Gaz sorunu

fkry37 soruyor: 10

43 günlük oğlumun gaz sancıları doğduktan birkaç gün sonra başladı. Aile hekimi metsil damla ve zinco verdi ama hiçbir yararı olmadı.


27 günlük iken çocuk doktoruna getirdim.idrar tahlili temiz çıktı röntgende aşırı gaz göründü doktor debridat süspansiyon ve sap simplex damla verdi. İlk önce birkaç gün kullanmadım fakat sonra kullandım ilk üç gün iyi geldi fakat 4 gün bebeğim de diyare kusma ve bulantı oldu gaz çıkarıyordu fakat karnına ağrı giriyordu ilaçları kestim başka bir çocuk doktoruna gittim o da kaka tahlili ve idrar tahlili istedi kaka temiz çıktı ama idrar veremedik.

Doktor debridat a devam etmemizi söyledi ben sab simplexin yan etkilerinden mi diyare kusma bulantı diye sorduğumda gazı bunlarla atacak dedi idrar tahlili olmadan yeni ilaç vermedi. Biz gene birkaç gün ilaç vermedik ama gaz artınca ilaçlarına devam ettik 4 gün süperdi sadece süt kusma vardı doktor onada gazdan midesi almıyor olabilir dedi ama dün akşamdan beri karın ağrısı var diyare şeklinde kaka yapıyor üstelik bu kez kakası yeşile dönük ve mukusku.

Bugün dikkat ettim sap simplex verince kusmadı ama 1 saat sonra debridatı verince biraz sonra kustu kusmuğuda mukuslu idi.ne yapacağımı şaşırdım ilaç vermesem gazdan kıvranıyor ilaç versem kusma diyareden lütfen yardım edin ilaca deam etsem mi iyi etmesem mi  birde probiyotik damlalar var diyorlar onlar nasıl.

Çevremdeki arkadaşlar babs diye doğal bir ilaçtan söz ediyor onu dene diye bilen var mı bu ilacı zararı falan olur mu oğluma?

Oğlum ıkınıp ağlamaktan ben ona üzülmekten helak oldukbir saatlik uyku ile ona bakmaya çalışıyorum  yardımlarınız tecrübeleriniz benim için çok önemli.

Bu soruyu cevapla


20 Cevap


zeynepecring

ben kızıma rezene ve kimyon demliyordum gaz sancılarına şişkinliğe iyi geliyordu.Ayrıca o ilaçlar bizimkinde ishale neden oluyordu ve çocuğum kilo alamıyordu.Kimyon ve rezene (tane,toz değil)demlemeye başladım içine birazda pekmez damlatıyordum tatlansın diye.severekte içiyordu.Emzirdiğim için bende her yemekte tabağıma toz kimyon dökerdim.Sütüm gaz yapmasın diye.


osssem

sab simblexi 3 gün kullanıp 1 hafta ara vermeniz gerekiyor.bebeğinizin ma muayenelerde herhangibi bir sorunu çıkmadıysa ilaçların yan etkisi gibi görülüyor.benin bebeğim için yaptıklarim ( sıcak tutma,yarım kundak,pışpışlama,bağrıma basıp gezdirme,sallama,bitki çayı,vs..)işe yaramıyorsa düzenli om-x şurubu kullanmaya başlamıştım bununda kesmediği 3 saatlik kesintisiz sancışlarımızda spazmo panalgine fitil kullanıyordum .bağırszklardaki spazmı giderip ağrıyı keser.içerisindeki barbütürat yüzünden bağımlılık yapar der fakat yapmaz.bu madde içine ccüzi miktardada kullanılsa yazmak zorundalar.çok kötü durumdq olduğumda sabah akşam kullandığımda oldu mucizevi bi sekilede 15 dk sonra ağrımız sona eriyordu.dr. bi danışın onaylarsa ıkullanırsımız.NOT:her ilaç geçici çözüm bu konusaa( konuda) en büyük ilaç sabır ve sevgi.yazım bozukluklarım için kusura bakmayın klavyem bozulmuş.yapmak için vakit kaybetmek istenmedim:)


ferritin

Kendi tecrübemden yola çıkarak söylüyorum. Gazlı bebek gazlıysa gazlıdır deyip pek birşey yapmadım bi de kolik belası vardı.3.5 ay kesintisiz akşamları ağladı. En son biogai kullandım iyi gelmişti. Öncesinde pek birşey kullanmadım daha doğrusu düzenli kullanmadım. Bence biraz sabır 3. ayda hepsi geçiyor. Bu arada kaka rengi altın sarısı olmalı. Yeşil kaka emme bozukluğu göstergesi de olabilir.


masald

Merhaba,

Benim kızım da sizin bebeğiniz gibiydi.Ikınmaktan ağlardı. Bize doktormumuz Nurse Harveys verdi doğal diye. Amerikalı bir hemşire bu suyu bulmuş.Doğal dereotu ve birkaçotun suyu.Biz 3 ay kullandık işe yaradı eğer yaramasaydı sap simplex alacaktık. Merak etmeyin alışıyor zamanla çocuk ta.Yediklerinize dikkat edin çok. Ben pırasa bile yiyemezdim,bir gün incir yedimsabaha kadar uyuyamadık:(Bu arada kusması ilaçlara bağlı olmayabilir,takip edin derim
ha bir de aktarlarda satılan minik bir ceviz var,hindistan cevizi deniyor ama bizim bildiğimizden değil minik kahverengi.Onu bıçakla sürterek toz çıkartıyotsunuz ve biriki yalatıyorsunuz o da iyi geliyor.Ben haricinde herkes biliyormuş:))


fistikcik

Merhabalar,
Tetkiklerde herhangi bir sağlık sorunu tespit edilmediyse içiniz rahat olsun ve bu durumun normal olduğunu kabullenin. Yenidoğanların neredeyse hepsinde -istisnai bir azınlık hariç- gaz sorunu olur, kakalarını yaparken zorlanırlar ve sürekli ıkınırlar. Yine çok büyük bir kısmı memeden ayrıldığı an ağlar, sürekli memede olmak ister. Saç kurutma makinesi sesi, araba sesi gibi seslerle, ya da sallanmayla, kucağa almayla sakinleşir. Bunların hepsi normaldir.

Bana bebeğinize -doktorun yanlış yönlendirmesi sonucu- gereksiz yere fazla ilaç yüklemesi yapmışsınız gibi geldi. Bzim doktorumuz bu gaz damlalarının ya da şuruplarının hiçbirini önermediğini çünkü ne gibi etkilere sahip olduklarının hala tam olarak bilinmediğini söylemişti. Sadece kimyon-rezene çayı verilebileceğini, yine kimyon özlü bir kremle (Wind Salbe) karın masajı yapılabileceğini söyledi. Kimyon-Rezene çayı bir nebze etkili oldu, Wind Salbe ise maalesef pek etki göstermedi. İşe yarayan tek şey ne zaman isterse ve ne kadar süreyle talep ederse o kadar memede durması ve saç kurutma makinesi sesi idi. İlk 3 ay böyle geçti, sonra sorun kalmadı.

Bebekler ilk 3 ay dünyaya adapte olma süreci yaşıyorlar. Anne karnını arıyorlar, oradaki seslere benzeyen seslerle (saç kurutma makinesi, elektrik süpürgesi ya da araba motoru sesi gibi) ya da tıpkı anne karnındayken hissettikleri sallanma hissiyle sakinleşmelerinin sebebi bu. Yine meme onlara anne karnını en fazla anımsatan yer.

Bu açıdan eğer bebeğinizin ağlık açısından bir probleminin olmadığı kesin ise bu durumun normal olduğunu kabullenin. İlk 3 ay bitince sorun da kalmayacak. Merak etmeyin, tüm bebekler bu süreçten geçiyor. Hepsi gazla uğraşıyor, hepsi kaka yapmak için kıpkırmızı olarak ıkınıyor. Bunlar çok normal süreçler. Bunu kabullenir, bu süreci kolaylaştıracak bazı yöntemleri uygular (bebeği kundaklar, ne zaman isterse o zaman emzirir -5 dakika önce emmiş olsa bile-, kucağınıza alır, odanın uzak bir köşesinde saç kuruta makinesi çalıştırırsanız (makinenin sesini kaydedip dinletmek te mümkün) bu süreci daha kolay atlatırsınız.mihri79

2 kızımdada gazdan çok çektim o anki stresle çözüm bulma arayışıyla insan her yola başvuruyor anlıyorum, ama şimdiki aklım olsa hiçbirini vermezdim çünkü gerçekten bebek gazlıysa hiçbirşey çare olmuyor, kakasını danışın ama mutlaka


nilayy

Bizim de ciddi bir gaz sorunumuz vardı.Bunun için Sab Simplex kullandık ama gaz sorununda en çok işimize yarayan youtube'dan izlediğim ''Ayşe Öner gaz masajı''. size de bu masajı izleyip uygulamanızı tavsiye ederim... Bir de biz mama yedikten sonra 20 dakika boyunca yatırmadık , kucağımızda dik bir şekilde tuttuk (ki gece dahil) ve 20 dakikanın sonunda yatırdık. Böylece kusma sorununu hemen hemen hiç yaşamadık.


annevebebisi

Biraz da tembel ve "beklersem belki kendi kendine cozulur sorun" zihniyetinde bir insan oldugum icin, gazli, bol sancili iki cocugumda da, sorunu cozecek pek bir sey yapmadim :) cunku bunun bir surec olduguna ve tipki dar bir tunelden gecmek gibi bir durum olduguna inaniyorum.

Yaptiklarim; karnina masaj, ayaklari bisiklet surer gibi havada cevirme, ayaklari karin bolgesine itme-cekme.. koluma ya da dizime yuzukoyun yatirma, slinge iki buklum koyup gezdirme, kucagimda iken sallanan sandalyede hafif hafif sallanma..

Tembelim ama hep bol hareketli seyler yapmisim :)

Sicak tutun ayaklarini ve karnini, masaj ve bol sabir. Gecmis olsun cok...gokalpileseyrialem

Merhabalar, hamilelik annelik ve bebek bakımı ile ilgili kendi tecrübelerimle yazdığım bir blogum var. Gaz çözümü olmayan bir sorun değil yeterki doğru damlayı bulabilin.Yazım belki gaz sancılarınız için faydalı olur.Geçmiş olsun sevgiler...
http://gokalpileseyrialem.blogspot.com/2010/11/bebeklerde-gaz-sancs.html


aslidenizcan

benim de bebeğim ilk başta biraz gazlıydı. her emmeden sonra mutlaka pat pat sırtına vurarak gazını çıkarmaya başladım gerçekten öyle böyle diil baya gaz çıkarıyorlar. Sen de öncelikle sisteme girmeden gazı çıkarmaya bak. Bir de yüzüstü yatırmaya başladım çocuk daha rahat gaz çıkarıyor sanki hem alttan hem üstten. Allah sabır versin diyorum inşallah bir an önce geçer...Cevaplamak için Üye ol