Köpek ısırdı sayılır =s

Gambille soruyor: 9

yetiş nurti,

deniz, dün sabah babasıyla olağan park eğlencesindeyken bol bol köpeklerle oynamış..biri hırkasının kolunu ısrıp çekiştirmiş-hatta baba kameraya çekmiş,gülerek izlemiştik.kötü bi durum yoktu. akşam banyodayken kolunda derin bir sıyrık gördüm. kanamış ve kabuklanmış. bluzunda da delik ve kan var.. 
köpekler ispanyol bir kadının; 4 taneler. her sabah parktalar, bugün hariç =( dolayısıyla aşı durumunu soramadık.lakin köpeklerden birinin memesinde kist vardı ve veterinerlerin çok paracı olduklarıyla ilgili şikayet ediyordu.
doktorumuzu aradık..4-5 gün köpeği çok iyi takip edin dedi..18 ay aşıları için sağlık ocağına gittik; kuduzu sorduk.aşıları yapmadılar.önce bunu halledin tıpa gidin hemen aşı yapsınlar dediler.. milyon tane yan etki var..aşı yaptırmak istemiyoruz..lakin kuduz fena..risk alınacak gibi de değil..deneyimi ya da konuda bilgisi olan var mı?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


sevcanvet

ben olsam kendi çocuğuma yaptırmazdım, ihtimal düşük ama çocuğunuzun yaşı gereği aşı riski büyük diye , vet hekimim bu arada sevg,ler..


ozlemada7

Kopegin sahibini bulup asili olup olmadigini ogrenmelisiniz oncelikle,daha sonra doktorunuza bilgi vermelisiniz,eger koppek asiliysa problem olmaz.


nilinmasali

cok gecmiş olsun,zaman kaybetmeden bi intaniye servisine müracat edin yanlış hatırlamıyorsam onlar ilgileniyorlar,4-5 gün köpeği izlemek çok ciddi zaman kaybı,küçük çocuklarda nasıl bir yol izliyorlar bilemiyorum ama,kardesimin kolunda kedinin yol açtıgı ufak bir sıyrık vardı,uzun bir süre dizenli gidip aşı olması gerekti,gelmediği günler hemen telefonla hatırlatıyorlardı,hatta takibini yaptırmak yasal zorunluluk diye hatırlıyorum,dilerim ciddi bi problem yoktur,tekrar çok gecmiş olsun:(


Sinemce_e

benim de eşim veteriner paragözlük deyince donakaldım ama bildiklerimi aktarayım...intaniye servisine gidin enfekte olmaması açısından takip edilsin,yara hep açık kalmalı asla kapatılmamalı,kuduz aşısı bence yapılmalı risk alınmamalı ve köpekler 10 gün takip eidlmeli kesinlikle eğer 10 gün içinde köpekte bir hırçınlık hali,değişiklik ya da allah korusun ölüm olursa bu dr a haber verilmelidir.

 

geçmiş olsun benim de eşimi ısırmıştı malum çok zor şartlarda,ağzı dili olmayan muhtaç hayvanların bakımını yapabilmek ve onlara tiksinmeden yaklaşmak gibi kutsal bir MESLEĞİN kazası'!!! ama birşey olmadı size de olmayacak umarım....becanim

canım, geçmiş olsun,hiçbi fikrim yok, gelişmelerden haberdar et,umarım bişiy çıkmaz, ama aşının etkisi daha çok olur, hem bişiy yoksa boşuna aşı olmuş da olur ,ama yine de sor soruştur,öperim denizimi


Gambille

cevaplar için herkese teşekkürler.. 

dün sabah köpeği bulduk-sultan..daha 4 aylık ve bütün aşıları tastamam..=) olağan yavru kudurukluğu dışında bi durumu yok..sahibiyle de konuştuk..anne olan köpeğin memesindeki kisti almışlar; o yüzden parka çıkamamışlar. (kadın haala çok para çok para diye söyleniyordu.aklıma veteriner arkadaşlar geldi=) ) . bu durumda biz de kuduz aşısı yaptırmaya gerek duymadık.. hele ki yan etkilerini okuyup; uzun dönem sonuçlarıyla ilgili çalışma eksikliğini görünce iyice korktuk..mecbur kalınca hayat kurtarıyor..umarım kimse böyle bir zorunlulukla karşılaşmaz..
Deniz çok iyi; bugün 18 ay aşılarını oldu..hayvan sevgisi de tam gaz devam ediyor..tabi biz artık daha dikkatliyiz..sokak hayvanlarına temkinli yaklaşıyoruz..eskisi gibi kucaklayıp öpmesine izin vermiyoruz..
benzer durumla karşılaşan arkadaşlara fikir olsun..


nilinmasali

çok sevindim,geçmiş olsun :)


fiyonk

Cok gecmis olsun kuzuya, kuduz asisinin yan etkilerinin oldugunu da bilmiyordum, neyse ki gerek kalmamis.


Antilop

çok çok geçmiş olsun

evet bende kuduz aşısının bu kadar yan etkili olduğunu bilmiyordum,umarım hiç kimse karşılaşmaz böyle bir durumla


Cevaplamak için Üye ol