Okul sorunları ve yoldaki kardeş...

Merhabalar...


Kızım toplamda 1 yıldır yarım gün (13:00 )olarak kreşe devam ediyor. 3 ay önce ev değiştirdik otomatikman yeni bir kreşe başladı. Öğretmenine ve ortama alışması zaman aldı. Ama bir süre sonra alıştı gayet keyifli gitmeye devam ediyordu. 

Ağustos ilk hafta kardeşi olacak diye temmuz 1 itibari ile tam güne çevirdik (17:17:30 a kadar) bugün ilk günü. Ayni zamanda yaz okulu dönemi başladı yüzme binicilik piknik daha çok oyun olacak.. Ama okulda uyuması gerekecek.. 

Bu sabah çantasını hazırladım. havlu mayo terlik. vs. koyup anlattım havuza gideceksiniz vs.. Sonra havuzdan gelince yorulmuş olacaksınız belki okulda biraz uyur dinlenirsin diye sana temiz çarşaf koyuyorum. istersen uyku odasında biraz dinlenirsin arkadaşlarınla diye bahsettim. Ama uzun kalacaksın orada uyuyacaksın vs. deyip korkutmadım..

Fakat yinede okula gitmek istemedi. Evden bi şekilde çıktık. Okul bir üst sokağımızda 5 dakikalık mesafe ama 20 dk da gittik. Yolda durdu istemiyorum dedi,geri döndü, zor ikna ettim. Okula varınca öğretmenide zor ikna etti. Annemi seviyorum. evde kalıcam, okula gelmek istemiyorum diyor. 

Bu arada olduda bir şekilde alıştı diyelim. Eşimde eylül itibari ile bir kolejin anaokuluna başlamasını istiyor . İlkokula devam edeceği okulun kreşi onun için daha iyi olur diye düşünüyor. 

Bende eylüle kadar tam yaz okulu ve tam güne alışmış olacak , kardeşi gelecek yeniden okul değiştirmek mantıklı gelmiyor . Ama şuandaki okuluda eğitim anlamında pek bişey veremiyor.. Kızımın üstüne çok gelmiş olacağız diye çok korkuyorum. Bunları düşündükçe içim şişti ne yapmalı ne etmeli..


Bu soruyu cevapla


3 Cevap


Seyhan_DefneNil_ZeynepLal

Cegeda teşekkürler ..


benzer şeyler yaşamışız.. dün okulda ilk tam günüydü ve uyumuş .. ilk günden uyuması beklemediğim bir şeydi moralim düzeldi açıkçası. Bugün yüzme var diye daha keyifli gitti. bakalım alışacak umarım. 

okul değiştirme kısmında bende 1 sene daha bekleyelim dedim eşime .. O da kendine göre haklı, kapasitesinin altında eğitim alıyor. İngilizce hiç yok şimdiden ufak ufak başlanmalı diyor. Şuanki kreşin eğitim anlamında eksik olduğunu söylüyor. Çocukların değişikliklere daha kolay uyum sağladığından bahsediyor. Ama yine sen annesisin içinden ne geliyorsa o olacak diyor.Top bende yani :) bu ay sonuna kadar kayıt yapılması lazım eğer gidecekse tabi... Biraz daha zamanımız var düşünmek için ....

sağol..


beatrix

Tebrik ederim dogacak bebeginizi oncelikle. İki cocuklu olmak bambaska bisey gibi gorunuyor. Tek cocuk anneyi iki cocuk birbirini yer diye bisey duymustum :)

Kardesi olacagini biliyordur muhtemelen. Odasi degisti mi,onunde yeni gelecek kardese esyalar kiyafetler alindi mi. En tepkisiz kalan bile icerliyor aslinda. Yeni gelen kardesi kavrayip kabullenip sevmeleri epey zaman alabiliyor.

Bence yeni bir okula ne kadar egitimi daha guzel daha kaliteli de olsa su evrede baslamayin. Tam gun devam etsin zorlanmayacak gibi gorunuyor hem yaz okulu eglencelidir bu sayede daha siki isinir okula. Zor ama neseli gunler sizi bekliyor. Saglikla dogurun gule gule buyutun yavrularinizi


Seyhan_DefneNil_ZeynepLal

beatrix teşekkürler .. o sözü bende duydum :) 


Kardeşi olacağını ilk aylardan beri biliyor . Çok fazla bulantım olduğundan ilk 4 ay  tuvalette yaşamaya başlamıştım:) tabi nedenini merak etti açıkladık. 

Odası değişmedi. Kardeşine çok düşkün aslında küçülen kıyafetlerini, oyuncaklarını hep kardeşime veririz deyip ayırıyor. Mağazalaar uğrayınca ufak kıyafetleri bulup bunu kardeşime alalımmı diyor . onun küçülmüşlerini ayıkladım.çok mutlu oldu eski kıyafetleri, minik çoraplarını gördü. ben bunları giyemem büyüdüm kardeşim giyer dedi hep. Ama biz kendisine böyle bir telkinde bulunmadık içinden gelen bu ..

yeni okul için farklı bir yöntem deneyeceğiz galiba .. Eşim temmuz sonuna kadar şuanki okulunda kalsın ağustosta alalım evde 1 ay geçirsin hem bebekle hem seninle olsun. Sonraz zaten sıkılır eylülde yeni okuluna başlatırız diyor. Bana çok mantıklı geldi. Hem evde kaldığı 1 ay süresinde bizimle olacak. hem aradaki boşlukta şuanki okulunu unutup yeni okula alışması daha rahat olacak diye düşünüyoruz. 

Kardeşi ve benimle evde kaldığı zamanlarda muhtemelen sıkılacak o zaman bol bol telkinde bulunup okula giderse oyun oynayıp, eğleneceğini, anlatıp ısındırma çalışmları yapıcaz.. ,

bakalım bu çözüm bana mantıklı geldi. okullar arası direk geçiş yarine arada 1 aylık ev tatili ona iyi gelir ..Cevaplamak için Üye ol