6 aya kadar sadece anne sütü ile ilgili

cemmurat soruyor: 10

Dünya Sağlık Örgütü, bazı istisnalar haricinde, ilk 6 ay sadece anne sütünü tavsiye ediyor.
Ama İngiltere'de bazı araştırmacılar bunun doğru olmadığı fikrinde, 4 ay sonra ek gıdaya başlanması gerektiği fikrindeler.
Henüz 10 günlük oğlumuzla "baba" olmaya çalışan biri olarak ve eşimin bebeğimize anne sütü verebilmek/vermeyi sürdürmek içi insan üstü mücadelesine bakarak, Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından ortaya atılan "ilk 6 ay sadece anne sütü sloganı" bazı anneler için acımasız bir söylem olabileceğini,  hemde bilimsel açıdan eksik yönleri olabileceğini aklıma getirdi. Siz ne dersiniz?
İngiltere'deki çalışma henüz yeni yayınlandı. (Aşağıdaki dergide)

Institute of Child Health, "Is ‘Breast Only’ for First Six Months Best?” University College London, 14 January 2011. Accessed 15 January 2011.
Not: İstisnalar annenin sağlık ve alışkanlıkları ile ilgili
Örnek olarak kronik bir rahatsızlığı olan anne, ilaç kullanması gerekeceği için bebeğine anne sütü vermesi tavsiye edilmeyebilir veya tuberkiloz, HIV gibi infeksiyona maruz kalan annelerinde anne sütü vermesi tavsiye edilmiyor. Kaynak:
 • Breastfeeding [http://www.nichd.nih.gov/health/topics/Breastfeeding.cfm]From the National Institutes of Health(National Institute of Child Health and Human Development)  
 • Bu soruyu cevapla


  134 Cevap


  ikicocukannesi

  annevebebis selam ederim,

  lok cıkar cok emzir metodunuz yazmıstınız, ben buna istinaden fırsat bulamadım size yazmaya. evde kvalide ile konustuk, size yurekten katılıyor bende oyle:) diyor ki; kendisi bilgisayar kullanmıyor, ama onun da diyecekleri olur. zira malum konu emzirme, konusma potansiyeli yuksek olanlar genelde kadınlar:)

  gecmis yıllarda mama cok yokmus, mama olmadıgı icin de kadınların elinde bir secenek yokmus, boyle veriler, arastırmalar vs. vs... kadın gebe kaldı mı, dogurdu mu bebegini doyurmak icin yapacagı tek sey emzirmekmis. ha sut mu olmadı, ha bebek mi emmedi, nerede en yakınında yeni dogum yapmıs baska bir anne hemen bulunur, sut anne ilan edilirmis. dusunuyorum da; baska bir kadının sutunu emzirmek secilirmis, pirinc unu ya da inek sutunu sulandırmak yerine. tercih yine insan sutu olurmus, hic bulunamazsa sut anne; pirinc unu vs. vs secilirmis. zaten dusununce dedemin mesela meshur bir sut annesi varmıs yugoslavya'da. buyukhanım(dedemin annesi) hep minnetle anlatırmıs onu.

  ne guzel olmus iktisatcı gozuyle yazdıklarınız. zevkle okudum. moderniteyle ilintilemeniz de pek anlamlı. simdi isi suraya baglayasım var; anne kimligi de degisiyor kosullar degistikce. calısan kadın artıyor dayatılan bir sey var tek ben farkediyor olamam: 'bebek de yaparım fizigim de bozulmaz kariyerimden de geri kalmam'. estetik kaygılar oylesine cinsiyetci bir tavırla gunumuz kadınlarına dayatılıyor ki, ah allahım. gebeliklerinde sadece 6 kilo alan ve bununla ovunen insanları goruyoruz. hatta / dahi hic memeleri sarkmamıs anneler gozumuze sokuluyor. bunlar da etkiliyor bana kalırsa...yazdıkca yazasım var:) 

  biraz daha devam edersem anne olmayı secen kadınlara karsı pozitif ayrımcılık isteyecegim:)

  selam ederim efendim,
  keyifle okuyorum sizi,
  biline.


  annevebebisi

  ica, gelecek 10 yil icinde calliophe'un bahsettigi tasiyici annelik bize de gelir hic merak etme :)


  ozguranne

  Merhaba,

  Şimdi konuya sonundan dahil olacağım ama şunu anladım ben araştırmadan. Demişler ki "ilk 6 ay sadece anne sütü"nün şöyle sakıncaları olabilir.

  * demir eksikliği olabilir
  * yeni tatlara alışmalarında sorun olabilir.
  * yeni tatlar geç tanıtılırsa gıda alerjisi olabilir.
  * celiac disease riskini arttırabilir.

  Bu iddalar üzerinden konuşursak... Yani insanın yediğinin içtiğinin süte geçtiğini biliyoruz. Ne yazık ki 50 yıl öncekiyle aynı miktarda yediğimizde aynı besini almıyoruz. Etin içindeki demir, yapraktaki vitamin eskisi gibi değil. Olabilir. Anne sütü alan çocukta demir eksikliği varsa takviye yapılır. İlk altı ayda zaten 5 aydan sonra ufak ufak gıdaların tadını tattırmaya başladık biz. Ama ilk zamanlarda bir besleyiciliği olmuyor. Bir sebze çorbasını sabırla bir ay boyunca her gün yaptığımı ve anca bir çay kaşığı aldığında kendimle feci gururlandığımı hatırlarım. Yemek istemiyordu çünkü. Alışana kadar acı çektik. Şimdilerde sebzeci ve etçi, memnunuz halimizden.

  Demek istediğim şu. Sanırım yazı (iyi niyetliyim ya) "sadece" anne sütü konusunda yorum yapıyor. Bu yazıya bakarak mama vermek, anne sütü vermemek filan tuhaf olur. Ama insan ilk anda okuyunca öyle bir hisse kapılıyor. Halbuki anne sütü temel besin. Eksik demir mi, takviye edilir olur biter. Tatlar da denenir. Ama bütün bunlar anne sütünün ana besin maddesi olduğu gerçeğini değiştirmiyor. Ek gıdaya geçme sürecini yaşayanlar bilirler. Bir çorba kaşığı besin ilk ne zaman mideye gidiyor... Ek gıdanın değerli bir katkı olması bir iki ay sürüyor en az.

  Ancak bunu bilmek, bir annenin stresini azaltmaz. Yani baskıyı almaz. Kendi deneyimimden söylüyorum. Ek gıda benim için daha büyük bir stres kaynağıydı. Geçer geçmez, dua etmiştim, bir an önce kendi yesin de bu dertten kurtulayım diye. Bu stres sonradan işime yaradı, kızım güzelce kendi kendine yemeğini yer oldu. Ama ilk zamanlar, akşam eşim eve gelse de meyve rendesini o yedirse de ben stres olmasam diye bekliyordum. Odadan çıkıyordum.

  Bu da böyle bir anımdır. Sevgiler.  ikicocukannesi

  nerelere daldık biz ozguranne:)

  seni okumak iyi geldi bana ne yalan soyleyeyim. ek gıdalara gecis surecinden ziyade ben emzirme emzirmeme eyleminde sunulan seceneklere kaptırdım kendimi. hani olmasa da olur'a geliyor kısımına, dayatılan bu argumanların tehlikeli olabilecegine. benim hassasiyetim bu yonde oldugu icin yazılarımda sık sık bunu vurguladım.

  bu iddalarla alakalı dr gorusu okumayı cok istiyorum. ki yazdım da. benim goruslerim, seninkiler uzerinden:

  - gelismekte olan ulkelerde demir eksikligi olabilir denmis / oyleyse? yani demir eksikligini sadece anne sutune baglamak bilemiyorum, daha fazla sorgulamalı...

  - yeni tatlara aslımasında sıkıntı, evet ama bu beklenen bir durum. hic bilimsel olmayan bir gorusum var benim. ic sesim soyle dedi hep, bebegime henuz dort aylıkken ufaktan ufaktan yogurt yalatmaya, corba denetmeye calısan yakınlarıma derdim: sadece anne sutunu ilk altı ay alacak. altı aydan sonra tum besinler onun hizmetinde, ona amade. varsın iki ay daha emsin:)

  - alerjik bir durum gelismedi benimkilerde. daha erken ek gıda verseydim bu risk ne olcude degisirdi, anlamlı farkı; konrtol ve deney grupları uzerinde yapan bagımsız bir arastırma firması olmus mu, olmussa kac kisiyle calısmıs, calısmıssa ne kadar surmus bu arastırma,, sanırım bunu da sorgulardım. birde karsıt yanı var bu durumun calliophe yazmıstı, ah allahım, bebeginin basına gelenler:(

  - çölyak ile alakalı bilgi yetersizligim var, bir aydınlatırsanız? sadece kızımın karaciger enzimleri arttıgında bir tarama testine tabi olduk, konuyu o acıdan biliyorum...

  hasılı; demissin ya, eksik demirse, takviye edilir olur biter. sart degil yani kavanoz mamalar, devam 2 sutleri. hani boyle yapanlar da var. mesela ben:)

  annevebebisi,
  olur mu olur vesselam:)


  ozguranne

  Yok bence faydalı bir tartışma olmuş. Hani ben ilk 6 ay anne sütü muhabbeti stres ediyor mu sorusu üzerine düşündüm. İlk 6 ay anne sütü ama 4. aydan itibaren tattırmaya başlayın diyince daha az stres olmazdım ben. O açıdan.

  Demek istediğim bu araştırma annelerin stresini almaz. Alıyorsa, ortada yanlış anlama var demektir.

  Öte yandan... Anne meme veremiyorsa veremiyordur. Mamalar da zehir değil neticede. İçinde protein, karbonhidrat, vitamin vb olan sıvılar.. Alternatif. Anne sütü alamadı, hastalanacak, perişan olacak diye bir şey yok. Ama işte varken neden verilmesin anne sütü? Soru bu. Yoksa olmayana kimse bir şey demez, dememeli. Bir de bunu çok mesela haline getirmemeli. Çocuğum balık yese en iyisi ama yemiyor işte bugünlerde. Napayım. Oluyor öyle yani hayat bu. 

  Bilimim bilimselliğine gelince... Bu makaleyi yazanların kimle ne bağlantısı vardır bilmiyorum. Araştırayım dedim ama vaktim olmadı. Ama başka örneklerde, örneğin çocuklar istedikleri zaman bezi bıraksınlar, 2.5 3 yaşında olsa da gibi iddaların sponsorları pampers/prima. Sigaranın sağlığa nasıl faydalı olduğunu zamanında yayınlamış araştırmacılar var. Küresel ısınmanın aslında var olmadığını söyleyen bilimsel araştırmalar var. O nedenle bilimin bilimselliği de şüphe götürüyor zaman zaman. Sorgulanmasını çok bağlantısız bulmuyorum.  annevebebisi

  Ben de, sutu varken keyfinden vermeyen ve bebegini bile isteye fabrikasyon mamaya mahkum edenlerden korkuyorum.

  Herkesin bir hayat felsefesi vardir; benimkisi de, bir baskasinin iyiligi icin kendisinden fedakarlik edenin saygi duyulacak insan oldugu yonundedir. Veren el, alan elden ustundur.

  Varken veren, yokken ne yapip edip bulup bulusturup veren, yoksa ve veremiyorsa da baskalarini vermesi yonunde destekleyenler; varken bile isteye vermeyenden ustundur benim gozumde.  annevebebisi

  Ayrica nedir bu "iyi annelik" takintisi? Her argumanda hemen one firliyor? Neden benim hic aklima gelmiyor; benim yapmadigimi yapanlara bu suclamayla yaklasmak?

  Cocuklara bebekken asi yapilmalarina taraftar degilim ben. Yarardan cok zarar verdigini dusunuyorum. Teoride durum bu ama pratikte durum farkli. Asi yaptirmamayi goze alamadim. Esim desteklemedi, kendi basima bu sorumlulugu almak istemedim. Asi yaptirmayinca cok daha dikkatli olmak gerekiyor, bagisiklik sistemini zayiflatacak sekerden uzak tutmak gerekiyor. Yapamadim. Bence, dogru olani yapmadim. Ama kendimi yiyip bitirmiyorum bunun icin. Elimden geleni yaptim. Asi karsiti olup, cocugunu asilatmayan ve elinde argumanlarla bunun yanlisligini savunanlara da; ne yani siz simdi benden daha iyi anne oldugunuzu mu iddia ediyorsunuz diye suclamadim.

  Ben yapmadim ya da yapamadim diye gercekler yalan olmuyor.


  ikicocukannesi

  iste o kısım can acıtan kısım annevebebisi,

  benimde yapamadıklarım var, ah, dusununce uzuldugum eksik buldugum taraflarım. 

  örneğin; cok organik besleyebildigimi dusunmuyorum yavrularımı, kafam bu konuya basmıyor ama organik icerikli sorularda canhıras cıkıslar yapıp demiyorum: ne yani ben organik besleyemiyorum da sizinkinden eksik mi bebegim vs. vs...bana kendimi yetersiz kotu hissettirdiniz!

  dinliyorum, okuyorum, anlamaya calısıyorum, onerilere kulak veriyorum. o yuzden buradayım, o yuzden onemsiyorum. ne ogrenebilirim, bilmedigim konularda hızlıca hangi tecrubeyi dinleyebilirim. nurturia'nın anneligim uzerindeki katkısı budur, fikir alısverisi, zenginlik.

  ustunluk cabası ne icin,
  bunu anlamıyorum.

  emzirdigim icin kendimi ustun hissetmedim. dilerim bu tartısmaların okuyacak olan kisilere faydası olur, bana oluyor yeminle:)  ikicocukannesi

  not : baslık degismis, simdi farkettim.

  bu baslık boyle degildi, ben ilk gordugumde baslıga istinaden oldukca etkilenmistim. hani sonradan okuyacaklar olursa hatırlatayım:

  6 aya kadar sadece anne sutu acaba dogru mu? idi baslık.

  bu baslıgı da üzücü olarak nitelemistim ic dunyamda, sanırım sonra dısımdan da soyledim:)
  degismesine de sevindim:)


  ikicocukannesi

  agza meme dayamakla degil de yelish,
  bebek acısından konuya yaklastıgım icin sizden farklı durdugumu dusunuyorum.

  bunu ustunluk olarak dusunmedim hic, ekleyeyim. yargılamak olarak da degil. sadece ben bebeklerin emme hakkı ile dogduguna inanıyorum. keyfi ve bireysel sebeplerle onların elinden bu hakkı almayı tercih etmiyorum. etmedim de. 

  emzirmeyi secmeyen bir anneye ancak bunlar soylenir sanırım. cok tartarak yazdım.

  emzirmeyi secmeyen bir anne de -ya da tam tersi- emzirenlere karsı ustunluk cabası icine girmemeli diye dusunuyorum.

  neden konu ustunluge/yetersizlige/yargılamaya/eksik hissetmeye geliyor rica ederim aramızdaki psikologlar bir el atsın. uzman gorusu ne iyi olur:)  Cevaplamak için Üye ol