nasıl sakinleşebilirim..

papish soruyor: 8

merhabalar..oğlum özellikle son bir aydır iyice zorlaştı en çok söylediği 'ben ben ben...'bazen cevap vermek,mutlu etmek,ikna etmek en önemliside yetmek zor oluyor hatta çok zor oluyor..ben de eskiye göre sinirli bir tip oldum..bide şunu ekleyeyim..burda tekim,ev hanımıyım 7-24 oğluşla beraberiz..gün içinde bu zorlanmalar sonucu pişman olduğum durumlar oluyor..ve uyuyunca pişmanlık daha çok büyüyor..sizde annesiniz yorulunca gerilince nasıl sakinleşiyorsunuz..

Bu soruyu cevapla


18 Cevap


Ulku

onun cocuk oldugunu unutmayarak sakinleseceksin.
bugun evren'in bugulog'a yazdigindan alintidir:

ÖFKE NÖBETLERİ 

Öfke nöbetlerine cevap vermeyin, eğer çocuk çok fazla ağlıyor ya da tepki de bulunuyorsa bir süre sonra kendisinden ona sarılmanızı isteyin ama bunu yaparken, ''Çok üzülüyorum senin için neden bu kadar ağlıyorsun" gibi değil, ''Tamam artık geçti, biraz sakinleşelim,gel birbirimize sarılalım, seni seviyorum'' şeklinde yapın.  İlk istemeniz de gelmeyebilir ama emin olun kayıtsız kalmayacaktır.  

yazinin tamami burada:

http://www.nurturia.com.tr/bugulog/b9d73b81-c8bf-49d7-b40e-9ec70178e8af/cocuklara-pozitif-disiplin-


merve_furkan

evet eryaman uzak kalıyor aracın varsa gelebilrisin arkadaşlar gelıyorlar ama onlara da zor oluyordur çocukla 25+25 50 km yapmak.. gruplardan eryamanda oturan annler var onlarla belki kaynaşıp bir gurup kurabilrisiniz göksunun orda kreş vb. bir yerler varmış..amilie

Ben ev hanımı değilim ama işte yapılacaklar, tez hazırlıklarım, evdekilerle kimi zaman yaşadığımız uyumsuzluklar ve hem evde hem işte yetişemediğim işler yüzünden gerginlik yaşadığımdan evde geçirdiğim saatlerde adeta hepsinin acısını bazan ve kahrolarak, herşeye itiraz eden oğlumdan çıkardığım oluyor. Benim oğlum haftanın 3 günü uzun yarım gün şeklinde kreşe gidiyor. Evde geçirdiği zamanlarda aktiviteler oldukça kısıtlı! evde olduğunda da etrafı karıştırıp dağıtmayı tercih ediyor. buna da her zaman anlayışlı olabilecek durumda olamıyoruz malesef! okulda olması, bakımı açısından değil ama sosyal ortama girmesi, yaşıtları ile vakit geçirmesi, elbecerilerine yönelik aktiviteler yapması, bir gruba uyum sağlamayı öğrenmesi, kendini korumayı öğrenebilmesi, insanlara nasıl davranması gerektiği ile ilgili tecrube yaşaması, dil gelişimi- özellikle tekerlemeler ve yeni şarkılar öğrenerek bunu pekiştirmesi- gibi sebeplerden iyi olabiliyor. Hem deşarj oluyor hem de yemek ve uyku saatleri konusunda düzene giriyor. Evdeyken bu saatleri geçirebiliyoruz çoğu zaman!Arkadaşların önerdiği gibi evinize yakın bir kreşin oyun grubu, haftanın belli günlerinde hem sizin hem de çocuğunuz için iyi bir tecrube olabilir. Onun dışında sorumluluklarımdan doğan gerginliğimi bir nebze olsun hafifletebilmem için aile hekimim bitkisel ve sakinleştirici özelliği olan bir şurup tavsiye etmişti.Kullandığım dönem için işe yaradığını görmüştüm. Şimdi de sakinleşebilmek için arada bir başvurduğum bir yöntem! Hekiminizin tavsiyesi ile belki siz de deneyebilirsiniz! Çocuklarla olan yolculuğumuzu keyifli hale getirmek bizim elimizde! Biz ne kadar ruhsal olarak sağlıklı ve sabırlı olursak keyif alınacak anlarımız o kadar uzar diye düşünüyorum. Sanırım kendimize soluk alacak anlar ve mekanlar yaratmamız gerek! Elimizden ne kadarı geliyorsa! Sevgiler.oyadeniz

Bende pek çoğunuz gibi yaramazlık yapıyor ama çok şükürki sağlıklı bir bebek yürüyebiliyor,koşabiliyor,bağırabiliyor... yöntemini kullanarak sakinleşiyorum.Yalnız benim oğlumun lugatında hayır kelimesi yok.yaptığının yanlış olduğunu anlatmak için en ii yöntemi bulamadım.bağırmanın kızgınlıkla parmak sallamanın falan yanlış olduğunu düşünüyorum.beni üzüyorsun diyorum ama bunu anlayabilcek yaşta değil.Hatta yapma dediğim şeyleri inadına yapıyor.Kızdığımın farkında yani yanlış olduğunu biliyor ama umursamıyor.HAYIR ı nasıl öğretebilceğim konusunda fikirlerinizi alabilirmiyim?
Öfke nöbetlerinde kucağa alıp sarılmak çok işe yarıyor bende öneririm.


SBKIRAN

merhaba papısh inanın bende aynı şeyleri yaşadım oğlumda. Ben çalışıyorum. Gündüz annem bakıyor oğluma. 2,5 yaşında iananılmaz sıkıntılar yaşadık.  Hatta öyle farklı bir değişim oldu ki bi anda kendimizi çocuk psikologunda bulduk. Belki biraz abarttık konuyu ama, Yaşadığımız durum hiç alışık olduğumuz bişi değildi. Çünkü oğlum doğduğundan beri çok düzenli bir çocuktu.Doktorumuz bize özellikle kreş önerdi. Annanesi nin ona yetsiz kalabileceğini ( oyun anlamında) sadece akşamları bizimleo ynamasınında yeterli gelmediğini söyledi. Ve kreşe başladık. Evet çok küçüktü 32 aylıktı daha. ama çok faydasını gördük. O hırçın sürekli ağlayan oğlum gitti gene alışık olduğumuz düzenli uslu oğlum geri geldi. Evet hala bazen hırçınlıklarımız oluyor ama o kadar olsun artık dimi. Akşamdan akşama onuda bize yaptığı naz olarak görüyorum. Kreşe tam gün göndermeseniz bile yarım gün yada haftada birkaç gün gönderseniz dahi ona yeter diye düşünüyorum. Ve illede sabır. aynı konuda bende arkadaşlardan yardım istemiştim burda fikirleri çok yardımcı olmuştu bana. Dilerim en kısa zamanda sizde atlatırsınız.


revve

Aynı bizi anlatmışsın..Özellikle son 1 aydır her şey onun..Her şeyi o yapıcak..Mümkün olduğunca yapabileceği şeyleri yaptırıyorum.. bazen dalgınlıkla ondan önce davranırsan kıyamet kopuyor..Şu anda müthiş bir inatlaşma içinde ne desem bana cevabı "anne olmajj".."Hayır olmajj"..Bizde sürekli bir aradayız son 2 aydır Kindyro'ya gidiyoruz...Orda biraz enerjisini boşaltıyor..Hafta sonlarıda onun ilgisini çeken aktiviteler yapmaya çalışıyoruz ama 2 yaş sendromunu tam anlamıyla yaşıyoruz..Müthiş bir sabır gerekli..Benimde çıldırdığım anlar oluyor ama ona yansıtmamaya çalışıyorum..Allah kolaylık versin..Cevapları bende takipteyim


AYEM

Sevgili Papish, benim de oğlum 19aylık. Henüz sizin yaşınıza gelmedik ama sana kendime rehber kitap olarak seçtiğim kitapları tavsiye edebilirim. Sabiha PAKTUNA KESKİN "Çocuklarla Doğru İletişim" http://www.boyutstore.com/urun/sabiha-paktuna-keskin-cocuklarla-dogru-iletisim-cocuk-gelisim-kitabi.aspx kitabını tavsiye ederim. Sabiha hanım diyor ki; "çocukların davranışlarının şekillenmesinde onlarla doğru iletişim kurmak çok önemli. Çocukların davranışlarını yetişkin mantığı ile değerlendiriyoruz ve burada hata yapıyoruz. Onların iç dünyasına bakmak lazım neler oluyor." www.hürriyetaile.com adresinde soruları birebir cevaplandırıyor.
Günler çok hızlı geçiyor ve bugünlere bir daha dönüş yok. Pişman oluyorum  diyorsun, belli ki sen de gün sonunda o günü özlüyorsun bile.
hduran'a katılıyorum. Ben de bunları aklıma yazdım. Zor günlerde tekrarlayacağım. Teşekkürler.
Not: Vakit bulsam dinlencem, kitap nasıl okuyum diyeceksin. Kitabın dili çok hoş, huzur veriyor ve kalın kitaplar olduğuna bakma yazılar büyük ve resimler yer kaplıyor, sayfaları hızla geçiyorsun. 15 dk az uyusan bir şey olmaz ama o okuduğun satırlar sana huzurlu, sakin ve zevkle geçireceğiniz saatler kazandırabilir. SevgilerCevaplamak için Üye ol