun kullanıyorum ama kokusu öyle çok kalıcı değil sampuan olarak johnson kullanıyorum ama sadece bi kere sampuanlıyorum eger hergün yıkayacaksam duru suyla yıkıyorum sadece

banyo sonrası arasıra kullandığım bi ürün var ki sanırım size göre johnsons ın gece masaj losyonu morlu beyazlı bi şisesi var kerem e aldık ama ben kullanıyorum kokusu çok güzel :)
açıkçası kokusu bu kadar kalıcı bişeyin kimyasallığı konusunda çok masum olacagını düşünmüyorum ama arada kullanıyorum bi gün neredeyse sürüyo kokusu

bütün yorumları bastan okudum bana göre sizsorunuzda anlatmak istediklerinizi tam belirtememişsiniz gibi ama diğer arkadaşlarda cevap verirken bana kalırsa yanlış bi üslup sergilemişler ve olay çığrından çıkmış .


asyagezgini

Aslıdenizcan a katılıyorum.Bazen benim sorularıma da öyle cevaplar geliyor ki şaşırıp kalıyorum.Çünkü buraya katılanların HEPSİNİN de üst seviyede ve kaliteli insanlar olduğunu düşündüğüm için.Yani bazı cevaplara bakınca BAZILARININ aslında hiç de öyle seviyeli olmadığını görüyorum ve sorumdan dolayı böyle kişilerle  muhatap olmak zorunda kaldığım için üzülüyorum.Evet burada bazıları cevap verirken soru soranı yargılıyor,eleştiriyor,üslupsuzca tavırlar sergiliyor.Bu tarz yargılayıcı cevapların o kişinin kendi seviyesini gösterdiğini düşündüğüm için fazla da kafaya takmıyorum ;)

 Bu arada şampuan chicconun kini kullanıyoruz ve kokusu da çok hoşumuza gidiyor.Islak mendil de çok zorda kaldığım durumlarda yani nadiren huggies natural (parabensiz ve alkolsüz) tercih ediyoruz, bunun da kokusu hoşumuza gidiyor.fistikcik

Elbette soru sahibi bebeğine parfüm sormamış ama sorsaydı eğer bunun hem gereksiz hem de zararlı olabileceğini belirtirdim. Piyaada bebek parfümlerinin olması, bazı insanların bunu tercih etmesi bu ürünlerin kullanımın zararsız olduğunu göstemez. Piyasada daha neler neler var, insanlar daha ne tuhaf şeyler tercih ediyorlar.

Burayı ciddi bir bilgilenme alanı olarak gören çok sayıda insan var. Cevapları sadece soru sahibi okumuyor. Nurturia üyesi olmaya gerek dahi olmadan Internet'te arama yapınca karşınıza çıkıyor cevaplar. Bu yüzden bir soruyu cevaplarken okuyabilecek ve yanlış bilgilenebilecek herkesi düşünürüm. Bu yüzden de ister parfüm sorsun, ister bebeğinde "mama kokusunu maskeleyecek kalıcı koku" istesin, bunun olası sonuçlarından ve bunun yerine yapabileceği alternatiflerden bahsederim. Aynı şekilde herhangi bir ürün ya da firma hakkında "Eskidir, iyidir" yazılırsa, bunu da sorgulamak gerekebileceğini belirtirim. Tüm bunları saygı sınırları içinde yapmak mümkün elbette.


mother_of_sons

bize hediye gelmişti dalinin pişik kremi+ıslak mendili+şampuanı.


biz nivea baby seri almıştık. nivea baby kullandık. drumuz saf se ve pamuk ıslak mendil önerince uni babay aldık.

dalinin şampuanını bir arkadaşıma vermiştim doğumdan beridir kullandığı için. hala nivea kullanıyoruz.


yasomit

uni markasını ıslak mendili ilk bulan firma ve zararlı kimyasal mdd.kullanmayan marka diye biliyorum.uninin şampuanları da var. seba med şampuan kız kardeşimin bebeklerinde yoğun bir allerjiye sebep olmuştu.o yüzden hiç almadım.ilk zamanlarda bebeğimi zeytin yağlı yeşil doğal sabunlarla yıkadım.nemlendirici kullanmadım.ıslak mendile yolda falan ihtiyaç duyduğumda uniyi tercih ediyorum.


ldeniz

fıstıkçık sana hak vermekle beraber zararlı şeylerin de ucu bucağı yok. herkes kendince bir sınırda yaşayıp korumaya çalışıyor bebeğini. ekzos dumanları da zararlı, yediğimiz birçok yiyecek, temizlik maddeleri, plastik poşetler, hatta şu an kullandığımız internet, cep telefonu.. kaçacak yerimiz yok. herkes kendince bir sınır çizmiş işte kendi ve bebeği için. belki birçok anne de: "bu ne böyle sürekli internet kullanıyorlar bebeklerin yanında, evde modem var" diyip bize söyleniyordur. =) dolayısıyla bir anne de bebeğinin güzel kokmasını isteyebilir ve göze alabilir parfümlü bir şampuanı ya da hatta parfümü. eminim de biliyordur kokunun cildi için zararlı olduğunu. ama diyorum ya ucu bucağı yok maalesef...


mert_mert

soru başka boyutlara geçmiş ama ben bizimle alakalı kısmı belirtmek istiyorum.bebeğinize hangisi dokunmuyorsa ve kimyasalı azsa onu tercih etmelisiniz markadan ziyade..ziyade diye belirtiyorum çünkü dalin mesela bizde ciddi derecede tahriş yaptı cildi kızamık olmuşcasına kızardı daline bunu bildirdik örnekleri aldılar falan filan.aradan aylar geçti yine kullandığımızda yine sonuç aynı bize dalin dokunuyor..aynı zamanda jahson baby inanılmaz göz yakıyor oğlum kafasına döktüğüm anda gözüne köpük gelince çığlıklar atardı ki banyo delisidir kendisi.daha sonra nedenini araştırıp kendimde deneyince anladımki fena göz yakıyor..nıvea tercih ediyoruz şampuan olarak sebamed ürünleride çok hoş mesela nemlendiricileri birharika kendime kullanıyorum..ama bu deneme yanılma olarak bulduğum birşey ..dediğim gibi bize ona buna iyi gelen belki bebğinizin cildine dokunur siz karar vereceksiniz..ayrıca organik olarak özel satılan ürünlerde var henüz almadım fakat özellikle bu ürünleri satan avm lerde dükkanlar var..Cevaplamak için Üye ol