Diş fırçalama

BaharK soruyor: 3

Çocuklarınız okulda diş fırçalıyor mu? Bugün okula diş fırçası yolladığımda "biz okulda fırçalatmıyoruz, sabah ve akşam evde fırçalaması yeterli" dediler. Aslında iki öğünü okulda yiyor ve sonrasında fırçalaması alışkanlık kazandırır diye düşünmüştüm. Ana bir yandan da o kadar çocuga diş fırçalatmak zor da olabilir tabi.

Sizin okullarda durum nedir?

Bu soruyu cevapla


13 Cevap


kimkimkimo

hijyenden dolayı istenmemesini aklım almadı. bizim okulda çok basit bir uygulama ile bu sorunu aşıyorlar. duvarda tahtadan yapılmış yan yana fırçaların asılabildiği bir askılık var. her çocuğun diş fırçasıda kutulu. her çocuğun adı yazıyor. ne fırçalar değiyor birbirine ne de karışıyor. hijyen sanki biraz yapmamak için uydurulmuş bir masal gibi geldi bana :) 


ayrıca sabah ve akşam fırçalamak yeterli kısmına da katılmıyorum. biz diş macunu kullanmadan fırçalattığımız için her öğünden sonra fırçalaması gerekiyor. koruyucu, dezefekte edici hiç bir şey kullanmıyor çünkü. 

her şeyden öte okulda birlikte yaptıkları şeyleri daha kolay benimsiyorlar ve günlük hayatlarında yaşatıyorlar. sabah akşam fırçalanması yetse bile alışkanlık olması için okulda desteklenmesi gerektiğini düşünüyorum.


ilknur

Bizim kreşten ilk istedikleri şeylerden biri buydu. 12-13 arası öğlen yemeklerini yedikten sonra topluca diş fırçalama ve tuvalet saatleri var. Hatta kreşe başladığı iki ay oldu diş fırçasını yenilememizi rica ettiler dün. Hijyen konusu bence enteresan olmuş. Kreşimizde herkes için bir bardak istendi. Üzerlerinde çocukların ismi yazıyor ve herkesin diş fırçası macunu burada duruyor.  Okul hijyenden dolayı istemedik derse böyle bir şey önerebilirsiniz belki.


peyibal

Çocuklar biraradayken diş fırçalatmak çok daha kolay olur diye düşünüyorum, alışkanlık kazanması için önemli.

Kreşe başlarken bizden bir bardakla beraber diş fırçası ve macununu istediler, hepsinin üzerine asetatlı kalemle adları yazılıyor ve sıra sıra birbirine değmeyecek şekilde tuvalete konuluyor.Eskiden gece yatmadan önce dişlerini fırçalamak istemiyordu ama görüyorum ki kreşin bu rutini sayesinde evde fırçalatmak için çok uğraşmıyoruz,kendiliğinden talep ediyor.
Cevaplamak için Üye ol