nasıl sakinleşebilirim..

papish soruyor: 10

merhabalar..oğlum özellikle son bir aydır iyice zorlaştı en çok söylediği 'ben ben ben...'bazen cevap vermek,mutlu etmek,ikna etmek en önemliside yetmek zor oluyor hatta çok zor oluyor..ben de eskiye göre sinirli bir tip oldum..bide şunu ekleyeyim..burda tekim,ev hanımıyım 7-24 oğluşla beraberiz..gün içinde bu zorlanmalar sonucu pişman olduğum durumlar oluyor..ve uyuyunca pişmanlık daha çok büyüyor..sizde annesiniz yorulunca gerilince nasıl sakinleşiyorsunuz..

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


papish

kreş için küçük diye düşünüyorum ..aslında benim istediğim bir oyun grubu bulmak..haftada iki gün mesela hemde bana sosyal bir ortam olur..oğluşta çok mutlu olur çünkü oyun alanlarına gittiğimizde çok neşeleniyor..


ra_she_de

7 24 bebekle ilgilenmek çok yorucu bir süreç anne çok yıpranıyor bir yardımcı olmadığında. aynı şeyleri yaşıyorum bende. sanırım sizin minikte bir de 2 yaş sendromu dönemi başlamış oyun grubu iyi bir destek olabilir ben de bu yaz 18 aylık olduğunda bir oyun grubuna başlatmayı düşünüyorum yapa ile görüştüm haftada 2 gün 3 saat grupları varmış bzim için de bir nefes alma fırsatı olur


jildando

İki yaş sendromu özellikle anne için çok yıpratıcı bir dönem gercekten. Bende sizin gibi çocuklarla tekim ve kızım o donemi gecirdiginde ben üstünebirde hamileydim.
Ne yazık ki oğlunuz sakinleşmeden sizin sakinleşmeniz biraz zor, öncelikle onu nasıl sakinleştirebilirsiniz onun yontemini çözün. Mesela benim kızıma sarılınca kendine geliyor.
Hangi durumlarda ofke krizine giriyor onu da keşfedin, Açlık, susuzluk ve yorgunluk haliyle bunun başını çekiyor.
Bir de bazı kabuller yapın, bunuda kendinize tekrarlayın.Mesela
- O daha 2 yaşında mantıklı dusunemiyor
- Siz sakin olmazsanız o hiç olamaz
- Ofkeleniyor ama nasıl kontrol edeceğini ve sakinleşeceğini henuz bilmiyor
- Kesinlikle sizi uzmek için yapmıyor
_ o da bir birey kendi istekleri var, buyudugu içinde kendini keşfetme doneminde
-Ortamdaki tek yetişkin sizsiniz, kontrolu ele almak, olayı tatlıya bağlamak size dusuyor.
-Pişman olup ozur dilemesini beklemeyin, oyle birsey olmuyor. Zaten ona gore ozur dilenecek birsey yok
- Hayır demeden once dusunun, gercekten hayırlık bir durum mu, alternatif çözümler üretin.
Mesela duvarlara resim mi yapmak istiyor, bizim evde mutfak ve kendi odası serbest bolge, istedigini yapabiliyor. Ama salonda çizmeye çalışırsa da sertçe hayır demek yerine, gel mutfaga gidelim, ben yemek yapayım sende resim çiz deyince,itiraz etmeden geliyor.
Benim kızım bir kere ben salonda onun yaptığı bir seyi temizleyip, bir yandan da salonuma boyle birsey yapamazsın derken, bana ama burası benimde salonum dedi, o dakika durdum ve biraz dusundum. Haklıydı, ben evin her tarafında istedigim yaparken ona nasıl yapma diyebilirimki burası onunda evi, hemde bildigi kendine ait olan tek ev. O doğmadan önce ben haftaiçi gunduz saatinde hiç bir zaman evde olmuyordum, evin hangi tarafına, hangi saate ne kadar gunes geldigini de o dogduktan sonra keşfettim, aslında benden cok onun evi.
Sonuç olarak biz pek kural koymuyoruz evde, sebep sonuç ilişkisi kuruyoruz daha çok, bir şey neden yapılamıyor oncelikle onu anlatıyoruz.
Çok işinize yaramı yazdıklarım bilmiyorum ama en kısa zamanda atlatırsınız umarım.
Bir oyun grubuna katılmakta hem size hemde oğlunuza iyi gelecektir gercekten.
Oyungrubu diye bir mail grubu var, ordan kendi grubunuzu da oluşturabilirsiniz.
Sonuç olarak unutmayın, bu donem geçici, eninde sonunda bitecek ve ne kadar az hasarla atlatırsanız ikiniz içinde en iyisi.

 


asna

hduran cok güzel özetlemis zaten, eline saglik arkadasim.

bir de ben sunu cok yapiyorum, cok cok sinirlendigimde, tam bagiracakken mesela - diyorum ki, kizim, bi dur ya, bi sükret haline, 3 cocugun var, sag salim, hic bi saglik sorunlari yok, elleri ayaklari tutuyor, kac tane insan var bir tanesine dahi sahip olamayan, evladinin daha ne kadar yasayacagini bilemeyen, tek sagligi yerinde olsun da bütün gün beni kizdirsin, raziyim diyen.

biraz ise yariyor :)


papish

hduran çok teşekkürler bu yazıyı sık sık okuyacağım...salon konusu gözlerimi yaşarttı açıkcası..öpüyorum sevgiler..papish

asna benim alkışçım  teşekkürler asna ne kadar az şükrediyoruz aslında..


papish

teşekkürler umutberk siz bide hamilesiniz benim de bu fikir bu aralar içimi kıdıklıyor nasıl karar verdiniz..


merve_furkan

papish ankarada yaşıyorsun galıba öncekı yazını okuyunca bolu zannetmiştim.. bende senın gibi evdeyım tekim devamlı oğlumla berbaberım ve çok yorucu oluyor bunalıyordum ki oyun gurubu keşfettım.. hafta içi cuma günü çiğdem mahalls. curcuna partı evı var oraya gidiyoruz oğlumla orda arkadaşlar edındım hafta içi de annelerle buluşuyoruz çok ii oldu benım için sen de katılabilrisin.. sevgılerkader_eymen

genelde derinnnn bir nefes alıyorum, kızmadan önce en azından sesim biraz az çıkıyor... :)))


papish

merve-furkan merhaba..curcunayı çok duydum hatta yakın arkadaşımın orda ama bana çok uzak ben eryamandayım..Cevaplamak için Üye ol