Gaz sorunu

fkry37 soruyor: 10

43 günlük oğlumun gaz sancıları doğduktan birkaç gün sonra başladı. Aile hekimi metsil damla ve zinco verdi ama hiçbir yararı olmadı.


27 günlük iken çocuk doktoruna getirdim.idrar tahlili temiz çıktı röntgende aşırı gaz göründü doktor debridat süspansiyon ve sap simplex damla verdi. İlk önce birkaç gün kullanmadım fakat sonra kullandım ilk üç gün iyi geldi fakat 4 gün bebeğim de diyare kusma ve bulantı oldu gaz çıkarıyordu fakat karnına ağrı giriyordu ilaçları kestim başka bir çocuk doktoruna gittim o da kaka tahlili ve idrar tahlili istedi kaka temiz çıktı ama idrar veremedik.

Doktor debridat a devam etmemizi söyledi ben sab simplexin yan etkilerinden mi diyare kusma bulantı diye sorduğumda gazı bunlarla atacak dedi idrar tahlili olmadan yeni ilaç vermedi. Biz gene birkaç gün ilaç vermedik ama gaz artınca ilaçlarına devam ettik 4 gün süperdi sadece süt kusma vardı doktor onada gazdan midesi almıyor olabilir dedi ama dün akşamdan beri karın ağrısı var diyare şeklinde kaka yapıyor üstelik bu kez kakası yeşile dönük ve mukusku.

Bugün dikkat ettim sap simplex verince kusmadı ama 1 saat sonra debridatı verince biraz sonra kustu kusmuğuda mukuslu idi.ne yapacağımı şaşırdım ilaç vermesem gazdan kıvranıyor ilaç versem kusma diyareden lütfen yardım edin ilaca deam etsem mi iyi etmesem mi  birde probiyotik damlalar var diyorlar onlar nasıl.

Çevremdeki arkadaşlar babs diye doğal bir ilaçtan söz ediyor onu dene diye bilen var mı bu ilacı zararı falan olur mu oğluma?

Oğlum ıkınıp ağlamaktan ben ona üzülmekten helak oldukbir saatlik uyku ile ona bakmaya çalışıyorum  yardımlarınız tecrübeleriniz benim için çok önemli.

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


eh_iste

Sab sim. in karın ağrısı yaptıgını duymustum birkac kişiden tabiki memnun olanlarda var ama bebekten bebeğe değişir işte etkiler.
Metsil bitkisel değil diye biliyorum zaten. Bitkisel olarak özellikle bazı sindirim sorunlarında da tedavi amaclı verdikleri bir damla var Biogaia ondn memnun kalanları çok duydum.
Kendim hiçbirini kullanmadım. Eşimde bende sabır dedik. Doktorumuzda 2aylık muayenede biraz daha dayanın az kalmış zaten 3ayına kullanmayın dedi. Yalnız sizin ki belli ki fazlasıyla rahatsız edici durumda. Bundan dolayı bitkisel ilaç tercih etmenizi öneririm. Bunun dışında sıcak su torbası kullanmanızı ve masajıda öneririm. Biogaiayı doktorunuzada danışabilirsiniz. Geçmiş olsun.


Demgul

Merhabalar bizım oğlumuzda gazlı bır bebektı ama anlaşılan sizinki kolik şeklinde bebeğinize masaj yapmayı karnına saat yönune dogru masajlar ayaklarabılık havlular.bız zınco kullanmıştık hatta bazı geceler arabaya bındırıp turlardık gecsın dıye.acaba yedıklerınızmı gaz yapıyor.rezene için bol bol hem sutunuze yarar hem sutten oğlunuzada gecer.ayaklarını karnına doğru iterek masajlar yapabılırsınız.bu dönem zorlu bi sureç allah oğlunuzada sizede sabır versin


Emine_ArasJan

Yanlış hatırlamıyor isem 1,5 - 5 ay arası ben de gazdan çok muzdarib olmuş, kullanmadığım gaz damlası, şurubu, bitkisel çay, götürmediğim doktor, dinlemediğim insan kalmamıştı. Geçici çözümler sundu hepsi de. Yenidoğan bebeklerin sindirim sistemi yeni çalışmaya başladığı, sindirmeyi yeni öğrendikleri için bu sıkıntılar oluyor. Şimdiki aklım olsa, hiçbir damla şurup vermezdim. Oğlumu kış olduğu halde sıkıca giydirip bahçeye çıkarıyordum, kucağımda uyuyunca içeri giriyordum. kar altında yürüdüğümüzü bilirim, dışarı çıkınca gaz sancısından ağlamayı anında kesiyor, içeri girince tekrar başlıyordu bazen. 6 aydan sonra o sıkıntı kalmadı, hareketlenmeye başlayınca gazını rahat rahat attı kendi. sıcak bir odada zeytinyağı ile masajın da çok faydasını gördüm.


fkry37

kolik olup olmadığını tam anlayamadım çünkü uzun süre ağlamıyor kucağa alıp gezdirince susuyor yada ayakta sallayınca sanırım gaz o zaman parçalanıyor.bizde araba ile gezdiriyoruz geçen gece 3 de gezdirdik.aslında ıkınarak gazı çıkarabiliyor ama çok ıkınıyor dayanamıyorum.yediklerime dikkat ediyorum mümkün olduğunca kış sebzelerinin çoğu gaz yapıyor bildiğim kadarı ile araştırdım ama net şu yiyecekler gaz yapar diye birşey bulamadım bir sitede başka şeyler yazıyor diğerinde baka


shantaram

başka bir anneye yazdıklarımı sanada kopyalıyorum.işine yarar bişey çıkar inşallah.bu arada en iyisi biogaia sanırım .sanırım diyorum çünki 3 ayı bitirdiğinmiz içinmi ,biogaiadan mı rahatladık hiç bi zman ayırt edemiycez çünki .ama artık bitti.Allah sabırlar versin

canım Allah yardımcı olsun bebeşede sanada.
benim gaz için denediklerim
1.sap simplex damla 1 hafta denedim değişen bişey olmadı bıraktım
2.nurse harvey bitkisel şurup 1 hafta denedim eh işte dedim bıraktım
3.om x 1-2 hafta denedim o da eh işte diyebileceğim bi şuruptu bıraktım
4.tamany gaz masajı kremi bitene kadar kullandım bişey fark etmedi.
5.acı elma yağı 3 damlada fazlası epilepsiyi tetikler yazıyodu nette günde 3 damladan fazla denemedim.bi farkta yarastmadı bizde
6.rezene,anason,tane kimyon çayları verdim doktorun izin verdiği miktarlarda.bi fark olmadı
7.bi çimdik toz kimyonu kaynatıp 1 çay kaşığı verdim.bi fark olmadı
8.çok azıcık miktarda muskat denedim oda fazla verilirse zararlı olabilecek bi bitki bıraktım zaten od bize yaramadı.
9. ayaklarına sıcak su torbası,karnına ılk ütülü havlular.bunlar biraz rahatlatıyor.
10.kolik cd si ,beyaz gürültü,saç kurutma makinesi elektrik süpürgesi ,çamaşır makinesi sesi biz kolik değilmişiz onu anladık.
11.ayşe önerin 4 aşamalı gaz masajı internrttrn kesin izlemelisin.en iyisi buydu ama ağlarken yapamazsın canı yanar yaptırtmaz.önce sakinleştirip sonra yaptık.
12 onu en çok sakinleştiren şey kolumda yüz üstü evi turlamak hafif hoppidiler vs.
13.gaz sancısı varken emmek onu rahatlatıyodu çok emmek daha çok gaz yapar diye emzikte verdim ama doğru bi mantıkmı bilemem
14.uyuduğunda iyi uyusun diye evde biyerlere lavata yağı damlattım koksun uzaktan diye
15.bence gazlı bebeği sallamak gazı parçaladığı için bebeği rahatlatıyor salladık ufak ufak.bazen ayakta, bazen kucakta, bazen beşikte
16.bu hafta sling aldım karın karına olup dolaşmakta gazına iyi geliyo
17.gündüzleri yanındayken yüzüstü uyutmak.o zaman çok rahat pırtlatıyo.
18.şuanda biogaia denen probiyotik damla deniyorum işe yarıyo sanırım
19.3-4 ay sürebilir en büyük ilaç sabır, sevgi,ve yardım edecek birileri
20.bide karyopraktik tedavi desteği adık.yani bazı bebeklerde bağırsaklara giden sinirler üzerinde baskı oluyo bu daha çok sancı yaşatıyo.
21.nane yağı ve dereotu yağı ile masaj duydum denemedimema

Oğlum yaklaşık 7 aya kadar kustu hemde ne kusma fışkırır olmasına az kalıyordu.Benim yaptığım en büyük yanlış o kustukça ben emzirdim acıkmıştır diye  oysa anlasaydım sütümün oğlana çok geldiğini ve aşırı gazdan rahatsız olup  kustuğunu kesinlikle 3 saatten önce emzirmezdim

Ben colinox kullandım rahatlatıyordu ama kesinlikle kesmiyordu ilacı 2 aylık kestim ama gene büyük bir hata yaptım bütün uyku düzeni bozuldu çocuğun demekki gaz damlası çok işe yarıyordu ama ben farkında değildim.COLİNOX probiyotik bir damla kesinlikle tavsiye ederim.

 


nilgun27

biz ilk aylarda sab ın yanısıra biogaia die bir prebiyotik kullanmıştık. biraz pahalıdır. faydasını gördümmü pek hatırlamıyorum açıkçası. ama faydasını görenleri çok okumuştum internetten.

fakat şuan devam ettiğimiz doktorumuz tüm ilaçları atım çöpe dedi. bizde öle yaptık.

birde bebeği yüzüstü yatırmanızı önerceğim. kendiler çok rahat ediyorlar ve gazlarını rahatça kendileri çıkaruyorlar. yüzüstü yatmaya başladıktan sonra gaz sıkıntımız bitmişti:)


ketrin

BIOGAIA damlayı şiddetle tavsiye ederim. Birde buna yardım olarak WIND SALBE N adında bir krem var karın üzerine saat yönünde masaj yaparak sürüyor ve sonra sıcak tutuyorsunuz. tamamen doğal ve yan etkisi falan yok merak etmeyin. biz bu yollarla rahat ettik. Zinco da iyi damladır ama bu ikisi bizi çok iyidir deneyin derim.melihece

biz de biogaia kullandık ve yan etkisi ollmayan etkili bir ürün doğal tamamen. tavsiye ederim


fkry37

ema bende sürekli emziriyorum gazdan uykuya dalamıyor uyumadıkçada emziriyorum nerede ise yarım saatte bir istiiyor sütümde iyi(maassallah) acaba ondan mı doktorda hızlı toparlanmış kilo olarak dedi ondan gaz fazla diyoor oğlum 25 gün öncedoğmak zorunda kaldı sezeryan ile 2500 kg dı şimdi 4 oldukCevaplamak için Üye ol