Bu uyanmalar artık normal değil sanırım

ozgu_naz soruyor: 9

gene bizim uyku sıkıntımız gündemde. Naz hala emiyor ve uykuya emerek geçiyor  ve gece sabaha kadar 3, 5 kere kalkıyor sayısını bile bilmiyorum uyku arasında memeyi gelip buluyor. ama esas sorun uykuya geçtiği andan itibaren her 20 dakikada bir uyanması. 5 saniyede bile yeniden uykuya geçtiği durumlar var memeyi alıp ama artık meme emmek için uyandığını düşünmğyorum. bukadar sık uykusundan uyanmasının ve derin uyuyamamasının başka sebepleri var diye düşünmeye başladım artık. önerisi olan var mı?

Bu soruyu cevapla


9 Cevap


kedidirkedi

Benim kızım 1,5 yaşına kadar uyandı, sonra sonra azaldı ve 2 yaş civarı uyanmaları bitti. 28 aylıkken de memeyi bıraktık. Yani sadece meme alışkanlıgından kalktıklarını düşünmüyorum. Susamış olabilir, acıkmış olabilir, rüya görmüş olabilir.

İdrar yolu enfeksiyonu olabilir. Kulak olsa kulagını tutar ama iye sinsidir.


ozgu_naz

gece beslenmesini kesmem mümkün değil çünkü başka yöntemle asla uyumuyor gece kıyamet kopuyor.

enfeksiyon durumları olsa gün içinde de keyifsiz olurdu sanırım keyfi tavan:) kulaklarını sürekli yokluyorum bebekken geçirdi çünkü çok dikkat ediyorum. umarım söylediğin zamanlarda bizim de biter kedidirkedi.çünkü anne bitmek üzere uykusuzluktan:)


pinarsultan

aynı sorun bizde de var. 16 aylık olduk ama en az 3 -5 defa uyanıyoruz. Bazen gazı oluyor, bazen susuyor, bazen acıkıyor, bazende sadece beni görmek için kalkıyor. Artık aynı yatakta uyumaya başladık o da uyandıkça emiyor. En kısa zamanda deliksiz uyumak dileğiyle.


ayse_deniz

Özgücüm Naz'la Deniz'in uyku sorunları çok benziyor birbirine. Uzun bir dönem (1 ay) Denizde yattıktan yarım saat sonra kalkıyordu. Sonra 2 azı dişi çıktı. Sizinkide diş sıkıntısı olabilir. Bu ara gene ilk uykuya yatmakta problem çıkarıyor. Kavga dövüş uyutuyorum desem yeridir. Şimdide alttaki azı dişler geliyor. Denizde emerek uyuyor, uyuyamazsa arabada ya da ayakta sallanıyor. 14 aylık tecrubemde gordugum sey eger bır sıkıntıları yoksa gercekten uyuyor bu kuzular. Uykusuzluk yüzünden bende çok çekiyorum ama memeden kesmenin çözüm olacağını düşünmüyorum. Uyku eğitimi ben vermedim, veremedim. Versek faydası olurmuydu bilmiyorum.egis

Bence gece beslenmesine alışan çocuklar acıksa da acıkmasa da daha sık uyanıyor, özellikle emerek uykuya dalmaya alışıksa. Tabi diş çıkarma, hastalık falan gibi durumlar da etkiliyordur ama sürekli aynı şeyi yaşıyorsa uykuya dalmayı bilemediğinden oluyordur diye düşünüyorum. Her çocuğun yapısı, uyku ihtiyacı aynı değil ama gene de kendi çocuğa uygun bir yöntemle uyku eğitimini denemek gerekli diye düşünüyorum nacizane :) Yavaş yavaş gece emmesini azaltabilirsiniz. Gece kaç kere emiyorsa onun birini kesmeyi deneyebilirsiniz.


CokBilmis

Gece beslenmesini kesmezseniz birkaç ay sonra gece uyanma sıklığına dayanamayarak memeyi kesmeye kalkarsınız büyük ihtimalle.

 

Karar sizin...


ozgu_naz

hiç belli olmuyor ki Ayşecim bizim halimiz. bu gece sakin şimdilik. ben de senin gibi uyku eğitmini hiç denemedim, deneyemedim, ağladı kıyamadım.kendi adıma değil sıkıntım açıkçası ama çok kalitesiz uyuyor maalesef


CokBilmis

Kalitesiz uyumasına kıyıyorsunuz da ağlamasına mı kıyamıyorsunuz?

Şimdi 14 aylık. 18-24 ay arasında (yani sadece 4 ay sonra) kendi yerlere atarak 2 yaş krizlerine girmeye başlayacak. İşte o zaman ağlata ağlata doğru yolu göstermek zorunda kalacaksınız.

"Bilinçli Bebek" diye bir kitao var. Attachment Parenting taraftarı olmasına rağmen bebeğin ağlamasının çok faydalı olduğunu savunuyor. Belki o kitabı okumak, içinizi rahatlatır.


ayse_deniz

Ben o kitabı okudum ama genede ağlamasına dayanamıyorum :)) Halbuki hamileyken çok güzel atıp tutuyordum. Tracyide okumuştum. 1 aylık olunca odasını ayıracaktım, 1 yaşında ancak ayırdım, gerisini siz düşünün :D


Cevaplamak için Üye ol