şaka ile gerçek'i ayırt edememe...

zynpsrz soruyor: 10

Oğlum 1 hafta sonra 4,5 yaşında.

Bugün kreşinin pedagogu ve öğretmeni ile görüşmem vardı..

Şaka ile gerçeği ayırt edemediğini ve bunun çok sıkıntı yaratabileceğini söylediler.

Sebebinin ne olabileceğini veya ne yapabileceğimi sorduğumda net cevaplar alamadım..

Sizin fikriniz var mı? Kafam karıştı..

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


Sanemm

Örnekler misiniz ?


zynpsrz

Örnek vermediler; şaka yaptığımızda ağlıyor ama ciddi bir şey söylediğimizde şaka bu diyerek gülmeye başladığını söylediler..


babu

Sadece saka ile gercek mi, mecazi anlami da mi? Sikinti yaratabilir deyip aciklama yapmamak anlamli gelmedi bana. Ne yapmaniz gerektigini soylemeleri lazim size.


elifnazar

Pedagogun ve ogretmenin sorunuza net cevap verememesi ilginc geldi bana.??? Bunun tam cevabini bilemesemde ben olsam oglumla beraber onun anlayabilecegi kucuk şakalar yapmaya baslardim.ornegin gel babana saka yapalim vs der baba eve geldiginde oglumla hazirladigimiz sakalari yapardim.oglum icinde anlsyabilecegi tarzda sakalar hazirlardim.ve yapilan her sakanin sonunda tabi nasil eglendik degilmi,şakalar zarar vermedigi ve abartilmadigi zamanlar insanlari eglendirir gulmelerini saglar vs diyerek bilgilendirirdim.şakalarida surekli yapmsmaya dikkat ederdim.ki alisip herseyi de sakaya vurmasin :)) yukarida sanemm hn.sormus ornek verirmisiniz diye...sakalarin nasil olacagi sizin orneklerinize bagli.sonucta sakadan sakaya fark var.oglunuz nasil sakalari algilayamiyor acaba?once bunu ogrenmek gerek.


denizsema

 Ağlatacak derecede ne şakası yapmış olabilirler ki? Tuhaf geldi, yani öğretmenle pedagog şaka yapıp çocuk mu ağlatıyorlar? Şunu demek istiyorum aslında: çocuklar şaka ya da gerçek sevmedikleri, hoşlanmadıkları, sinir oldukları v.b. negatif duygular hissettiklerinde ağlama tepkisi gösterirler. Çok hoşuna gitse bu şaka ağlamaz heralde çocuk da eğlenir. Bana sanki yaptıkları ya da söyledikleri birşeylerin üstünü kapatıyorlar gibi geldi bu şekilde. Zaten açıklama da yapamamışlar ilginç..nevinc

Mrb dilammm sonuna kadar katiliyorum bunlar bir halt yedi heralde bunu ört bas etmek icin altlik hazirladilar galiba bu yastaki cocuktan ne bekliyolarki :)


sefemu

şaka yaptıklarında çocuk ağlamış ise kendi yaklaşımları ne olmuş..?


Sanemm

Sizin yanınızda böyle bir sorun olmadıysa, çocuğunuzda değil, şaka boyutunda sıkıntı vardır bence. Fazla mecaz (seni yiyecem) ya da yalan unsuru barındırıyordur şaka.

"Şakadan hoşlanmıyor olabilir, şaka yapmayın" diyerek konunun önüne geçebilirsiniz.zynpsrz

Herkese teşekkürler.. :)


ozdenin_oykusu

Gerçekten enteresan;öğretmen ve pedagogun fikri.iletişim becerilerinin zayıflığını gösterir bu.somut ve mantıklı örnek bile veremedilerse sıkıntı darklı.cocugun hoşlanmayacağı uslup ya da diyalog kuruyorlarsa tabiki hoşlanmaz.şaka değil mizacı minik espriler yapılır zaten okul öncesinde.bence üzülmeyin


Cevaplamak için Üye ol