Meme düşkünü olmayan bebekler

dilek80 soruyor: 10

Ufff, bu meme işi beni çok yordu...10,5 aydır emziriyorum çok şükür ama oğlum memeyle bir küs bir barışık. Bu durum ikinci ayda başladı ve hala devam ediyor. Göğsüm dolu olur ama iki çeker hemen başka şeyle ilgilenir. 9. aydan sonra çalışmaya başladım, öğlen eve geliyorum bin bir zorlukla emziriyorum, kucağımda dans ederek, ninnilerle, pış pışlarla... Az önce kv. dışarı çıkarmış, hava malum çok güzel, istersen burda emzir eve dönmeyelim dedi, denedim ama ne mümkün iki çekip hemen gidiyor. Bende üstümü başıma kapatmakla uğraştım çok sıkıldım...:-(

Aslında bence o bırakmaya hazır ama ben iki sene emsin istiyorum, Allah izin verirse. Gündüz durum böyleyken gece uyanınca, meme emmezse kıyameti koparır, gündüz ben onun peşinde uğraşıyorum ama o gece emmek istiyor bu niye oluyor? Sanırım etrafa ilgisi artıyor. 3 aylıken AVM'lere gittiğimde emzirmem mümkün oluyordu, inanın 5-6 saat aç kalıyordu ama ağlamıyordu da, etrafa bakınmaktan.. Eve gelince emerdi..

Bazen üzülüyorum ama aramızdaki bağda mı sıkıntı var diye, neden istemiyor kucağımda durmak diye.. İşten gelince, 1-2 dakika kafasını gömüyor, sanki kokluyor :-) özlediğini anlıyorum ama sonra direk kaçıp gidiyor:-)

Benim gibi olan anneler ne kadar emzirebildiniz? Bu arada gece uykusu sadece ben emzirerek uyutuyorum, eğer öyle yapmasam toptan bırakacak emmeyi:-(

Bu soruyu cevapla


10 Cevap


CokBilmis

Ben de bebeğin zorlanmaması taraftarıyım. Boşuna üzmeyin kendinizi. O kendisi için en doğruyu içgüdüleri ile bilir.


ipekkusgoz

Günüz sağıp gece emzirseniz. Gündüz de sağdığınız sütleri bardakla vs içirirsiniz. Böylece zorlamamış olursunuz o da istediği zaman emmiş olur.


dilek80

Aslında zorlamıyorum zaten o kadar inatçı ki, her konuyu onun isteğine bırakıyorum. Mesala yemek yemek istemesse hemen kaldırırım, 1 saat sonra tekrar denerim.....Kucağımda gezdirerek, ninni söylerek, saçlarımla oynarak emiyor...Tabi artık 1 yaşına geliyor, kollarım kopuyor böyle..

...Öğlenleri ben göğsümü açana kadar mızıldanıyor, sabırsızlanıyor.. Ama 1 dakika emip, hemen başlıyor oyuna. Belki dediğiniz gibi katı gıda aldığı için artık süt akışı ona yavaş geliyordur ama emzik gibi emmeyi de sever, özellikle gece maalesef:-(

Bir yerde okumuştum, bardakla içebilen azıcık emip bırakan bebeklerin aslında memeyi bırakmak için hazır olduklarını:-(((( Bıraktırmalı mıyım ne dersiniz?

CokBilmis

Sağıp bardakla vermek de bir seçenek tabii.

Deneyin 1-2 gün sadece sağın, hiç meme teklif etmeyin. Bakın bakalım hazır mı bırakmaya?


TuffGong

benim kızımda meme düşkünü olmayan bir bebekti.

sanırım 5.aydan sonraydı kucağımda etrafa bakınmaktan emmediği için yatağa uzanarak emzirmeye başlamıştım..iki çekip döner, yuvarlanır yine gelirdi memeye..Öyle çok uğraşmaz hanımefendi sütün akışı hızlanıncada rahatsız olur bırakır mesela(hala öyle)..Uzanarak emzirdiğim için memede uyutmaya başladım ve aynen devam ediyor bu duruma...

biberon tutmadığı için sağıp sakladığım sütlerimi kullanamamıştım bu yüzden emzirmek zorundaydım bayaa zaman uğraştım sevdirmek için memeyi..

12.aydan sonra beni ara ara kıstırıp meme açtırıyor,meme krizi tutuyor adeta ama her seferinde sayıyorum 3 sn. sürüyor emmesi :)

uyumadan önce emmekle yetiniyoruz genel olarak..sütüm azalıyor tam bitecek derken kızım emme meraklısı oluyor sütüm artıyor sonra yine aynı döngü..memeler afallamış durumda ama ayırmak istemiyorum gittiği yere kadar devam,bakalım..

sizdede durum aynı olabilir mi bilmiyorum ama benim kızımın beslenme konusunda da pek hevesi yok genel olarak.yani meme onun için sadece duygusal bir ihtiyaç sanırım.bu nedenle çok düşkün değil.ama bu hiç ihtiyac duymadğı anlamına gelmez tabi.

bence devam etmelisiniz.ben öyle yaptım :)

kolay gelsingeorgia

Bende çok uğraştım emzirmek icin.4 aylıkken bırakmak üzereydi.emmediginde sagdim durum azalmasin diye.ise başlayınca daha bi emmeye başladı 9 aylikti.1 yaşından sonra iyice alıştı.bence azda ense her fırsatta emzirin alışkanlığı bitmesin.siz işten geleceğimize yakın birşey yemesin ki gelince hemen emzirin.ben öyle yaptım.Su an emziriyorum hala.burada da yazmıştım. emreylehayat.blogspot.com/2012/05/bizim-sut-savaşma.html


Aysegul_

meme düşkünü olmayan biri de benim oğlumdu. ama ben çok istekliydim 2 yıl emzirmeye. aynen 2 aylıkken 4 aylıkken 6 aylıkken bırakma girişimleri oldu. ısrar ettim hatta bazen zorladım bu aylarda, devam etti tekrar emmeye.  3 4 saatte bir ben aldım emzirdim hep.  bazen emzireceğimi anlayınca kaçardı benden:) bir şekilde ikna eder emzirirdim. ama hiç bi zaman anne meme demedi. asla göğsümü zorla açtırmadı. işe o 21 aylıkken başladım. akşama kadar görmediği halde akşam beni görünce bile hiç istemedi. fakat işe başlayınca geceleri meme delisi oldu. 2 yaşındaki çocuğu 1 saat emzirdiğimi biliyorum gece, bıraktıramıyordum kıyameti koparıyordu:) öyle böyle bir emzirme macerasıyla ben 26 ay emzirdim. 26 ayın sonunda kesmek de oldukça kolay oldu. emzirmeyi çok istiyorsanız benim gibi, devam edebilir bence. yoruldum artık yeterli bu kadar diyorsanız da şıp diye kesilecektir eminim sizi hiç zorlamadan. size bağlı bir durum bence.


fistikcik

Sevgili dilek80, 1 yaşın altında bebekler memeyi kendiliğinden bırakmazlar. Bu yüzden siz denemelere devam edin. Bunlar zorlamak değildir, zaten meme verirken zorlamak işe yaramaz. ve önerilmez. Ama teşvik etmek, uygun yollar bulmak, farklı emzirme şekilleri denemek mümkündür.

Şimdi benim kız uyandı. Daha sonra tekrar yazacağım.dilek80

Arkadaşlar iyiki varsınız, anlaşılmak ve benzer tecrübelerden geçmek insanı çok rahatlatıyor. Hepinize cevaplarınız için çok teşekkür ederin. Tuffgong, sanki benim oğlumu anlatmışsın, bu kadar mı olur bire bir aynı şeyleri yaşıyorum. Eve geldiğimde ben açana kadar kıyameti koparıyor, yani ben açana kdar elim ayağıma dolaşıyor. Sonra iki fırt çekip:-), başlıyor emeklemeye:-).. Diyorum bu muydu hevesin, sanki öpüp kaçıyor. Geceleri şimdilik güzel emiyor. Aynen bende senin gibi yatarak emzirerek uyutuyorum, kucağımda durmaz ki...Sanırım bizimkiler özgür ruhlu:-)

Fıstıkçık, 1 yaşından sonramı bilinçli olarak bırakırlar? Peki bırakma belirtileri nasıl oluyor yani sanırım gece de emmiyorar öyle mi?

Georgia, zate
Ayşegül teşekkür ederim...Ne kadar üzülsemde, emzirme denemeleri devam:-) Sütümün son damlarına kadar vermeye çalışacağım Allah nasip ederse:-)


Sanırım böyle böyle devam edeceğim, ama anladım ki, özellikle gündüz öyle uzun uzun emmelerimiz olmayacak. Meme bıraktırma çalışmaları beni hep ağlatmıştır meme düşkünü bebikler için, sanırım benimki zamanı geldiğinde çok kolay bırakacak...


emotional_mel

benim bebişde aynen meme düşkünü bi bebek değil,gündüz hadi alayım kucağımada emzireyim yapamıyorum ancak hafif başını yükseltip yere koyuyorum ve yanına geçip üstten veriyorum öyle çokda emmiyor ama sık emzirmeye çalışıyorum.gece ve uyurken sorun yok ama uyanıkken binbir şekle giriyorum ve dışarıda emzirmek falan mümkün değil o yüzden sorunsuzca emziren annelere cok imreniyorum....ilk başlarda gazdan dolayı geçer diyordum ama yok hala devam ediyor ve hepde devam edicek sanırım ama inşallah en azından 6 ay emzirebilirim.Ayrıca bende burda yazılanları okuyunca içim rahatladı yalnız değilmişim :) ben artık bunun huyu diyerek bakıyorum olaya ve alıştım ama iyiki devam ettim çok bunaldığım zamanlar oldu ama hiç pes etmedim,kii siz 10 ay olmuş ne güzel benimde inşallah devam eder.onlara verebilceğimiz en güzel şeylerden biride anne sütü sanırım


Cevaplamak için Üye ol