Gece beslenmesini nasıl kesebilirim?

akasya2213 soruyor: 7

oğlum 11 aylık.gece birçok kez uyanıyor.ve tekrar uyutmam çok uzun sürüyor.uykusuzluk ve yorgunluktan olsa gerek kendisine bugünlerde pek iyi hisler beslemiyorum.emzirmeyi bırakırsam bu sorunun düzeleceğini söyleyenler var.sütüm az olmasına rağmen kıyamıyorum bebeğime henüz çok küçük bir yudum bile içse kar diyorum ama çok yorgunum,bitmiiş vaziyetteyim.acba gece beslenmesini kessem daha uzun uyurmu?nasıl başarabilirim gece beslenmeyi kesmeyi.daha doğrusu beslenme sayılmaz bizimkisi resmen alışkanlık.çünkü 2 sn.sürüyor emmesi.yardıma ihtiyacım var.

Bu soruyu cevapla


7 Cevap


nnunnis

Bende yavaş yavaş bıraktırmaya çalışıyorum gece beslenmesini.İlk önce gece emme sıklıklarını azaltın yani birden kesmeyin zaten zor olur .Gece uyandığında ilk önce su teklif edin çünkü bazen su içince tekrar geri yatıyorlar.Bazen de emmek istediğinde pışpışlayarak uykuya geri dönmesini sağlayın.Ama en önemlisi kararlı ve tutarlı olmak.Benim için oldukça zorlu bir süreç bu umarım siz hemen adapte olursunuz.


baisy

 http://www.nurturia.com.tr/bugulog/e1a08f52-acd3-4ba0-bf87-a1620096a5c8/memeden-kesme-uyku-duzeni-vs
biz 19 aylıkken bıraktık, size de bu süreçte kolaylıklar diliyorum.


akasya2213

nnunnis; çok inatçı bir bebek benimki dediğim dedik..su vermeyi hiç denemedim ikna olmaz diye fakat pışpışlamayı,ayakta sallamayı,sıkıca bağıra basmayı denedim...faydası olmadı...artık tükendim gerçekten.size de kolaylıklar dilerim

concealed; umarım sizinki bizimki kadar huysuzluk edip diretmez

baisy; çok imrendim size..maşallah..en çok da yanyana uzanıp uykuya geçişinize.bu arada hayırlı olsun ikinci bebeğiniz

 


azzraa

Bende gece beslenmesini bıraktırmak istiyorum.Bundan 1 ay önce saat başı kalkıyorduk.Yanıma alınca sık kalkmaları azaldı ve gece 2-3 kere emmeye başladı.Şimdi ise bazen dayanamıyorum beşiğine yatırıyorum 1 saat sonra ağlayarak kalkıyo ve emmeden de susmuyor.Su versemde çare olmuyor.Ama bu sefer kararlıyım.


lalena

Bizde de benzer durum zaman zaman yaşandı( özellikle büyüme atakları , diş çıkarma evresi ve hastalık durumlarında) iki kere gece beslenmesi sonlandırıp geri adım atmak zorunda kaldım. İlkinde 13 aylıktı; nurtiden edindiğim bilgi ve öneriler ışığında, gece göğsüme yara bandı yapıştırıp oww oldu dedim. Memesiz uykuya dalmada zorlandı ama canımın acıdığını düşünerek çok israr etmedi emmek için. Bu arada sürekli teselli konuşmaları yaptım. Durmuş açıkladım ve onu çok iyi anladığımı vs söyledim. Daha sık sarıldım. Çünkü oğlum uykuya dalma evresinde ona dokunulmasında( pışpışlama ve okşama) hiç hoşlanmaz. O izin verdiği ölçüde onu ikna etmeye çalıştım. Araya hastalık ve azı dişleri girince tekrar hatta full time diyim gece emzirmesine geri döndüm. Daha sonra gündüz uyku ve yeme düzeni oluşur oluşmaz ( 16 aylık) tekrar gece emzirmeyi bıraLtırdım. Bu seferde kulakları çınlasın :) çokbilmişin dediği gibi herkes uyuyo memede uyuyo fikrine ikna etmeye çalıştim. Bi ton çene döktüm desem yeridir. Çünkü benim oğlan adam yerine konulup konuşmaktan anlıyo:) neyse sonuç şu yine hastalık ile birlikte diş sorunu çıkınca tüm geceyi memede geçirdi sıpacığım. Çok Şükür köpek dişi pörtledi, Hastalığı'da geçti ama gece yine uyanıyor.

Biraz uzun oldu ama bizde durum böyle. Sizde bebeğinize ve size uygun yöntemler geliştirebilirsiniz . Sağlıklı güzel günler diliyorum... Sevgiler


akasya2213

azzraa; sizde de durum bizim ki gibi zorluymuş kolaylıklar dilerim

lalena; 18 ay ve hala uykusuzluk? gözüm korktu...size ve adam yerine konulup konuşmaktan anlayan:) akıllı oğlunuza sevgiler


egis

Merhaba Akasya,

Bizim de doktorumuz 1 yaşındayken gece emzirmesini kesmemizi önerdi ama ben 16 aylıkken yapabildim.  Aslında Ekin 6 aylıkken belirli bir düzen kurabilmiştim ve gece sadece 2 kere emiyordu ama diş çıkarma hastalık dönemlerinde emmeden uyuyamaz oldu. Yazın Ekin 13-14 aylıkken gece en az  5-6 kere uyanmaya ve emmeye başladı. 

Tabi çalışıyorsanız bir de gece emzirmesini kesince emme sıklığı azalıyor ama 16 aylıkken artık uykuları çok düzensizleştiği için kararlı bir şekilde başladım. Akşam 9'da yatıyordu, uyansa da gece 1'den önce hiç emzirmedim. Sonra 2 kere daha emiyordu sabaha kadar. Bu düzene alışınca ilk emzirmeyi saat 2'ye çektim. 1-2 hafta sonra sabah 5'e kadar gelebildik emmeden. En sonunda 1 ay sonunda uyanırsa sabah 6'da emiyordu. Gece de 1 kere falan uyanıyordu ama 1-2 dakikada kolayca uyuyordu. Tabi ilk 2 hafta geceleri çok ağladı. Ekin de uyku konusunda çok dirençli bir çocuk. Biz sürekli beraber yatmıyorduk yazın beraber yatarsak belki uyanması azalır diye denedim ama hiç farketmedi. O yüzden emmeyi bırakma sırasında beraber yatmadım ama ağlayıp uyandığında kucağıma aldım, konuştum, müzik dinlettim öyle uyuttum. Kararlı olup emzirmeyince bir süre sonra alıştı, ağlamaları azaldı. Bir süre sonra sabahları da 6'da uyanmamaya başladı, daha uzun uyumasına seviniyordum ama böylece sabah emmeleri de bitti :(

Her çocuk farklı tabi, bu da hiç kolay bir süreç değil. Sizin de hazır olduğunuz bir zamanda olması ve ağlamaları karşısında sakin kalmanız önemli. 1 yaşında denediğimde çocuğu memeden mahrum bırakıyormuşum gibi hissediyordum o nedenle yapamadım. Artık gece emmeye ihtiyacı olmadığına ikna olduğum bir zamanda başlayınca daha kolay oldu sanki..

Size de kolaylıklar dilerim...Cevaplamak için Üye ol