6 aya kadar sadece anne sütü ile ilgili

cemmurat soruyor: 10

Dünya Sağlık Örgütü, bazı istisnalar haricinde, ilk 6 ay sadece anne sütünü tavsiye ediyor.
Ama İngiltere'de bazı araştırmacılar bunun doğru olmadığı fikrinde, 4 ay sonra ek gıdaya başlanması gerektiği fikrindeler.
Henüz 10 günlük oğlumuzla "baba" olmaya çalışan biri olarak ve eşimin bebeğimize anne sütü verebilmek/vermeyi sürdürmek içi insan üstü mücadelesine bakarak, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından ortaya atılan "ilk 6 ay sadece anne sütü sloganı" bazı anneler için acımasız bir söylem olabileceğini,  hemde bilimsel açıdan eksik yönleri olabileceğini aklıma getirdi. Siz ne dersiniz?
İngiltere'deki çalışma henüz yeni yayınlandı. (Aşağıdaki dergide)

Institute of Child Health, "Is ‘Breast Only’ for First Six Months Best?” University College London, 14 January 2011. Accessed 15 January 2011.
Not: İstisnalar annenin sağlık ve alışkanlıkları ile ilgili
Örnek olarak kronik bir rahatsızlığı olan anne, ilaç kullanması gerekeceği için bebeğine anne sütü vermesi tavsiye edilmeyebilir veya tuberkiloz, HIV gibi infeksiyona maruz kalan annelerinde anne sütü vermesi tavsiye edilmiyor. Kaynak:
 • Breastfeeding [http://www.nichd.nih.gov/health/topics/Breastfeeding.cfm]From the National Institutes of Health(National Institute of Child Health and Human Development)  
 • Bu soruyu cevapla


  134 Cevap


  BAYLEMUR

  bana gore ve cevremden edındıgım ızlenımlere gore ılk 6 ay sadece anne sutu alan bebekler normal gıdaya gecslerı ve alısmalarının cok daha zor oldugunu gozlemledım.bence egıtım ıcın nsl 7 cok gecse ek gıda ıcınde 6 ay cok gec bence.bebeklerın damak lezzetlerının gelısmesı ıcın 3 aydan sonra artık yavas yavas baslanmalı dıye dusunuyorum.


  anneyazar

  İlk 6 ay sadece anne sütü vermek demek 4,5-5 aylıkken ufaktan bir takım şeylere başlatmakta demek. Şahsen böyle bir doğrultuda ilk 6 ay sadece anne sütü verdim. Bebeğimin kan değerleri de gayet yerindeydi ve ek gıdaya geçerken de herhangibir sorun yaşamadım. İç organları yeterince gelişmemiş bir bebeğe erkenden ek gıdaya geçmenin bence bir anlamı yok. 

  Emzirmeve süt arttırma ile ilgili Sütü Arttırma Yolları, Emzirme Sorunları bu yazıma bakabilirsiniz. Umarım faydası olur, sevgiler:)


  sevfurkereym

  bence her anne bebeğinin ne zaman neye ihtiyacı olacağını gayet iyi bilir.bu sağlık örgütleride her sene bi önceki sölediklerini çiğneyecek bi takım duyurulardada bulunabiliyolar.bi sene çok iyi sağlıklı dediklerine bi dahaki sene yok asıl bu iyiymiş diebiliyolar..o sebepten her anne eğer emzirebiliyorsa bebeğini ilk 6 ay sadece anne süütüyle beslesin.bu öncedende böleydi halada böyle.zaten bunu en fazla 1,5 2 yaşına kadar yapabilecek.sonra zaten birdaha anne sütü şansı olmayacak.anneler bebekleri için en iyisi neyse onu yapıyorlar zaten.gerisi hikaye.


  cemmurat

  Amacım kimsenin kafasını karıştırmak değil ama aşağıdaki sorularıda kendi kendime soruyorum, belki çevremize ve kendimize karşı bu konuda daha insaflı davranır, anne sütünün önemli bir faktör ama ölüm kalım meselesi olmadığını anlarız.
  1)  ilk 3 ay sadece anne sütü alan bebek oranı Amerika'daki   "The Pediatric Nutrition Surveillance System (PedNSS-2009) göre sadece % 10, bu 6 aya çıkınca % 5 lere düşüyor.
   Yan her doğan 10 çocuktan 1 tanesi sadece ilk 3 ay sadece anne sütü alıyor
  Aynı survey'e göre, 3 ay boyunca anne sütü yanında yanıda ek gıda alanlarda hesap edildiğinde bu oran %34, yine 6 aya çıkınca %27'ye düşüyor. 2000 yılında bu oran Amerika'da yaklaşık %20, 1990 %13 müş
  Şimdi daha çarpıcı kısmına geliyorum, 2009 verilerine göre
  en az altı ay anne sütü alan çocuk oranı beyaz ırkta %21 (bu oran sadece anne sütü alan oranı değil, anne sütü yanında ek gıda veya mamada almış olabilir)
  Hispanic dedikleri (İspanyol-Latin Amerika) kökenlilerde ise % 38,
  Ne beklersiniz Amerika'da yaşayan latin kökenliler daha mı az hastalanıyor? daha az mı allerjik bir bünyeye sahip? Astım-KOAH oranı latin ırkta, beyaz ırka göre daha mı düşük?

  Açık söyleyeyim değil, en azından aradaki %17’lik farkı açıklayacak kadar değil.

  Ne yazıkki Türkiye'de ve dünyadaki bir çok ülkede bu tür veriler yok.

  bizim  çocuk doktorları ilk 6 ay sadece anne sütü derken hangi verilere göre konuşuyor, hiç destekleyici bilimsel bir makale talep eetiniz mi? ilk 6 ay anne sütü derken, bu sürecin avantajları yanında ülke maliyesine mali yükün azaltılmasınında sayıldığını biliyor muydunuz? Geçen sene Dünya Sağlık Örgütü'nün domuz gribi aşı kampanyasını hatırlayan var mı? sonucun ne olduğunu takip edebilen  oldu mu? Aşıya harcanan paralar ile anne sütü bile değil mama/ek gıda verilerek Afrika'da çocuğun kurtulabileceğini tahmin edebilmeyi isterdim. Bu anne sütü efsane ile kaç annenin kendi yaşamlarının en güzel zamanlarını gönüllerince geçiremediklerini biliyorum, Amerika'daki verilere göre  %73

  Tüm bunlardan yola çıkarak, benim sonucum biraz subjektif, insanları bilinçlendirmek ve toplum bilincini artırmak için yapılan bu tür kampanyalar, yaklaşımlar ve yönlendirmeler zaten bilinçli olan kesimde ters tepki yapabilir. Gereksiz hayat kalitesini düşürür, sosyal ve ruhsal problemlere neden olur.

  Ben baba ve eş olarak en büyük görevlerimden biri, ileride eşimin böyle bir sıkıntı çekecek olursa, gerekli desteği verebilmek.

  sevgiler


  ikicocukannesi

  esinize destek mi olmak istiyorsunuz?

  benim esim soyle yapardı;

  geceleri saati kurar, sabah karsı uc gibi uyanır, kızımızı kaldırır, gogsume koyar bizi uyandırırdı. iliklerime kadar onun gucunu hisseder aile oldugumuzu oyle iyi idrak ederdim ki. zira hic onluk bir durum olmamasına karsın emzirme seromonisine eslik ederdi.

  ayrıyetten bebegime her zaman kendi sutumu vermeyi tercih ettim bir inegin sutunu niye vereyim ki, mis gibi anne sutu varken. ne geregi var anlayamıyorum.

  anne sutu elzemdir,
  secenek degildir.

  yemisim ingilizleri!

  tamamen kendi fikrim: mama satıcıları bu argumanları cok kullanırlar. emzirmeyi seven benim gibi annelerde ustte yazdıgım cumleleri.  annevebebisi

  Bu arastirmanin sponsorlari bilin bakalim kimler? :))

  Gelmeyin bu oyunlara :))


  ikicocukannesi

  mama satıcılarının argumanları efenim,
  kanmayalım,
  bilinclenelim,
  emzirelim!


  ikicocukannesi

  http://ikicocukluanne.blogspot.com/2011/01/sarkk-memeler.html

  tam da bunu yazmıstım,
  dileyen goz atabilir.  meycan

  Arkadaşlar lütfen sakin olalım....

  Murat, çok yakından tanıdığım, iyi bir eş, ve eminim çok da iyi bir baba olmaya çalışan henüz taze bir baba...

  Kendisinin eşine desteği konusunda kesinlike bir şüphem yok....

  Gerek benim, gerekse Pınar'ın hamilelik dönemlerinde fazlasıyla aynı ortamlarda bulunuduğumuzdan, kendisinin nasıl bir bakış açısına sahip olduğunu yakinen bilmekteyim.

  Benim Murat'ın yazısından anladığım, çok basit bir Türkçe'yle (ki kendisi sağlık sektöründe olduğu için makaleler ve araştırmalardan bahsetmiş bulunmakta) "emziremiyorsan dünyanın sonu değil"

  Sevgiler....


  annevebebisi

  ikicocukannesi, +1

  Bu da benden gelsin;

  Anne Sutu Tedavisi  Cevaplamak için Üye ol