Kakayı altına yapma

ozge_deniz soruyor: 7

Merhabalar


Benim oğlum 32 aylık. Tuvalet eğitimine başladım. Bugün 6. günümüz. Çişi öğrendi. Geldiği zaman da söylüyor onda problem yok. Fakat kakayı 1-2 kez lazımlığa yaptı. Artık kesinlikle lazımlığa oturmak istemiyor. İlk seferinde kaka yapacağını anlayıp onu lazımlığa yapmaya teşvik etmiştim. Yaptıktan sonra beraber kakayı tuvalete döküp bay bay yaptık ve sifonu çektik. Hiçbir olumsuzluk yoktu. 2. sefer yine yaptı lazımlıktan daha hızlı kalkmıştı hatta kakanın yarısı külotuna düştü. Daha sonraki gün kakayı altına yapmış, değiştir diye yanıma geldi. Son kakası geldiğinde de lazımlığa oturmayı reddetti ve yüzü çok endişeli ve korkmuş görünüyordu. Ben de ısrar etmedim. Birazdan altına yaptı. Bu sabah kakası olduğu için çişini de yapmak istemedi. Kakayı altına yapıp temizlendikten sonra çişi yine normal bir şekilde lazımlığa yapmaya başladı.

Yani kakada başlangıçtan itibaren tamamen bir geriye dönüş yaşadık. Neden olduğunu anlamıyorum. Hiçbir şekilde kızma, zorlama da olmadı. Ödüller de işe yaramıyor. Çünkü dediğim gibi son seferler de bayağı endişeli görünüyordu.

Nurturiada geçmiş konuları da araştırdım. Bazı bebekler de çiş olayını öğrenip kakayı bezlerine yapıyorlarmış. Oğlum bezine de yapmak istemiyor. Külota yapıyor. 

 Verdiğim tuvalet eğitimi çiş değil de  kakayı külottan temizlemek şeklinde oldu şimdilik. Uzun sürmez inşallah...Sizlerin de bu şekilde tecrübesi olan var mı merak ettim...


Bu soruyu cevapla


17 Cevap


tugcedrin

benim kızımda aynı şekilde kakasını yapmak istemedi ve 1 hafta kadar kabızlık yasadı. çiş ne kadar kolay hallettiysek kaka bir o kadar zordu. bende bir oyun düzenledim kızıma ''kaka polisi'' diye bişey olduğunu ve kakasını wc ye yada lazımlığa yapan çocuklara hediye getirdiğini söyledim ve 2 gün içinde hediyeler geldikçe kakayı koşa kosa yaptı 15 gün minik minik oyuncakları kapının önunden aldık ve alıştı. hala sorar kaka polisi nerelerde acaba diye :D


lucem

Merhaba,

Biz de benzer bir durum yaşadık. Kızım 3 yaşında, bezi yaza doğru bıraktık. Önce bir kere kabız olduğu için canı yanacak diye kakasını tutmaya ve bezine yapmaya başladı. Bu yaklaşık 1 ay kadar sürdü. Sonra bir akşam kendisi gibi küçük çocukların olduğu bir ortamda sanırım küloduna yapmaya utandı, tuvalete gitmek istedi ve kakasını tuvalete yapmaya başladı :)

Tam çözdük bu işi derken bu sefer de çişini tutmaya başladı. Öyle gün oluyor ki akşama kadar hiç çiş yapmıyor. Oyun, ödül (yuvadaki psikolog tuvalet alışkanlığı kazanırken mümkün olduğunca ödülden uzak kalmamızı söylemişti ama bir şekilde özendirmek de gerekiyor) filan bir şekilde ikna etmeye çalışıyoruz. Küçük keçiyle inatlaşmaya gelmiyor çünkü :) Zamanla geçecek diyor ve sabrediyoruz, sanırım bize tepkili olduğu zamanlarda daha fazla tutuyor,çok sorunca, hadi tuvalete gidiyoruz filan deyince tepki gösteriyor. Böbrekleri zarar görür diye korkuyorum ama sabretmekten başka da yolu yok anladığım kadarıyla.

Herkese kolay gelsin...


Defnemveannesi

ozge_deniz  kakasını bezine yapmak istediğini söylüyor baska lazımlık ya da tuvalete yapmak istemiyor. hatta kreste de yapmıyor buyuk ihtimal tutuyor aksam toptan yapıyor bezimi çıkartma beze yapıcam bazen de kilota yapıcam diyor.


aslında ilk basladıgımızda lazımlıga yapıyordu sonradan bu sekilde oldu. kreste diğerlerinden görerek öğrenir bi şekilde diye düşünerek üstelemiyorum.

çiş lazımlık+ tuvalet
kaka bez+kilot olarak devam ediyorum.ozge_deniz

Bizde son durum şu şekilde. Kakayı altına yapma devam edince külot şeklinde giyilen mayo bezlerden aldım. Hem külot gibi düşünüp çişi yine tuvalete yapar, kakayı yaptığı zaman da atarım diye. Fakat alıştırma külodu gibi oldu sanırım. Yaptığı çiş rahatsız etmeyince günde  bir kaç kez çişini altına yapmaya başladı. Ya da ben tutarsam lazımlığa yaptı. İşler iyice sarpa sardı yani. Ben de biraz önce bez bağladım. Yine lazımlığa tutacağım. Mayo bezden pek farkı yok onda da çişini altına yapmaya başladı nasıl olsa. Çişi unutturmamaya çalışarak biraz da böyle devam edeceğim. Bez bırakma girişimimiz hüsran oldu hayırlısı olsun. Allah sağlık versin en önemlisi... 


nihalli

Merhaba ozge_deniz,
Bence kendini çok hırpalama ve germe. Çünkü bu gerginliğin çocuğa olduğu gibi yansır (sen yansıtmamaya çalışsan da) ve o da gerilir. Sonra da konu kısır bir döngüye girerek çözümsüzlüğe doğru gider. Sanki böyle de olmuş gibi. Tuvalet eğitiminde bazı altın kurallar var bence - ki ben bunlara dikkat ederek sorunsuzca bu süreci atlattım. Sana da onları tavsiye edebilirm :

1. Çocuk ne zaman hazırsa (psikolojik olarak) o zaman söylesin, rahat ol.
2. Onun yanında asla çişten, kakadan, tuvalet terbiyesinden bahsetme. Hele hele olumsuz bir şekilde bir başkasıyla sohbet ederken felan.
3. Kakasını çocuk kolu, bacağı gibi kendine ait bir uzvu olarak görürmüş. Onun için çok kıymetli bir şey yani. O yüzden sifonu çekip onu göndermek yerine "burda kalsın, arada bir gelip sevelim" diyerek onun frekansına geçebilirsin. Asla onun gözünün önünde kakayı gönderme.
4. Kakasına asla "ıııı, çok pis, kötü vs." deme ve "ay ne tatlı, ne güzel yapmışşsın" felan diyebilirsin. Kakayı birlikte sevin.
5. Kendi gelip kakayı almanı istesin altından, sen alma. Sakın yapmış mı diye arada bir külota/beze bakma.

Bu süreç onun için kritik ve kolay değil. Hiç kendini üzme, o da üzülür. Herşeyi bunlara dikkat ederek akışına bırakırsan yoluna girecektir diye düşünüyorum.


ozge_deniz

Nihalli teşekkür ederim tavsiyelerin için. Şu an beze döndük. Arada çişini lazımlığa yapıyor fakat kaka hala yok. Bez bağlayınca çişini genelde beze yapmak istiyor. Kakayı zaten hiç pis olarak tanıtmadım. Ama bezine yaptığı zaman kendisinin vermesini istemedim genelde çünkü ona kalsa hiç vermez kakasıyla mutlu mutlu yaşar. Henüz hala hazır değil kakayı tuvalete yapmak için ne zaman hazır olacak bilemiyorum...


mimicha

sabir arkadaslar 1 ay oncesine kadar ayni durumdaydik, asla ogrenemiycek sanirim diyordum .. allaha sukur 2 haftadir hallettik .. 1 ayda pipiyi cok guzel ogrendi ama tam 2 ay kakayi kiloduna yapti .. bazen pes edip beze dondum ama cok hate etmisim, kesinlikle sabredin gerekirse kilot stogu yapip kakali kilotlari cope atin ki daha kolay olsun ..
bi arkadasin tavsiyesiyle hediye yontemini denedim ve gercekten cok ise yaradi .. bazen kucuk bi cikilotayla bazen bi kac sekerle odullendirdim, bol bol sevinc gosterisi, iltifat cocuklari gaza getiriyor .. 
Cevaplamak için Üye ol